Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pava

  Multumesc Radu si Drados !
  Sa ne vedem cat mai des pe apa  ;D

Onisor Cristian

Cred ca ar fi interesant si titlul " Cum se naște un runabout"
Așteptam

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Onisor Cristian

Sigur Vali, am zis si eu sa perpelesc lumea ;D

Vali

S-a mai "nascut" o barca, de data asta mai de "dolce vita" si mai putin de tavaleala :). A fost ceva munca, dar ne-a placut tare ce a iesit.
Urmeaza ceva retro, tip runabout clasic, dar ca de obicei va mai dura ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radu andritoiu

salut
frumoasa, bravooo
ce motor are ? 40 hp ?
bancheta mijloc e montata la fel ca la mine sau mai spre oglinda ?
s o stapaneasca bucuros

radu andritoiu

pare de 20 hp, dupa dimensiune , sau ma insel >?

Vali

20 de cai, iar bancheta e montata mai spre mijlocul barcii, pentru a obtine centrul optim de greutate necesar la glisarea cu 2 persoane si motor mai mic.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Haiduc

Bravo inca odata nu se dezminte mesterul sa o stapaneasca sanatos si sa se bucure de ea

Florio

Pe mine mă uimește de fiecare data, calitatea de fabricant de serie, pe care o da Vali la fiecare barca lucrata cu propria mana. 
Mă întreba un prieten din SUA, ce ar putea sa facă aici, dacă vrea sa se întoarcă în România.  "Orice" , i-am spus. Orice ai face, dacă ești serios așa cum te știu,  vei avea succes.
Cazul e ilustrat perfect, de Vali :)

dan_rotaru

Felicitari pentru lucrare, Vali!
Ai mai facut un barcagiu fericit!

ziuamarinei

Citat din: Vali din Iunie 19, 2016, 05:31:49 PM
S-a mai "nascut" o barca, de data asta mai de "dolce vita" si mai putin de tavaleala :). A fost ceva munca, dar ne-a placut tare ce a iesit.
Urmeaza ceva retro, tip runabout clasic, dar ca de obicei va mai dura ;).
Bravo felicitari, cred ca v-am vazut sambata, ii dadeati jar la deal spre parcul rece. 
Tot dupa veste v-am remarcat ;D ;D .
Oricum si cu 20 HP se misca foarte bine. Cati erati? Parca trei persoane, nu?

Onisor Cristian

Bun, bun, abia aștept cu proiectul de runabout.
Te pup Vali  :)

Vali

In ultimele 3 saptamani am lasat totul deoparte si mi-am facut o barca si pentru mine. E varianta de 4,30 metri, fiind optima pentru nevoile mele. Am tinut seama de vorba lui Rumpi "de ce sa ai mai multa barca decat ai nevoie" :).

Prima barca de tipul asta am facut-o in iulie 2014, si am si fost cu ea in Delta la inceputul lui septembrie in acel an. Stiam deci bine cum se comporta barca, insa a fost o mare surpriza sa o testez azi cu un Selva Naxos de 15 cai. Nu stiu daca as putea gasi o motorizare mai potrivita pentru aceasta dimensiune de barca. Motorul e o mica fiara, si desi e destul de batran, isi face treaba excelent, desi mai trebuie gadilat.

Din pacate n-am avut cum sa fac filme etc, dar in curand am sa deschid un topic despre  barca, strict dpdv al utilizatorului. Asa ca dupa 10 ore de stat aproape continuu pe balta, pot sa spun ca s-a meritat la maxim sa ma arda soarele si vantul.



"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dan_rotaru

Super barca, la fel ca toate celelalte iesite din mainile maestrului Vali.
Am avut si eu ocazia de a ridica barca, impreuna cu Vali, si nu mi-a venit sa cred cat de usoara este pentru dimensiunile ei.
Abia astept sa ma dau si eu pe apa cu o barca mesterita de tine, Vali. Spre deosebire de tine, eu nu cred ca o sa ma dau jos din ea asa repede, ci cred ca o sa o iau usurel la vale, asa, vad eu unde ajung...:)
Felicitari inca o data pentru inca o barca exceptionala care se alatura flotei.