Barca Motocraft SF 490 T

Creat de ovidiu66, Septembrie 12, 2014, 12:29:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ovidiu66

Salut,



Motocraft SF490T este o barca foarte bine lucrata, fabricata din aluminiu marin, este foarte spatioasa, stabila si sigura.
Barca este suficient de usoara pentru dimensiunile sale, se poate lansa la apa si prin locuri mai putin accesibile.


Vreau sa ii multumesc lui Romica pentru ajutorul pe care mi l-a dat si pentru ca mi-a construit barca exact cum mi-am dorit.
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/MotocraftSF490T

bica77

s-o stapanesti sanatos , ovidiu spune-ne te rog ce nu ti-a placut la cea dinainte , sl 410, ca parca si aia era barca visurilor tale .... din ce vad asta are bordul mai inalt si  e mai lunga cu 80cm , altceva ? pai ce sl 410 nu este facuta din aluminiu marin de calitate? ca ma iau de romica , ..... vreau sa spun ca 410 se comporta f bine pe valuri mari si vorbesc de dunare nu de lacuri si este fff stabila , cat te-a costat barca asta noua? , totusi ptr mine mi se pare un moft , avand in vedere ca seamana izbitor de bine cu sl 410, singurele diferente inaltimea bordului si lungimea, e parerea mea, apropos ce-ai facut cu 410 + motorul le-ai vandut? am un prieten care cumpara un motor de 10 cp , inca o data s-o stapanesti sanatos da-ne cateva detalii greutatea , latimea etc

Fritz

S-o stapanesti sanatos.
Pune-i un 20 de cai in 4 timpi . Va merge si cu 15...dar la aceeasi greutate sunt buni 5 cai de rezerva. :)

ovidiu66

#3
Citat din: bica77 din Septembrie 12, 2014, 01:38:28 PM
s-o stapanesti sanatos , ovidiu spune-ne te rog ce nu ti-a placut la cea dinainte , sl 410, ca parca si aia era barca visurilor tale .... din ce vad asta are bordul mai inalt si  e mai lunga cu 80cm , altceva ? pai ce sl 410 nu este facuta din aluminiu marin de calitate? ca ma iau de romica , ..... vreau sa spun ca 410 se comporta f bine pe valuri mari si vorbesc de dunare nu de lacuri si este fff stabila , cat te-a costat barca asta noua? , totusi ptr mine mi se pare un moft , avand in vedere ca seamana izbitor de bine cu sl 410, singurele diferente inaltimea bordului si lungimea, e parerea mea, apropos ce-ai facut cu 410 + motorul le-ai vandut? am un prieten care cumpara un motor de 10 cp , inca o data s-o stapanesti sanatos da-ne cateva detalii greutatea , latimea etc


Multumesc!

SF-ul 490 T, face parte dintr-o clasa mai mare,
Am dorit o barca mai mare, care sa transporte 4 persoane si care sa suporte motorizari mai mari.
De SL 410 am fost foarte multumit, chiar ma gandeam sa-i pun un motor de 20cp, dar insemna sa depasesc suportabilitatea barcii, data de catre producator(15cp).
Am prins oportunitatea ca Romica mai avea 2 barci SF 490 T si una dintre ele am cumparat-o eu.
Modelele SF 430 T, s-au vandut toate.
Despre detalii tehnice sau diferente intre SL 410 si SF 490 T, te rog sa-l suni pe Romica si te va lamuri punctual.


ovidiu66

#4
Citat din: Fritz din Septembrie 12, 2014, 02:14:26 PM
S-o stapanesti sanatos.
Pune-i un 20 de cai in 4 timpi . Va merge si cu 15...dar la aceeasi greutate sunt buni 5 cai de rezerva. :)

Multumesc Fritz! La 20 cp ma gandeam si eu.

kimi

Frumoasa barcuta , si masina arata bine ! :))

ovidiu66

La Romica este de apreciat faptul ca are barci de foarte buna calitate, acestea se pot configura in functie de nevoile clientului, iar preturile sunt pentru toate buzunarele.

ovidiu66

#7
Citat din: kimi din Septembrie 12, 2014, 02:41:23 PM
Frumoasa barcuta , si masina arata bine ! :))

Multumesc!
Barca este frumoasa intr-adevar, masina este pe locul 2.

romica

Bica, nu te stresa foarte tare, este tot o barca MotoCraft, dar cu alte caracteristici. Si ca sa-ti raspund si mailului pe care mi l-ai trimis astazi, SF490T si SL410 (ca de altfel toate barcile de aluminiu pe care le asamblez) sunt realizate din acelasi aliaj si cu kituri provenite de la Starcraft. La fel si calitatea imbinarilor. Sa nu crezi ca daca una este mai mica si mai ieftina, o bat niturile cu mai putin simt de raspundere. Toate au 5 ani garantie si-mi asum raspunderea pentru orice problema aparuta la ele, chiar si dupa aceasta perioada.

Diferenta intre SL410 si SF490T este data de dimensiuni si grosimea materialului, aceasta suportand de altfel o motorizare care merge pana la 40cp.

Sosoktm

Felicitari pt achizitie. Sincer, ma bucur pt tine ca ti ai gasit jucaria dorita, dar mai tare ma bucur pt ca exista si in romania prin Romica astfel de barci. Daca ar fi banii mei, direct 40 cai as pune le ea. 20 4t nu e chiar portabil iar datul la apa tot de pe peridoc ai sa l faci, deci greutea nu e relevanta. 20 cai si 4 persoane are deja iz de taximetrie, nu pare ca economia e o prioritate la tine. Singurul avantaj e inmatricularea optionala, dar daca vrei sa te misti decent in 4, nu o vei face cu 20. Desigur, de gustibus....
Eu am fugit de sl pt bordul jos, sf nu exista anul trecut pe aici dar faptul ca s au dat toate 430T imi reconfirma alegerea(starcraft seafarer 435 cm). A mea merge bine cu pasajer si bagaj maricel(35-37 kmh) cu 15 cai 2t, dar va primi un 25 cai 2t cat de curand sper. Cochetez cu upgrade la 490t si il intreb pe romica daca se poate face cu flotoarele asezate similar cu 430T, vreau spatiu liber intre pescarul din fata si pilot.

romica

La ce te referi cand spui ca flotoarele de la 490 sa fie asezate ca cele de la 430? Cele 2 modele sunt aproape identice cu exceptia lungimii, de unde si o distanta mai mare intre banchete cu un plus de confort pentru 490. Sincer 430 mi se pare inghesuita rau (are 3 banchete de aluminiu cu polistiren in interior, plus una de lemn in prova), iar distantele dintre banchete sunt mai mici si decat la SL410.

Sosoktm

Nu am vrut sa dau nastere la polemica, insa exceptand rolul structural, mica bancuta din prova imi pare de rahat, nunface altceva decat sa incurce. Probabil nu m am uitat cu atentie pe ce mi ai trimis dar retinusem ca 430 nu avea decat banchete iar 490 si scaunul din prova. Practic, vreau ceva doar cu flotoare si cu distanta cat mai mare intre cel din prova si cel din pupa. Ma refer aici la 490 t fara scaunul din bot si cu prima bancheta dusa mai spre prova

romica

Sunt partial de acord cu tine, dar la mica bancheta din prova nu se poate renunta. Din ce-mi aduc aminte tu ai un 430 si la aia intradevar pare ca incurca deoarece ocupa spatiu important. La 490 situatia se schimba major si senzatia de spatiu este alta. Daca o sa vezi una in realitate ai sa te convingi de asta.

Banchetele din pupa si de la mijloc, permit o mica deplasare de 5-10 cm fata/spate, dar cea din prova nu pentru ca este asezata intr-o zona unde marginile barcii nu mai sunt paralele si tablele nu se apropie decat intr-o singura pozitie.

Sosoktm

@ovidiu.....pentru mine, ca pescar, "fisa postului" pt barca e alta. Suntem eternii neindemanatici si spatiu cat mai mare intre pescari stand in picioare e preferabil. Ce motor pui pe noua barca? 10 cai cred ca au ramas mici, mai ales ca lungime a cizmei :) Am vazut cateva 25 si 40  cai 4t pe probarca...cel putin interesante. O yamaha model nou, bijoux, mai mai ca imi venea sa fac o aroganta :D
@ romica....sa inteleg ca flotoarele vin deja ambutisate de la fabrica? Oricum, pana la urma se poate face orice modificare, doar ca e mai mult de mesterit. Super si varianta cu podea a 430, insa grea tare barca in configuratia aia. Ma scobesc deci pt un eventual upgrade la 490, la 120 kile este inca in zona acceptabila pentru tras peste plaur. Joi trec prin tulcea, daca va fi la o ora decenta trec sa vad 490t pe viu.
A mea are 435 si "arhitectura" ca la SL. Are si o cambuza in bot facuta de fortul proprietar, la inaltimea copastiei, din aluminiu nituit , capac marin, poezie. Doar ca am dat-o jos pentru a pastra greutatea minima, am idei putine dar fixe.

romica

Da, tati. Toate tablele vin taiate, indoite, gaurite de americani. Aici doar le asamblam. Orice modificare e mare consumatoare de timp si bani, asa ca prefer sa le dau in varianta standard.

Daca treci prin Tulcea da-mi un telefon si poate ne vedem la atelier. Acum am cateva 490 in atelier, dar miercuri sau joi ar trebuie sa plece toate, insa e posibil sa se mai intarzie livrarea.