Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Mai bine faceam o comparatie intre viteze amonte-aval (cum am facut anul trecut in Insula Mica), si stiam exact. Oricum, cu prima ocazie vom face si asta, ne intereseaza strict viteza pe apa statatoare. Si oricum, despre viteza curentului Dunarii suntem offtopic. Cu acelasi respect :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

asdepica

Bun, ok, am inteles ca barca noua e cam cea veche dar mai scurta. Doar mai scurta sau si mai ingusta? Imi cer scuze, dar n-am gasit nicaieri dimensiunile noii barcute. Nu cumva trebuie sa mearga bine si la vasle si/sau cu un motor sub 3,68 kw? Aia ar fi interesant, o proba cu un parsun sau alta chinezarie de 3,6 KW, sa vedem cum se da barca si cu un neofit fara permis la mansa. Se poate, Vali?  :D

asdepica

P.S. ... ma rog, cea veche... n-a fost cea mai fericita exprimare...

adrian_flavius

No, tulai, Doamne...sta omu' departe de forum 1-2 ani, isi creste plodu' cu dragoste de baltaceala, si cand revine on-line gaseste una bucata braconier si (mult mai) multe bucati barci reusite...avem de discutat, si nu numai telefonic si rar, ca pana acum, ci temeinic si serios, pe cifre si realitati nautice...ne auzim cat mai curand... ;D ;D ;D

NessyRO

Am găsit de ceva timp topicul pe forum. Mi se pare extrem de interesant, mai ales partea de început - nu că finalul apoteotic nu ar merita măcar un "Felicitări Vali!".
Poate ar fi bine dacă ar ajunge pe wall-ul principal deoarece, cred eu, pe foarte mulți îi interesează abordarea, deopotrivă științiifică și lejeră, a construcției unei bărci.
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

mariusm piesenoi111

Pai și continuarea?
Cum arata cu cabina?
E vreun alt topic deschis pe altundeva?

Vali

Citat din: mariusm piesenoi111 din Aprilie 12, 2015, 11:38:01 AM
Pai și continuarea?
Cum arata cu cabina?
E vreun alt topic deschis pe altundeva?

Salut si Hristos a inviat. De la ultimele mele postari, s-au petrecut multe lucruri interesante. Acestea vor fi povestite la momentul potrivit. Alt topic nu exista, deci rabdare pana vor fi adaugate noutatile aici.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

momaul

Adevarat a inviat.Asteptam cu nerabdare.

virus100b

Adevarat a inviat! Adevarat ca asteptam ;D

Vali

Azi a plecat spre intinderile de ape inca o barca iesita din mainile subsemnatului. Mai e ceva de lucru la echipare (motor, comenzi, guvernare, electrica etc), dar ce a fost important s-a facut.

E inca o idee pe care o aveam mai demult si pe care am pus-o in practica, inspirata din barcile Wellboat la care ne uitam cu Mihai si Tudor acum 3 ani la Sf. Gheorghe. Adica 2 console centrale, pe care urmeaza sa se monteze parbriz si sa se inchida complet cockpitul, cu usite intre console plus o copertina etansa. Astfel, indiferent de vremea de afara, ocupantii vor fi feriti de intemperii, soare dogoritor etc.

Vara asta barca va fi folosita asa cum se vede in poze, iar din toamna va fi echipata cu parbriz, copertina etansa de mars, copertina prova etc.

Aceasta e barca de care sunt cel mai multumit despre rezultatul final, dpdv al calitatii executiei. Am avut timp suficient sa experimentez la esantionaj, etape de laminare, asamblare, finisaje etc. Astfel ca pot spune ca, dpdv personal, rezultatul din poze e cea mai buna barca de acest tip pe care am facut-o pana acum.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ziuamarinei

Se mareste flota, se mareste. Bravo e frumoasa foc, ti-a iesit bine. Felicitari. Trebuie sa le scoatem simultan pe toate la o plimbare. Marcel sa te bucuri de ea. Bravo.

gvincentiu

Nu-s eu cu motorizatele, insa asta arata chiar bine!
Ganduri bune !

Vali

Citat din: gvincentiu din Mai 20, 2015, 07:18:36 PM
Nu-s eu cu motorizatele...

Culmea ca nici eu, dar stii vorba aia, de nevoie halesti si pizza :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Spinoza

"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

kir_gutzakis

Felicitari, arata super!
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper