BARCA ALUMINIU

Creat de Nakasone, Noiembrie 25, 2014, 05:18:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Nakasone

Va rog un sfat si ceva argumente referitoare la alegerea unei barci de aluminiu. Ce tehnologie constructiva este de preferat : prin sudura sau nituire ?
Multumesc anticipat.
carpe diem

Sosoktm

sudura - rigiditate mai mare, greutate ceva mai mare, pret mai mare, infiltratii zero
nituire - flexibilitate mai mare, greutate ceva mai redusa, multe oferte in piata sh, risc mai mare de infiltratii la barci vechi, insa cu posibilitate de remediere
Din pacate, o lovitura serioasa in ambele variante e probabil sa nu se mai poata repara decent, mai ales daca a afectat geometria.
La barca noua romica(motocraft) spunea ca da garantie 5 ani, barca mea (nituita) are minim 25 ani, am inlocuit 5-10 nituri dar tot mai "plange" pe undeva, insa nimic deranjant. Poate in primavara sa o umplu cu apa daca o sa imi vina cheful de bricolaj.
Raspunsul deci la intrebarea ta este... depinde de ce consideri important ca si beneficii.

Nakasone

Multumesc ptr. raspuns Sosoktm. Alegerea,acum, e mai usoara ptr. mine.
carpe diem

Pateras

Si eu iti recomand la fel,tot de aluminiu,imbinare prin nituire,sa aiba oglinda de 51 cm,minim de lungime 4.40 m,am urmat sfaturile tot de la sosoktm,un tip extraordinar!,motorizare maxim 25 hp,recomandat 2 timpi.

Sosoktm

e ok sa aiba oglinda inalta, insa eu nu am avut probleme cu cea de 42cm pana acum. Daca dai tare cu spatele contra valului/vantului, tot mai sare apa in barca. Spun asta pentru ca e probabil ca cea mai mare majoritate a celor interesati de barci de alu sa cumpere ceva sh, deci nu as face din inaltimea oglinzii un criteriu de apreciere, conteaza mai mult starea si forma barcii. Asa cum spune si panteras (multumesc pt aprecieri, ma bucur ca esti multumit de noua achizitie), pentru orice altceva decat lacuri mici nu as cauta barca sub 14 picioare (aprox 430 cm). Un 15-20 cai si gata treaba.
Atentie insa ca exista(rare totusi) barci de alu de tip "walk through" , sunt semnificativ mai grele decat varianta cu banchete.

Nakasone

Multumesc tuturor pentru raspunsuri/opinii/sfaturi. Mi-am luat barca. Sudata.
carpe diem

Betto

Va rugam, ne puteti pune, de curiozitate, 1-2 poze, dimensiunile, unde a fost construita si cat a costat?

Nakasone

#7
Cu placere va dau toate detaliile.. Aici , https://www.youtube.com/watch?v=3T5o5nMs60c   , puteti vedea barca ce mi-a placut si pe care am luat-o,tinand cont de locurile in care ies eu pe apa.. Are 3,7 m si 52 kg, 1,50 m latime.(ptr. mine e foarte importanta greutatea barcii, ptr. ca o car pe masina.). Barca e SH din Iun 2013 si arat cf. foto atasate.Are 4 iesiri la apa(se vad amprentele de prindere a  motorului pe oglinda). Am vazut-o la treaba pe lacul Garda, unde se pot vedea destule astfel de barci. E luata printr-o cunostinta din Milano, asa ca nu este relevant cat am data eu pe ea, comparativ cu ce se gaseste/ofera SH ptr. barcile din aluminiu, sudate. Nituite se gasesc mult mai multe, e adevarat, dar sudate....
Alte detalii : http://www.barcheinalluminio.it . Aici gasiti totul inclusiv preturi,caracteristici,detalii tehnice ,etc.
Alte video cu barca mea (modelul meu) :
barca in alluminio ally 370 Filmato 1       VIDEO 1

barca in alluminio ally 370 Filmato 4    VIDEO 2

barca in alluminio ally 370 filmato 5      VIDEO 3
Daca mai doriti si alte detalii, va raspund cu placere (daca ma pricep).
carpe diem

bluewave

"No Whistling on Board"

Gabytzu


Sosoktm

#10
traversele de pe podea sunt sudate sau nituite? Din descrierea producatorului nu rezulta decat ca are chila sudata. Sa o porti cu placere!
Daca nu e prea dificil sa o rasucesti, as aprecia cateva poze cu ea intoarsa, longitudinal, din prova si pupa.

Nakasone

@Gabytzu : multumesc,abia astept sa o vad pe apa .
@Sosoktm: nu stiu daca este sudata sau nu,chila. Din pacate ,barca este "parcata'' departe de mine.
carpe diem

Sosoktm

Am mai facut sapaturi, are nituri doar la banchete, restul sudura. Asteptam filmari si impresii dupa ce te dai cu ea, cred ca zboara cu 15 cai!

Nakasone

Vreau sa-i fac podina si nu stiu de care : tego sau gratar din lemn. Din ce esenta ,etc.?Sau poate alta idee. Nu stiu cum se face  fixarea pe traverse a podinei. Ma poate ajuta cineva ?
carpe diem

peb5

#14
Tabla de aluminiu striata, si spatiul umplut cu polistiren sau spuma pentru a mari flotabilitatea si ridigizare (vezi poze atasate).