Cum se naste o barca

Creat de Vali, Iulie 11, 2011, 08:53:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iliviu

Constat ca seamana foarte mult cu barca mea, si astfel subinteleg ca am facut o alegere buna.  ::)

Schulze Surfrider 15-115hp

Mihaif99

Alte optiuni de catarg decat stalpul de beton pt iluminat public exista?   ;D

Arata super lucrarea. Abia astept sa o vedem pe apa!  Gliseaza cu 20 CP si trei persoane? Pariuri?

purjulius

Felicitari...arata super barca...si-mi place nivelul de finisaj.In viitorul apropiat mai incepeti ceva lucrari?

corsarul


ss

Citat din: Mihaif99 din Octombrie 19, 2011, 06:17:36 PM
Alte optiuni de catarg decat stalpul de beton pt iluminat public exista?   ;D

Arata super lucrarea. Abia astept sa o vedem pe apa!  Gliseaza cu 20 CP si trei persoane? Pariuri?

Sigur, da! Ii dau 25-28 km/h pa gps... da cineva mai mult?  ;D

Vali

Salutare la barcagii :D, am terminat in sfarsit treaba pe ziua de azi, care a fost la fel de plina ca majoritatea zilelor din anul asta. Multumesc pentru aprecieri, dar inainte de toate sa vedem cum se misca pe apa ;). Am atatea de povestit si atat de putin timp, incat ma gandesc ca daca si la iarna am sa am atata treaba, cre'ca las pentru la pensie povestile de pus pe forum :P. Multe salutari din balta, si maine sper sa vin cu detalii proaspete...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

In timp ce lucram la copastie, hull number 2 is ready too :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

1.Culoarea asta e gelcoat-ul, Vali ?
2. Barca asta e o ingemanare a celei de dinainte cu un velier cu chila dubla  ;D . Tu ai fost fotograful care a mosit unghiul asta buclucas ? ;D

dan dragos

asa Vali, dai cu sare ...
cum merge cu motorul, ai ajuns cu ea pe apa ?

ps.am fost probabil printre primii care am vazut barca dar nu am avut rabdare :'(

Vali

Citat1.Culoarea asta e gelcoat-ul, Vali ?

Da, e un gelcoat facut din amestecarea a 5 kg de gelcoat G2 transparent, plus 2kg de gelcoat pigmentat cu colorant albastru marin pentru vopsea poliuretanica  :o, plus 500g pigment poliesteric verde, plus 1 kg de gelcoat isoftalic alb cu neopentilglicol  ::). Intentia armatorului si fabricantului - vechiul meu amic skeppy peridoc - a fost sa obtina (folosind tot ce a gasit prin bulendrele mele) un colorit de camuflaj facut "la laba" :P, insa rezultatul a iesit precum un pojar pe mecla unui martian :D.

Nu-i nimic, important e ca omu' e super-multumit, cica "nu mă vedi nici mă-sa ecologiştilor când mă bag în stuf sî li fur tot peştili". Trebuia sa-l vedeti azi cand a plecat cu barca pe peridoc cum ii radea mustata, cica "trafi, în seara asta dorm în cabinî, imi fac un acoperiş di nailon cu 2 găuri şi acolu mă cuibăresc!" Asta mi-a adus aminte de momentu' de acum 28 de ani cand taica-miu si-a luat prima lotca de fibra de 17 crivace de la Cooperativa Bratesul, si a stat o saptamana in barca, sub bolta de vitza, cu radioul urland si damigeana la gura, era ca in emisiunea aia "am intalnit si lipoveni fericiti" :).

Citat2. Barca asta e o ingemanare a celei de dinainte cu un velier cu chila dubla ;D  . Tu ai fost fotograful care a mosit unghiul asta buclucas ? ;D

Da, am vrut si eu sa vad cum arata o barca Frankenstein, cum gasim din belsug pe apele romanesti, dovada a spiritului creativ nesecat al acestui popor plin de vitalitate si imaginatie SF  :-*.

Citatasa Vali, dai cu sare ...
cum merge cu motorul, ai ajuns cu ea pe apa ?

ps.am fost probabil printre primii care am vazut barca dar nu am avut rabdare  :'(

Sper ca nu ne spui ca ti-ai luat Lotus :D. Nu-i nimic, poate maine-poimaine facem vreo combinatie, important e ca barci vor fi atata vreme cat ma tin balamalele ;).
Ne-am dat cu barca scurt acum cateva zile, cu un motor de 6 cai. Barca e foarte stabila, nu ia strop de apa la valuri, si cu 6 cai se misca  bine pentru dimensiunea ei. N-am prea tras de ea totusi, fiindca nu aveam copastie si nici banchete, insa ne-am format parerea, care a coincis cu ceea ce ne asteptam :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dan dragos

#70

armatorului si fabricantului - vechiul meu amic skeppy peridoc - a fost sa obtina (folosind tot ce a gasit prin bulendrele mele) un colorit de camuflaj facut "la laba" :P, insa rezultatul a iesit precum un pojar pe mecla unui martian :D

skepje marian a luat-o ?
d-aia zicea el ca pentru mine e bun lotus-ul ;)


[/quote]
Sper ca nu ne spui ca ti-ai luat Lotus :D. [/quote]


nu am luat lotus ci nufar. saptamana asta maq duc sa il iau ca este gata si peridocul. sa trec pe la tine sa o vad sau nu ?   cred ca sun masochist, o sa trec daca ma primesti


Vali

Stai linistit ca skeppy isi pastreaza si Lotusu' ;). Pe asta mare a luat-o pentru Delta, sa-si puna cabina pe ea si sa stea boschet cu saptamanile daca vrea, fara sa-l intrebe cineva de sanatate. Lotusu' ramane pentru la Scurta, la pescuit in brigada de "ursi si lupi" din gashca lui Marian :).

Iar despre venit la mine, stii ca esti oricand binevenit :). Important e sa nu fie vreo barda prin zona ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

naspet

Ceva vesti ce mai face copastia ... ne dam cu ea sau asteptam gheata? ?? Nu de alta dar tocmai  e am visat ca eram in delta cu vreo 2 buc  braconiere competente ....

Vali

Citat din: naspet din Noiembrie 08, 2011, 08:27:30 PM
Ceva vesti ce mai face copastia ... ne dam cu ea sau asteptam gheata? ?? Nu de alta dar tocmai  e am visat ca eram in delta cu vreo 2 buc  braconiere competente ....
Salut Aurel, acum fac ultimele finisaje, si de ceea ce fac acum va depinde designul final. Asa ca n-as vrea sa ma grabesc tocmai acum, dar oricum treaba e aproape gata (in curand voi sari cu poze), poti trece pe aici sa te convingi :). Sa nu uitam ca baltaretii nu se sperie de iarna, si de obicei omul gospodar isi face iarna barca si vara sania ;). Apropo, daca nu deranjez, cele 2 braconiere sunt exclusiv pentru tine, sau le imparti cu Cristi :D?
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Vali, acum mi-am dat seama ce urmaresti cu barcazul, vrei sa ma depasesti la timpul consumat cu amenajarile :D
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer