Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bogdanalex

Citat din: Florio din Septembrie 14, 2011, 08:26:26 AM
.........Cred ca dau fuga la Galati, sa vad cu ochiul, sa simt cu mana :) .

Pai cred ca o sa mergem ca la sfintele moaste.... in pelerinaj  ;D

Pe strada lui Vali toata lumea cu masini, el scoate o barca afara :)) ...cred ca vecinii ii zic Noe  :P

Popey Marinarul

Salut Vali

Mai jos link-ul catre un "model - idee" de amenajare de barca pentru tine
si de ce nu pentru toti cei ce vor comanda la tine viitorul lor "cuibar" .......

http://www.probarca.ro/anunt/15414/101/1/101/Vand-barca-Pilotina-cu-cabina-.htm#

Apropo cam cit ar costa la stadiul actual de "coaje" - scoasa din matrita ... scuze pentru
limbaj dar chiar nu stiu cum se numeste aceasta jumatate de barca.

Sa auzim numai de bine !

Nelu Popescu - 0724.031.477

Vali

#47
Citat din: Florio din Septembrie 14, 2011, 08:26:26 AM
Ca la carte ! Da-i inainte, abia astept produsul finit. Cred ca dau fuga la Galati, sa vad cu ochiul, sa simt cu mana :) .
Citat din: bogdanalex din Septembrie 14, 2011, 10:30:39 AM
Pai cred ca o sa mergem ca la sfintele moaste.... in pelerinaj  ;D

Astept pe oricine oricand cu bucurie :D. Cu ocazia respectiva o sa vedeti ca nu e chiar "ca la carte", dar sper eu pe aproape ;).

Citat din: Florio din Septembrie 14, 2011, 08:26:26 AM
P.S.
    STiu modul de lucru din filmul detaliat de prezentare de la Mac-g.  Am observat ca ei folosesc pistolul pentru a da  gelcoat-ul.
La tine e mai simplu cu pensula, avand suprafata mai mica ?

Prefer sa dau la pensula din urmatoarele motive:
1. gelcoatul pentru pensula e mai vascos, si deci se aseaza mai usor.
2. sunt obisnuit cu acest procedeu, si pot controla usor grosimea stratului, spre deosebire de pistol, unde nu am control odata ce mi-a disparut negrul matritei.
3. gelcoatul de pistol e mai subtire, si pe suprafetele verticale se cam scurge.
4. pistolul de gelcoat e scump, si energia costa :D, asa ca procedeul meu e mai ecologic :P (daca poate fi numita ecologica emisia de stiren ;)).

Citat din: bogdanalex din Septembrie 14, 2011, 10:30:39 AM
Pe strada lui Vali toata lumea cu masini, el scoate o barca afara :)) ...cred ca vecinii ii zic Noe  :P

Ei, nu chiar Noe, ci mai curand "nebunu' ala cu barcile", dar ma bucur ca de cand le repar barcile, cel mai mult ma iubesc braconierii :D.

Citat din: Popey Marinarul din Septembrie 14, 2011, 04:34:12 PM
Salut Vali

Mai jos link-ul catre un "model - idee" de amenajare de barca pentru tine
si de ce nu pentru toti cei ce vor comanda la tine viitorul lor "cuibar" .......

http://www.probarca.ro/anunt/15414/101/1/101/Vand-barca-Pilotina-cu-cabina-.htm#

Sa traiti :). Cam la asa ceva m-am gandit si eu, adaptat totusi ca design la formele ceva mai "nervoase" ale barcii pe care o fac. Este amenajarea tipica de mini-cruiser de ape interioare, care ofera un confort spartan, dar binevenit pentru cei care iubesc cu adevarat golaneala acvatica :). Fata de pilotina din poze, barca mea e ceva mai ingusta, deci teoretic mai inghesuita la interior (cred totusi ca va fi loc suficient). In plus, barca mea la nevoie se va deplasa si prin glisare, ceea ce uneori e un avantaj, cu toate ca eu cel putin o voi folosi ca un mini-cruiser lent, fiindca in balta merg tocmai ca sa nu mai fie nevoie sa ma grabesc :D.

Citat din: Popey Marinarul din Septembrie 14, 2011, 04:34:12 PM
Apropo cam cit ar costa la stadiul actual de "coaje" - scoasa din matrita ... scuze pentru
limbaj dar chiar nu stiu cum se numeste aceasta jumatate de barca.

Sa auzim numai de bine !

Nelu Popescu - 0724.031.477

Deocamdata nu pot avansa un pret, fiindca va mai fi de treaba la barca pana voi fi total multumit de ea. E posibil sa fie nevoie sa modific eventual matrita, sau tipul si compozitia laminarii corpului, sau amenajarile etc, dupa incercarile "extremiste" la care vreau sa supun barca. Abia in momentul respectiv pot spune un pret.
Intentia mea e ca pretul "entry-level" sa fie cat mai accesibil, urmand ca in timp omul sa-si poata echipa si customiza barca dupa dorinta, la comanda sau chiar in regie proprie. Cu atat mai mult, cred ca varianta unui kit ar fi binevenita, care kit sa aiba un pret atractiv, iar omul sa fie mandru de barca realizata si cu propriile maini :). La respectivul kit ma gandesc sa furnizez inclusiv tot ce e nevoie pentru amenajarea barcii eventual cu punte din placaj de okoume, sau o cabina gata turnata in fibra, sau o amenajare de barca de pescuit "center-console" confortabila etc.

Oricum, ideea e urmatoarea: in primul rand fata de forumistii care eventual vor dori barca, voi fi cel mai prietenos marangoz posibil :). Asta din cauza ca datorita forumistilor cu care comunic de aproape 4 ani pe web am ajuns sa-mi implinesc visul de a construi barci, transformand o pasiune mistuitoare intr-o profesie.
Acestor forumisti le multumesc si le voi fi oricand alaturi (atat pe forum, cat si "pe viu"), in orice problema pe care o vor intampina vizavi de jucariile lor plutitoare :). Iar acest serial vreau sa fie primul dintr-o suita care va contine si alte subiecte interesante, cel mai interesant pentru mine fiind serialul "cum se naste un velier" :D.
Asa ca voi continua sa scriu in masura in care timpul imi va permite, exclusiv despre chestiuni concrete de interes nautic. Oricum sunt dator cu continuarea povestirilor despre Mantau, Russian Silhouette, "nu faceti ca mine" si comparativele de barci promise. Pana atunci, urmeaza operatiunile finale la barca din acest topic, pe care ca si voi abia astept s-o vad pe apa :).
Braconieru' va doreste noapte buna ;).

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bogdanalex

#48
Citat din: Vali din Septembrie 14, 2011, 10:29:41 PM
Ei, nu chiar Noe, ci mai curand "nebunu' ala cu barcile", dar ma bucur ca de cand le repar barcile, cel mai mult ma iubesc braconierii :D.
.............................................
Braconieru' va doreste noapte buna ;).

Nu stiu de ce te intitulezi tu Braconieru' da un lucru e sigur....iubesc braconierii ca pe o gaura'n barca...sa zic asa

Apropos, sper ca la braconierii aia le-ai facut si o aerisire in podea :)))))))

in alta ordine de idei, poate pui si tu niste poze cu zonele alea la care ziceai ca s-a modificat gelcoat-ul. Inca nu reusesc sa vizualizez exact ce spui.



Vali

Braconierii isi fac singuri aerisirile, sau cateodata ii ajuta garda :P. Care-s braconieri destepti, raman fara vreo aerisire ;).
Nu s-a modificat nici un gelcoat, ci pigmentul a avut unele mici zone de segregare. Treaba se va vedea eventual doar la decofrare, dar eu sunt sigur ca totul va fi in regula ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#50
Vali,
Multumesc mult de raspunsul apropos de Mac 19. Cat despre barca ta, mersi de lamuririle cu cabina. Pare o barca minunata care prinde forma pe zi ce trece. Abia astept sa o vad pe apa.
Multe s-au intamplat de cand nu am fost pe aicea, asa ca am de facut catch-up.

Vali

Multumesc Mihai, si scuze ca postasem cu intarziere raspunsul la postarea ta, astfel ca "brainstorming-ul" s-a cam pierdut pe drum :D. Nu-i nimic, o luam de la capat, fiindca exact pe aceeasi idee voi merge in continuare, dupa finalizarea acestei barci, anume ceva chiar mai versatil, de tipul powersailer ;). Inainte de asta insa, voi avea de trebaluit la barca de pe acest topic, careia acum ma straduiesc sa-i gasesc un nume :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bogdanalex

salut... ceva poze cu ocume pe barca?
;D

Vali

A little patience, baby  :D. Tre' sa se intareasca intai epoxy ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Mihaif99

#55
Se naste odata barca aceasta maestre ori....

Maybe she's stuck in the birth canal !  :-\

Vali

Salutare, problema e ca acum lucrez la modelele pentru matrita copastiei si banchetelor. Am mult de finisat, si in plus lucrez la barca  in pauzele dintre alte lucrari (am avut cateva reparatii importante la alte barcaze in ultima luna). Fiind vorba de prototip, deseori mai e de retusat ici-colo, insa treaba nu sta pe loc, si in momentul cand va fi gata, fiti siguri ca va aparea totul online ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

In ză mintaim, o poză - teaser  ;):
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

monica.lidia

A ieeeesssiiiiit!!!!!!!!!!! A ieeeeeesssiiit!!!!!1 :o
:D :D :D
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

Florio

Citat din: Vali din Octombrie 19, 2011, 12:43:01 PM
In ză mintaim, o poză - teaser  ;):

Ca sa zic asa.... moamaa ce bunaciune !  :) :)