Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Captan

@Vali.La barcile tip "Brates: ai mai lucrat? Asa, de curiozitate..........?

GionyGl

Duminica nu am avut GPS insa tot cu un 25 Envirude ETEC a atins 40 cu trei persoane si bagaj in barca.

MBG

Felicitari pentru realizare baieti!
Barca arata extraorinar.
Inca o data Vali a data dovada valorii sale si a demonstrat(chiar daca nu mai era nevoie) ca pasiunea impletita cu studiu si munca asidua creaza rezultate de exceptie.
Nu pot decat sa imi doresc sa traiesc si eu ziua in care sa ma pot bucura de asa o "bijuterie" iesita din manile pricepute ale lui Vali.
LIfe is to short to stay on the dock!

mustatza

Felicitări si la mai multe!
Vali - câteva detalii despre cele două bărci:
- in afara diferențelor vizibile barca exclusiv de glisare este mai grea?
- modelul economic cum se comportă cu 20cp?

merci

GionyGl

Buna ziua , o sa imi permit eu sa aduc aminte faptul ca in pagina 14 a topicului este redata viteza atinsa cu un Suzuki de 20 CP , 4T, in diverse variante de incarcatura, in amonte si in aval.
  Legat de greutate, cred ca varianta de glisare este mai  grea dar nu cu mult, depinde de modul de echipare.

ionitzady


GionyGl

Multumesc frumos , insa momentan sunt alte cheltuieli pe cap (gen bimini complet cu pereti pt a folosi si ca prelata de stationare, taxa pentru permis).

Vali

Cateva filmulete si poze pe care tocmai le-am primit de la colegul Dragos (ziuamarinei):
Filmulete: http://we.tl/tIwstrSW7P
Poze:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

GionyGl

      Revin cu ceva detalii tehnice. Aseara, in urma unor mici probleme la motor am plecat spre Dunare impreuna cu Cristi pentru a gasi cauza problemei. Dupa ceva surubareli a fost constatata problema, rezolvata si apoi s-a trecut la teste. In cadrul lor am impins mansa la blana si beneficiind si de faptul ca exista un telefon cu GPS la noi ne trecu prin cap ideea de a face ceva masuratori. Cu doi Grasi in barca (impreuna cred ca atingem circa 140 kg), fara bagaje, barca se aseza perfect. Cu motorul la blana in amonte am atins 62 de km, iar in aval am urcat la 67 km/h.   Recunosc ca nu imi este nici pe departe gandul la viteza pe apa dar sincer am ramas surprins cand a citit Cristi valorile, ma asteptam sa fie mai jos putin.
  Legat de problema motorului am constatat, dupa ce s-a desfacut carburatorul, au fost verificate bujiile, ca se slabise legatura cablurilor de acceleratie si nu isi mai faceau cursa cum trebuie. In rest toate bune, realizand inca odata ce mult te poate readuce la viata o plimbare scurta pe apa, chiar si atunci cand nu toate lucrurile din viata ta sunt ok.

monica.lidia

"Thor:Despre ce barca de 4,3 m. vorbim? Este un proiect nou? Ce am mai putea afla despre barca de 4,3 m.?"
Buna ziua,
O sa dau eu un raspuns scurt, urmand sa primiti mai multe informatii de la impricinat:
este corect, noua barcuta are 4.3 m si este o versiune (pre)scurtata a celei iniatiale. A fost motorizata pentru aceasta iesire cu un motor de 2.5CP. La acest nivel de motorizare am mers numai in deplasament, iar in regimul de deplasament sectiunea de drum Mahmudia-Sfantu Gheorghe a fost realizata in cca 5h cu un consum total de 3 l combustibil. Ca sa nu credeti ca e vreo confuzie, consumul a fost de 3 l pe 50 km.
O zi frumoasa!
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

Ciby

Citat din: monica.lidia din Septembrie 19, 2014, 11:09:24 AM
"Thor:Despre ce barca de 4,3 m. vorbim? Este un proiect nou? Ce am mai putea afla despre barca de 4,3 m.?"
Buna ziua,
O sa dau eu un raspuns scurt, urmand sa primiti mai multe informatii de la impricinat:
este corect, noua barcuta are 4.3 m si este o versiune (pre)scurtata a celei iniatiale. A fost motorizata pentru aceasta iesire cu un motor de 2.5CP. La acest nivel de motorizare am mers numai in deplasament, iar in regimul de deplasament sectiunea de drum Mahmudia-Sfantu Gheorghe a fost realizata in cca 5h cu un consum total de 3 l combustibil. Ca sa nu credeti ca e vreo confuzie, consumul a fost de 3 l pe 50 km.
O zi frumoasa!

6 la suta? Ca Loganu? Nu se poate Dom'le! Braconieru a amestecat benzina cu apa de Dunare si noua nu ne spune nimic! Noroc cu sotia care a indraznit sa "dea din casa"!
Luati aminte baieti! Orice pata de petrol de pe apa va trebui adunata cu grija si pusa in rezervor!

Lasand gluma la o parte, este o performanta demna de invidiat si cu asta se reconfirma performantele barcilor proiectate si construite de Vali!

Vali

Ati uitat sa adaugati si curentul Dunarii :P. Viteza pe gps a fost de 11-12 km/h, dar si Dunarea era crescuta, deci si curentul avea ceva viteza. Am facut 5 ore si din cauza pauzelor - de tufis, de realimentare etc.
Ii cer scuze lui Thor ca n-am raspuns pe topicul unde am fost intrebat, dar in urma ultimelor evenimente sunt hotarat sa respectam regulamentul "la sange".
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Citat din: Vali din Septembrie 19, 2014, 11:37:09 AM
Ati uitat sa adaugati si curentul Dunarii :P. Viteza pe gps a fost de 11-12 km/h, dar si Dunarea era crescuta, deci si curentul avea ceva viteza.

Hmmmm, Dunarea curge in situatii din astea cam cu 3-4 noduri, asta inseamna ca inapoi abia daca inaintati, trebuie sa gasiti mereu zonele mai lente, cu motorul turat si economia de benzina nu mai exista ca semnificatie. Apropo daca v-ati si intors asa, cat ati facut? Aproape dublu, 8 -9 ore?

Vali

Nu avea in nici un caz 3-4 noduri, ci poate pe alocuri maxim 3 km/h (pe taieturile bratului). Sper sa nu ma insel, si mai ales sa nu isc iar polemici :D.
In schimb, la intoarcere apele erau semnificativ mai mari si curentul mai rapid. Am pus toate bagajele a 3 familii in barca noastra, si am mers bord in bord cu Dan Dragos, propulsati doar de motorul lui. Ne-am miscat cu motorasul mic doar in zona Erenciuc, fara sa simtim o diferenta sesizabila la viteza fata de barca fara bagaje.
La dimensiunea de 4,30, puterea de 2,5 cai e suficienta pentru hull speed din ce am observat, chiar si cu barca plina. Saptamana asta ne-am dat in glisare cu un Honda de 10 cai/4timpi, ne-a placut la maxim cum se misca barca. Oricum, in curand voi reveni cu detalii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

#269
Cu respect  :) cu numai  3km/h nu curge cred nici la cele mai mici cote  :)  In vara anul trecut cand erau ape medii spre mari sigur avea 7-8 km/h.

PS: s-a mai discutat si cifrele spun intre 1 si 2 m/s chiar si peste, conform cu observatiile mele.