A APARUT ORDINUL PTR PERIOADA PROHIBITIEI PTR 2014

Creat de rover.marius, Februarie 19, 2014, 08:44:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.


rover.marius

Nu stiu daca se va mai prinde ceva dupa 15 martie. Se stie ca stiuca dupa depunere nu mananca aproape deloc.

tiganusmc

Salut ,

Daca nu mananca pe 16 martie poate mananca pe 21 cand ajung si eu in Delta :)

Marius
Fishing cheaper than therapy

rover.marius

Pai sa inteleg ca ai reusit sa schimbi barca si ai si pregatit-o ptr o iesire in balta?
Iar daca vii pe 21 martie poate ne combinam la o stiuca

tiganusmc

#19
Astept radierea din Olanda , La sfarsitul saptamanii viitoare o s-o am , insa nu voi avea timp s-o pregatesc pana atuci ,
Vom face o iesire undeva pe bratul Chilia dar cu masinile . Este o traditie, sa zic asa , sa mergem in luna martie pe Chilia . Probabil ca pe 16 vom da cateva ore la stiuca pe Sireasa iar dupa pranz tasnim  spre casa .Poate ne vedem si atunci sa ciocnim un pahar . Oricum plecam pregatiti cu toate cele ... poza de mai jos o sa spuna totul ;)

Prima partida adevarata la stiuca o voi face dupa ce imi pun barca pa punct .
Te tin la curent ;)
Fishing cheaper than therapy

rover.marius

Atunci ramane sa ne auzim inainte sa vii la Tulcea si poate mergem mai departe de Sireasa la o stiuca. Ramane de vazut. Inteleg ca vii doar cu masina nu si cu barca ( pe care o detii acum)

tiganusmc

Barca actuala nu mai are motorul pe ea si nici nu-l mai pun daca nu vine  cineva s-o cumpere cu tot cu motor . O sa-l pun pe cabinata .
Hai ca am uitat sa pun poza .....
Fishing cheaper than therapy

rover.marius


byteworks

rcorbu de pe rapitori.ro a sunat la ANPA siiiiiiiii :

CitatRezolvat.
Am dat telefon la ANPA si raspunsul a fost ca se instituie prohibitie generala, inclusiv stiuca, pastrav, e.t.c. in perioada 1 Aprilie - 30 Mai.

Unul din motive: cine da la stiuca poate prinde si alti pesti.

Asa ca ....

rover.marius

Nu stiu ce sa zic. Daca ai citit ordinul (byteworks) asa rezulta ca nu se pescuieste si la stiuca pana pe 30 mai, pe de alta parte cei de la arbdd spun ca se poate pescui stiuca dupa 15 martie.
Acum .....dumnezeu cu mila. O lege si ,,n" interpretari

byteworks

Eu zic sa nu te bazezi pe telefonul acela la ARBDD, fa o interpelare scrisa si cere raspuns scris. Sper sa nu se lase asteptat ... 30 de zile lucratoare!

rover.marius

Nu cred ca le voi cere nimic scris. Pe 16 martie ma voi duce la pescuit de stiuca iar daca va aparea un domn agent arbdd voi intreba sau ma va intreba. Pana atunci mai vedem, mai ascultam, mai intrebam.
Sper sa fie cum au zis cei de la arbdd, daca nu asta e .

andreas

#27
Cred ca lucrurile, din pacate sunt , clare acum
http://www.ddbra.ro/ro/stiri-si-informatii/prohibitia-pescuitului-in-vigoare-la-stiuca-a1419




"Fara a aduce atingere primului articol"

moneytehnik

Multi pescari se foloseau de paragraful ce permitea pescuitul la stiuca pentru a pescui la alte specii...
Cei  de la ANPA  s-au luat de-o grija... pentru ca fenomenul luase amploare.
Dar nu numai  asa se protejeaza pestele : hai sa fim categorici in perioada de prohibitie si apoi Dumnezeu cu mila. De ce nu iau masuri -domnii de la inspectia piscicola- in cazul pescuitului comercial pe Dunare inafara proibitiei, cand fiecare pescar "vrea ce face" ? Si nu numai ANPA-ul...