mersul pe ape - de ce?

Creat de gsteph, Mai 20, 2014, 12:20:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gsteph

prin urmare: mersul pe apa, de ce?

as putea incerca sa deschid un poll (nu stiu daca forumul permite), dar nu asta e ideea care m-a manat sa deschid subiectul si motivez: pentru ca orice fel de sondaj e bazat pe un fel de manipulare.

ps: intrebarea are un soi de perversiune biblica, dar nu e cazul aici.





Florio

Salutari tie,  intrebatorule :) .
Vad ca nu a raspuns inca nimeni si treaba asta ar trebui sa ma bucure: inseamna ca n-au timp de computer, deci stau mai mult pe ape :) .
In principiu de la Isus n-a mai incercat nimeni cu succes mersul pe apa, dar daca trec de gluma indusa de intrebare, realizez ca raspunsuri sunt multiple, fiecare generand macar cate o explicatie . Mai bine fac o lista :) .
Eu cred ca imi place sa calatoresc pe ape pentru ca :

-Imi place calatoria
-Imi place mediul acvatic
-Apa nu este mediul nostru natural, asa ca a ramas ca o reduta inca necucerita de hoardele umane.
-Pe apa traiesc simplu, asa cum a planuit natura pentru mine. In oras traiesc dupa canoanele umanitatii, inghesuit intre computere, betoane si claxoane.
-Barca si apa ma exerseaza constant. Trebuie sa fiu atent la vant, la nori, la valuri; trebuie sa anticipez, sa stiu sa vad ceea ce inca nu se intampla. Sunt singur intr-o natura puternica, mult mai puternica decat pot eu duce. Omul nu a imblanzit natura (asa cum spun propagandele neroade) ci s-a nascut din ea si trebuie sa-i respecte forta. Daca nu o face, nu-i bai, natura nu se supara... il zdrobeste pur si simplu.
-Fac un sport permanent, asta inseamna viata pe o barca cu vele. Fara sa stii, fara sa ai constienta activitatii depuse, simti dupa prima zi la bord o febra musculara discreta, desi pare sa fi stat degeaba toata ziulica :) . Daca treci prin ape montate, intregul corp are muschii lucrati: de la degetele picioarelor, pana la ceafa.
-Calatoria e o frumusete iar atingerea punctului de destinatie  pare sa aiba o aura triumfala :) . Ai dus barca si echipajul in bune conditii, pana la capat. Inseamna ca ai facut ceea ce trebuia, exact atunci cand trebuia.   

Ultimul punct din enumerarea "de ce"-urilor :
-Imi place :) .

Moshu

In ceea ce ma privește cred ca e vorba de o "chemare"...
Poate pentru ca m-am născut in "apa" ( placenta ), la ~ 50 m de malul Marii celei Mari, poate pentru ca apa e leagănul vieții (sau cel puțin asa am fost invatati) sau poate, pur și simplu, pentru ca apa din care's facut "trage" la apa ... Habar n'am! Ce stiu e ca atunci cand plutesc pe apa, inot si ma scufund in ea sau chiar si cand stau in cada cu orele!!!, cu apa pana la gat, nu-mi trebuie nimic altceva ... Ea (sau ele, apa, valurile si barca), eu si gandurile ...

ps. recomand tuturor vizionarea documentarului "Apa", un documentar ce mi-a dat de gandit...
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

bradutzu

De acord cu tot ce e scris mai sus dar......
eu merc cu barca pentru ca ma duc la pescuit!
asta nu inseamna canu iubesc natura si apa si timpul petrecut pe ape dar astea sunt bonusuri bine venite pe langa faptul ca ma duc la pescuit!
Sa auzim numai de bine!

gsteph

Citat din: Florio din Mai 20, 2014, 08:12:25 AM
Salutari tie,  intrebatorule :) .
...
Ultimul punct din enumerarea "de ce"-urilor :
-Imi place :) .

salut Florio!

:) ultimul e cel mai bun raspuns! 8)

@Moshu: este o "chemare" intr-adevar.

@bradutzu: si eu asa am inceput, pescuitul a fost triggerul. si iata ca acum imi place mai mult calatoria, mersul pe apa...

ionitzady

eu simt ca merg in siajul lui Florio , iar pescuitul este un motiv de bate prova si pupa si a ridica apa in siajul meu  ;D

gvincentiu

Citat din: gsteph din Mai 20, 2014, 12:20:56 AM
ps: intrebarea are un soi de perversiune biblica, dar nu e cazul aici.
sa-mi dau cu parerea: ciorile nu stiu sa inoate. Daca derajeaza interpretarea biblica, scot comentariul ;D
Ganduri bune !

nicu


[/quote]
sa-mi dau cu parerea: ciorile nu stiu sa inoate. Daca derajeaza interpretarea biblica, scot comentariul ;D
[/quote]
in loc de ciori poti sa zici o colonie de pelicani negri!
si eu vreau sa merg in siajul lui Florio anul asta la propiu!
mie imi place delta
imi place apa dar si focul fie el genovez sau sub ceaun!  ;)


gvincentiu

Si eu imi doresc sa merg in siajul lui Florio, insa nu prea o sa pot cu trimaranul. ;D
Ganduri bune !

gsteph

Citat din: nicu din Mai 20, 2014, 08:06:35 PM
...
mie imi place delta
imi place apa dar si focul fie el genovez sau sub ceaun!  ;)

cu ultimile puteri  ;D am aprins un foc, va invit sa il intretinem!  ;)

am auzit la radio ca sunt restrictii de circulatie pe Dunare. mdaaa....

Florio

Vazand raspunsurile voastre, mi-am amintit inca un punct pe care il uitasem din enumerare:

-Imi plac oamenii pe care i-am intalnit in sfera asta, a "umblatorilor" pe ape :) .
Imi plac mult !

weasel

Dupa o saptamana de munca la birou, e timpul sa ma rasfat. Alerg ca un caine scapat din lant sa ajung mai repede acasa , ingramadesc 3 haine in ruxac si ma grabesc sa prind  bacul de 8. Sunt liber si fericit, stiu ca in doua ore sunt in Delta.Ma asteapta ai mei dornici de vorba,un pahar de tuica home made si un caras prajit cu mult mujdei.
A doua zi, nu foarte de dimineata ,imi iau lanseta , mica mea trusa de pescuit si 2 cutii de bere,  le pun in barca si mola. Merg incet apoi blana.Simt cum imi creste ego-ul in mine.Motorul urla nervos in spatele meu de parca mi-ar spune:'' gogule lasa dracu banca si stai mai mult cu mine."Nu trec 15 minute si am ajuns. Pregatesc momeala, lansez ...sprijin lanseta, imi bag picioarele in apa si trag palaria pe frunte ca un ranger texan  ..sii astept... Nu sunt un mare pescar si nu-mi pasa daca n-o sa prind nimic, m-am conectat la univers, sunt in centru lui si simt cum calmul apei imi intra incet in vene , am sange albastru, si nu sunt nobil.. timpul s-a oprit in loc, mirosul curat al apei mi-a inundata narile...  yes, this is the life!

gsteph

Citat din: Florio din Mai 21, 2014, 07:39:43 AM
...
-Imi plac oamenii pe care i-am intalnit in sfera asta, a "umblatorilor" pe ape :) .
Imi plac mult !

8)

gsteph

Citat din: weasel din Mai 22, 2014, 03:37:09 PM
... Nu sunt un mare pescar si nu-mi pasa daca n-o sa prind nimic, m-am conectat la univers, sunt in centru lui si simt cum calmul apei imi intra incet in vene , am sange albastru, si nu sunt nobil.. timpul s-a oprit in loc, mirosul curat al apei mi-a inundata narile...  yes, this is the life!

8)

(nu stiu daca avem citare multipla pe forum)

Mihaif99

#14
De ce merg oamenii pe apa?

Din spirit de aventura
Din spirit de competitie
Ca sa meraga la pescuit
Ca sa se simta bine
Ca sa bea
Ca sa fie cu prietenii
Ca sa fie singuri
Ca sa participe intr-un club/statut social
De dragul adrenalinei
Ca sa se dea mari
Ca sa ii enerveze pe altii
Ca sa se simta umili in fata naturii
Ca sa se depeseasca pe ei insisi
Pentru sport
si multe altele.

Eu merg pentru ca imi place
Imi place sa fiu pe apa in general
Imi place witewater-ul
Imi plac barcile cu motor
Imi plac ambarcatiunile cu vele
Imi place orice ambarcatiune care nu e prea mare si care nu te izoleaza de mediu.
Pe apa esti dintr-o data in mijlocul salbaticiei, de multe ori chiar in inima orasului.