A APARUT ORDINUL PTR PERIOADA PROHIBITIEI PTR 2014

Creat de rover.marius, Februarie 19, 2014, 08:44:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.


bradutzu

sa plang ca incepe mai devreme sau sa rad ca se termina mai repede?
oricum ar fi mi-a cam zapacit planurile de mers in delta!
Multumim Marius!
Sa auzim numai de bine!

byteworks

Sa inteleg ca "pa-pa" stiuca pe natural primavara asta?

bradutzu

pana pe 15 Martie cand se poate in Delta!
Tot primavara e si pe 15 Martie.....
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

rover.marius multumim de anunt !
Aici la mare sigur ..............pe 28,29,30 Aprilie mergem la guvide ......asa sa avem pentru gratar  de 1Mai   ;)




bradutzu

Sa auzim numai de bine!

rover.marius

Ce pot sa va zic decat fir intins, cat mai multi guvizi si un 1 mai cat mai ,, muncitoresc"

byteworks

Va rog confirmati: stiuca se poate pe natural:
- intre 16 martie si 30 martie RBDD
- intre 26 martie si 30 martie in rest

Apoi pauza 60 zile respectiv 45 zile in apele de frontiera.

Este corect?

rover.marius

Aici spune asa ,,  ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale;
dar exista un mare DAR , daca citesti tot ordinul ajungi  la concluzia ca putem pescui la stiuca dupa perioada de prohibitie generala adica dupa 30 mai.
Asa am inteles eu dar voi suna la ARBDD si va tin la curent.

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

dany

Asa a fost la noi in zona anul trecut.Puteai da la stiuca numai cu naluci artificiale si eliberate si asta in perioada de prohibitie generala, care a tinut pana pe 15 iunie parca.Nici cu barca nu aveai voie in zonele cu stufaris,pt. ca se deranjau pasarile de la cuibarit.Regulile astea au fost pe lacul de acumulare de pe bistrita care este administrat de C.R.E.

rover.marius

Vin cu o mica modificare. Acum am vorbit cu cei de la arbdd tulcea iar pescuitul la stiuca se poate practica dupa 15 martie in rezervatiile arbdd-ului iar dupa 25 martie in toate locatiile. Scuze pentru greseala de ieri.

byteworks

Deci si prin urmare exprimarea "Fără a aduce atingere prevederilor art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial" este aiuristica.

Mersi Marius!

Pupezica

Mai oameni buni, lamuriti-ma si pe mine...

Eu, care nu-s pescar dar car, ca tot omul, 2-3 lansete cu mine, nu mai am voie sa arunc batul in apa, ca "astia" au declarat prohibitie ???

Si daca arunc si... cica prind, trebuie sa-i dau drumul ... presupusei stiuci ??? Catch and Release este voie ??? Nu ca as prinde, intreb si eu...

Fara sa ma considerati non-ecologist... ce-i cu prostia aceasta ??? inteleg, sa nu bagi plase, sa nu pescuiesti "comercial", dar sa n-ai voie cu batul... !!! ??? Aceste "decizii" sunt ruda buna cu "vitezele" de pe canale ...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

cristi_pescar

CitatMai oameni buni, lamuriti-ma si pe mine...

Eu, care nu-s pescar dar car, ca tot omul, 2-3 lansete cu mine, nu mai am voie sa arunc batul in apa, ca "astia" au declarat prohibitie ???

Si daca arunc si... cica prind, trebuie sa-i dau drumul ... presupusei stiuci ??? Catch and Release este voie ??? Nu ca as prinde, intreb si eu...

Fara sa ma considerati non-ecologist... ce-i cu prostia aceasta ??? inteleg, sa nu bagi plase, sa nu pescuiesti "comercial", dar sa n-ai voie cu batul... !!! ??? Aceste "decizii" sunt ruda buna cu "vitezele" de pe canale ...

Pai daca te gandesti ca pestele acela pe care-l prinzi si-l retii ar putea sa lase in urma mii de urmasi, cred ca are sens.
Eu sunt pescar si sunt de acord cu prohibitia. In ultimul timp au inceput sa se umple malurile apelor cu "pescari" care baga in sacosa orice pestisor prin in carlig. Din pacate, marea majoritate a astora se duc la pescuit si in prohibitie. Ba mai mult, atunci când pestele isi urmeaza traseele de depunere sunt unii care se inghesuie in portile barajelor sau in alte locuri unde se aduna pestii si umplu saci intregi.
Si când vezi ca de la an la an capturile sunt tot mai mici/rare, nu e oare justificata aceasta masura?