Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silvian2009

Cum spune si titlul, intentionez sa incep constructia unei barcute din placaj, ale carei planuri le-am cumparat de pe www.tangoskiff.com
Sper doar sa nu va irosesc timpul ca in cazul constructiei wood duck-ului.
Ideea e ca de data asta am si unde, am si cu ce, ca in toata perioada asta am reusit sa fac rost de un garaj, sa-mi cumpăr ceva scule, pe scurt, sa-mi incropesc un loc de joaca:)
De luni intru in concediu si sper sa pot cumpara placajul, sa apuc sa-l tăi la dimensiuni, macar.
Si ca sa nu stau degeaba, uichend-ul trecut m-am apucat sa construiesc o macheta a acestei bărci, din placajul recuperat de la caiacul nefinalizat, rezultatul fiind mai mult decat multumitor.
Atat ca  formele decupate nu au corespuns perfect proportional celor originale din planuri, din cauza modului in care au fost printate(imprimanta din casa...)insa rezultatul il veti putea vedea, imediat ce reusesc sa incerc cateva fotografii.
A cum vreau sa intreb daca e cineva dintre dvs care a mai construit modelul acesta de barca. Sunt curios daca formele  din plan s-au potrivit exact, intrucat cel ce le-a proiectat spune ca nu e necesar ca acestea sa fie tăiate perfect, putându-se interveni cu anumite directii pe masura ce constructia avansează.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristiantutuianu

Salut silvian2009
Tango Skiff XL ?????
Pe pagina lor am gasit Tango Skiff 12;Tango Skiff 13;Tango Skiff 14;Tango Skiff 15

:o XL ?? Numere romane inseamna 40 .

Acum vreau sa intreb daca e cineva dintre dvs care a mai construit modelul acesta de barca. Sunt curios daca formele  din plan s-au potrivit exact, intrucat cel ce le-a proiectat spune ca nu e necesar ca acestea sa fie tăiate perfect, putându-se interveni cu anumite directii pe masura ce constructia avansează.

Inseamna ca pe parcursul constructiei ori iei la rindea ori ai de bagat rumegus cu fibra sa umpli golurile  ;)

Imi place skiff-ul , iti doresc sa ajungi sa il vezi pe apa si sa te bucuri de el
(Asa rau imi pare ....de caiac  :'()

silvian2009

Ma gandesc ca se refera la faptul ca le pot tăia ceva mai mari, 2-3 mm , pt ca apoi sa ajustez la randea, slefuitor, etc.
Cat despre varianta xl, e acelasi lucru cu 15. E ultima lor varianta, denumită si asa.

Iar treaba cu caiacul nu s-a incheiat. E ceva de genul...va urma! :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristiantutuianu

Citat din: silvian2009 din Ianuarie 22, 2014, 11:49:21 AM
Ma gandesc ca se refera la faptul ca le pot tăia ceva mai mari, 2-3 mm , pt ca apoi sa ajustez la randea, slefuitor, etc.
Cat despre varianta xl, e acelasi lucru cu 15. E ultima lor varianta, denumită si asa.

Iar treaba cu caiacul nu s-a incheiat. E ceva de genul...va urma! :)
Ok cum zici tu referitor la varianta XL am inteles
Cum zic si ei :
The Tango Skiffs are built from marine plywood using the "stitch-and-glue" method.  This method requires simple tools and basic woodworking skills and a precise fit of the parts is not required.

cristiantutuianu


Mihaif99


cristiantutuianu

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 22, 2014, 04:32:16 PM
Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 22, 2014, 12:35:59 PM
http://www.ncboatbuilder.com/tango-skiff-xl.html
am inteles ce inseamna XL ;)

E prescurtarea de la Extra Large.
Tare prescurtare !!!!Prescurtare .......de aia am pus link
Adevarul e si se regaseste in link -ul de mai sus

It"s simply a stretched Tango 14 :D

daves_32

Am un amic care a inceput varianta de 13 acum 2 ani dar a ramas neterminata.Si eu am vrut sa fac ceva,dar am abandonat din lipsa de timp.In schimb am ramas cu placajul.
Vezi ca exista undeva pe aici(sau in celalalt site,nu mai stiu exact) un topic cu poze.

silvian2009

Citat din: daves_32 din Ianuarie 23, 2014, 08:11:32 PM
Vezi ca exista undeva pe aici(sau in celalalt site,nu mai stiu exact) un topic cu poze.

Topic despre constructia unui tango?
Ce fel de placaj ai avut si in ce stare e acum?
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Ciby

Citat din: daves_32 din Ianuarie 23, 2014, 08:11:32 PM
Am un amic care a inceput varianta de 13 acum 2 ani dar a ramas neterminata.Si eu am vrut sa fac ceva,dar am abandonat din lipsa de timp.In schimb am ramas cu placajul.
Vezi ca exista undeva pe aici(sau in celalalt site,nu mai stiu exact) un topic cu poze.

Este si pe pescuitul.ro un topic cu acea constructie.

daves_32

Placajul meu este de 8 si 12mm.Este in aceeasi stare in care l-am luat de la Holver.
Am sa vad daca pot sa-ti fac rost de poze si explicatii,vad ca link-ul acela vechi nu mai e de actualitate.
Sunt niste "smecherii" de care ar trebui sa tii cont inainte sa te apuci sa tai.

gvincentiu

#12
Taiele exact cum spun planurile. Pe masura ce le legi, poti sa mai slefuiesti putin marginile, sa se aseze bine si e de preferat sa lucrezi cu sarme pe perioada inchegarii.
Ganduri bune !

silvian2009

Sarma in loc de colierele din plastic?
Astea din urma sunt aparent mai practice, in timp ce sarma nu stiu de unde sa o iau. Am gasit prin magazinele astea mari, gen Brico, Dedeman, etc dar e sarma din otel cuprat si e ffff rigida, nu merge indoita cum trebuie. M-am gandit ca ar fi nevoie sa cumpar cablu electric cu miez de cupru, pe care sa-l "dezbrac" de izolatie..
Oricum, sunt nevoit sa mai astept putin pana ma apuc efectiv de constructia in sine, din motive financiare si alte mici treburi prin atelier.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

bogdanbuciu

ala este, cablul electric. Noi la kaiace folosim de 1,5, poate tie iti trebuie mai gros. Eu il intind in curte intre niste stalpi si merg cu lama cutterului pe el pana il dezbrac total.
Cred ca e mai usor de lucrat cu sarma, mai ales cand vrei sa o scoti.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?