Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionitzady

i-mi place , dar mai mult mi-ar placea sa vad filmare din alta barca :)
Bv tie braconierule

corsarul

Jos palaria !!!
La mai multe !! ;)

Catalin

#182
Salut,
Meserie te halesc....super tare. Nici nu am banuit ca pe Brates ar fi apa asa de mare se te poti da cu barca cu motor in conditii safe. Trebuie sa ceri cuiva voie?? ....trebuie sa platesti?.... cum?.... pe unde? As vrea si eu sa-mi testez noul motoras...ce ar trebui sa fac sa ma dau cu ea in Brates???

Mihaif99

Sunt foarte impresionat! "Micile modificari" au efecte cat se poate de bune.
Pe cand productia de serie?

adrian_flavius

coooolll...bravos, natiune...pardon, braconiere...ma rog, tot pe acolo...la mai mare...

Vali

Citat din: Mihaif99 din Mai 07, 2013, 05:35:34 PM
Sunt foarte impresionat! "Micile modificari" au efecte cat se poate de bune.
Pe cand productia de serie?

Citat din: adrian_flavius din Iunie 21, 2013, 12:20:03 AM
coooolll...bravos, natiune...pardon, braconiere...ma rog, tot pe acolo...la mai mare...

Am terminat o etapa foarte importanta, si urmeaza sa povestesc totul. Mai am ceva de treaba la alte lucrari,  dupa care voi asterne aici toata povestea. Pana atunci, sa avem bucurii pe ape, fiindca de treaba e tot timpul, de balacit gasim timp mai rar :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

GionyGl

   Intrucat este vorba de o noua bijuterie, marca Antonov, am ales sa postez in acelasi topic in care a vazut lumina zilei. Totul a prins viata in primavara acestui an , cand in a nu stiu cata incercare de a materializa un vis mai vechi ( acela de a  pluti in minunatele ape ale Dunarii  si nu numai,  in propria ambarcatiune, cu propriul tempou si ale mele ganduri, avind tovarasia apusurilor si rasariturilor), am avut placerea de al cunoaste pe cel ce ne este gazda in prezentul forum.
   Precizez ca la momentul respectiv nu aveam habar de capcompas si nici de bijuteriile pe care le realizase Vali. Din primul moment m-a surprins in mod cu totul placut atitudinea omului de la capatul celalalt, caci primul contact a fost unul telefonic. O atitudine ce o intilnesti destul de rar in ziua de azi, cand fiecare e preocupat in general de propriile probleme si mai putin de a da o nota constructiva fiecarui dialog pe care il poarta cu diverse persoane.
   Dupa ce ulterior am descoperit forumul, am studiat diversele subiecte si am avut si placerea de a-l cunoaste personal pe  Vali, care cu obisnuitul stil a punctat in timp toate neclaritatile si curiozitatile unui necunoscator in ale ambarcatiunilor, am hotarit sa devin urmatorul proprietar al polivalentei barcute proiectate si realizate de catre Vali. Intrucat nu sunt preocupat de viteza, am hotarat sa nu apelez la micile modificari la care se facea referire in anterioarele postari, imbratisind ideea unui motor mic, economic , usor de montat si demontat de pe barca.
   Astfel dupa ce jucaria a fost gata in primele zile de toamna, la finele unei din acele zile in care nu mai stii unde iti este capul si unde picioarele, am dat curs instinctului. Am luat alaturi consoarta (dealtfel destul de tematoare de apa, motoare etc.) si impreuna cu familia Antonov am procedat la prima imbaiere a jucariei. Alaturi de noi a fost si o altata jucarie care se numeste Honda, dotata cu un multumitor (zic eu ) 5 CP , cizma de 52 cm, 4T.
   Prima surpriza placuta, greutatea , care ne-a permis sa ne jucam cu barcuta destul de usor fata de ce vazusem pe piata la aceleasi dimensiuni .
   Urmatoarea surpriza placuta a fost comportamentul hidrodinamic, desi eram patru adulti si un copil, avind doar un 5CP ne miscam cred undeva la 10-12 km/ora. (sper data viitoare sa avem la indemina si sculele necesare sa pot furniza ceva date concrete). Precizez ca toata petrecerea a avut loc pe Brates, apa fiind destul de linistita, numai buna de admirat frumusetile locului si momentului (un superb asfintit, numerosi pescarusi care au dibuit ca e rost de mancare si culegeau din urma barcii cina). Si cum vorbele trebuiesc insotite si de dovezi, sper sa reusesc sa atasez cat mai multe poze de la locul faptei.

Mihaif99

Citat din: GionyGl din Septembrie 25, 2013, 04:52:33 PM
.....am hotarit sa devin urmatorul proprietar al polivalentei barcute proiectate si realizate de catre Vali. Intrucat nu sunt preocupat de viteza, am hotarat sa nu apelez la micile modificari la care se facea referire in anterioarele postari, imbratisind ideea unui motor mic, economic , usor de montat si demontat de pe barca.
..........
   Urmatoarea surpriza placuta a fost comportamentul hidrodinamic, desi eram patru adulti si un copil, avind doar un 5CP ne miscam cred undeva la 10-12 km/ora. (sper data viitoare sa avem la indemina si sculele necesare sa pot furniza ceva date concrete). ........

O alegere excelenta. Cred ca se misca excellent cu motorasul cem mic. Ce pot sa zic? Sa te bucuri de ea!
Zambesc cu gura pina la urechi cand imi aduc aminte anul trecut cand am avut placerea sa megem in Delta cu barca lui Vali.
Noi am avut un Yamaha de 40 CP cu care se barcuta misca excellent. Regret ca nu am incercat motorasul lui Vali. Un Yamaha de 10 CP pe care culmea.... l-am avut cu noi tot timpul. Mai ales ca motorul de 40 CP era prins cu menghina. De ce nu am facut operatiunea asta la Juirilovaca e un mister pentru mine.

GionyGl

Multumesc frumos de urari! Sper Duminica sa reusim sa imbaiem barcuta si in Dunare, revin cu detalii si imagini!
Ganduri bune!

gvincentiu

Ganduri bune !

Fritz

La barca aia ii trebuie un motor de 20 de cai !  si va glisa cu 4 persoane...

Mihaif99

Citat din: Fritz din Septembrie 29, 2013, 10:27:42 PM
La barca aia ii trebuie un motor de 20 de cai !  si va glisa cu 4 persoane...

Mai ales daca ii pui cabina si o faci pilotina ;), adica sa ii ingreunezi prova.  Cred ca in  in configuratia asta  coca in versiunea 1 ar fi un vis cu un Suzuki sau un Honda de 20. Glisare cand e descarcata, si semiglisare cand e incarcata la maximum.

GionyGl

Sper sa gasesc timp sa pot face o proba cu un 20 sau 25CP pentru a vedea comportamentul! Nu stiu daca gasesc resurse pentru un 4T , sincer ma tot uit pe siturile de profil dupa un 2T .

Fritz

Daca vrei 2T ...cred c-o sa vand eu unul strong !!! Dar inca nu m-am hotarat!  ;) 

GionyGl

Tinem legatura daca te hotarasti ( imi trebuie cizma de 52)!