Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adrian_flavius

Primo: baga mare, braconierule...abia astept sa vad rezultatul finit...ziceai ceva de kit, poate ma abonez si eu la unul...

Secundo: multam fain pentru sfatul cu osia...gasit-am ieftina si buna...si am rezolvat lucrurile repede si bine...

Spor la treaba...

ovidiu66

Ce se mai aude pe "strada" asta?

Vali

#122
Se aude ca azi, 25 aprilie, ne-am dat cu barca  :D. Din pacate, n-am putut sa facem poze decat cu un telefon vai de capul lui. Sunt foarte multe de povestit, insa o vom lua metodic ;). Ideea de baza e ca barca a iesit chiar mai bine decat ma asteptam :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

love delta

in sfarsit ceva bun. de cat era motoru ala in 2t?

ionitzady

hai Vali nu ne intarata si ne lasi flamanzi ...  dane detalii , poze mai in detaliu , pai domnu... profesor :).
  acum poti prezenta barca in totalitate interior si exterior.

Vali

Mai e putin de lucru la interior (intarit banchetele, apoi dat o vopsea pe podea). Am folosit un motor cam nepotrivit, Mercury 9,8 CP, cizma scurta, cand de fapt aveam nevoie de minim 20 cp, cizma de 52 cm. Eram insa prea nerabdatori sa o vedem pe apa :). Asa ca am mers cu elicea ventilata, si cu toate astea barca s-a comportat excelent, nu ia un strop de apa la valuri, e super-stabila, si cu 9,8 cai si 2 grasi la bord merge in semiglisare (cu elicea ventilata!).

Urmeaza in zilele urmatoare detalii, probe cu mai multe motoare, probe de mars pe Dunare, evolutia lucrarilor ulterioare etc. Singura rugaminte e sa nu ma pistonati, fiindca am multa treaba si la alte lucrari, deci o sa postez incet-incet, pe masura ce avansez cu treaba ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Vali, nu te cred, pozele sunt vopsite cu fotosopul, se vede clar in ultimele...pline de pixeli albastri.
La mai mare (motor, cizma...)!
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

mario38

Citat din: radasous din Aprilie 26, 2012, 10:08:24 AM
Vali, nu te cred, pozele sunt vopsite cu fotosopul, se vede clar in ultimele...pline de pixeli albastri.
La mai mare (motor, cizma...)!
protejeaza CONCEPTBOOTE pina la salonul nautic ,,, RESPECTATI PROPIETATEA INTELECTUALA

adrian_flavius

UUURAAAAAA.....sa-ti traiasca...abia asteptam alte poze/detalii....

Ma gandesc cum o merge cu Johnson-ul meu de 25CP, cizma medie...ah, ma mananca palmele...

bogdanalex

V-ati dat noaptea ca braconierii  ;D

La mai multe exemplare!

nicu

sa il (in doua cuvinte) parafrazez pe Lipan ''Să vă țină Dumnezeu obiceiul!''
la cat mai multe cat mai mari
sa va bucurati de ea si poate o vad si eu la Jurilovca

Florio

Bravo, Vali, asteptam demult sa o vad pe apa :) .
Abia acum am zarit pozele, si am putut sa ma bucur de bucuria ta.
Sa traiesti si sa-ti traiasca ! 

Vii saptamana aviatoare cu ea la Jurilovca ?

Vali

Multumesc tuturor, intr-adevar vreau sa vin la Jurilovca sa ne dam (si) pe Golovita si Razelm. Nu stiu sigur daca ajung weekendul viitor, dar in weekendul de la sfarsitul taberei (urmatorul) e mult mai probabil sa ajung.
Am insa o mica problema: ce ma fac daca o sa ma fugareasca badea Aurelian si brigada de la Raid, din cauza ca voi veni la tabara cu o barca motorizata, si nu cu vele si vasle :D?
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

solpet

#133
Citat din: Vali din Mai 12, 2012, 06:29:50 AM
Am insa o mica problema: ce ma fac daca o sa ma fugareasca badea Aurelian si brigada de la Raid, din cauza ca voi veni la tabara cu o barca motorizata, si nu cu vele si vasle :D ?
In acest caz (grav dar posibil) vei putea cere si primi azil politic la un alt "motorist" renegat  ;)


// care tocmai rindeluieste si mestereste  la un ghiu si catarg ... 
   problema majora nu este "lemnaria", dar am nevoie de portbagaj pe masura pt. microbuz ca sa pot transporta lemnaria pana acolo
   si poate o canoe de 4 persoane.

   "Produsele-portbagaj" pe care le-am gasit se impart, din pacate  in doua categorii:

   a) "originale" cu sigla VW - ridicol de scumpe (dar macar garantate pana la 50..70 kg),
   si
   b) aftermarket - mult mai iefine , dar toate ambutisarile, niturile etc. promit  o dezintegrare rapida,
       si doamne feri ca aceasta sa se intample la 130km/h, in trafic//
________
Oricum sa fie  Vali, felicitari pentru realizarea  ta !

Vali

Ca sa pun cateva impresii "la cald", pe o vreme destul de cainoasa ne-am dat de ziua copilului cu barca pe Brates :).

Cu 4 grasi plus o cocutza la bord, cu motor de 25 de cai / 2 timpi Yamaha, am glisat cu 40 km/ora pe gps, fara sa ajungem cu acceleratia la maxim.
In echipaj redus si cu guvernare la maneta, barca are o asieta usor apupata, insa e o chestie pe care mi-am asumat-o din proiectare, si oricum asieta se corecteaza foarte usor prin asezarea echipajului in barca.

Priviti mai jos cum arata un braconier lipovean fericit, imbracat in tzoalele de lucru, guvernand direct din manerul de transport al motorului, si tinand comanda Yamaha 703 intre genunchi :D (scuze de calitatea filmarii, dar am facut greseala de a corecta filmuletele cu aplicatia Youtube pentru imagine tremurata) :

http://youtu.be/p4RYWwUOJPw
http://youtu.be/ldR-syH0xKo
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau