Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

bogdanovici

Bine v-am gasit !
Ma numesc Bogdan , am 43 de ani, locuiesc in Bucuresti si mai nou am pasiunea barcilor cu vele .Mai bine asa tarziu decat niciodata zic eu ! Saptamana trecuta am sustinut examenele pentru categoriile D,C la Capitania din Mamaia si doresc sa ma indrept cu pasi repezi spre "A" , dar mai mult decat atat sa invat arta navigatiei . Sper sa ma integrez in comunitatea voastra de unde fara doar si poate am multe de invatat !

Vali

Bun venit Bogdan, si iti multumim pentru prezenta si pentru entuziasm :). Succes la examenul pentru urmatoarea categorie, si poate ne povestesti si noua la momentul respectiv cum a fost :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

#124
-Va salut domnilor,de fapt trebuia mai intai- doamnelor ! Spun asta pentru ca am ascultat la rubrica respectiva cateva piese de rock gothic excelente,postate de o reprezentanta a sexului frumos si dur,...deci nu santem singuri  ::)!!!
-Zic dur si pentru ca eu ascult doar batranei precum-J.Lee Hooker,Lightnin Hopkins,Pink Floyd,Miles Davis.....
-Laurentiu este numele meu,sant galatzean,dar acum locuiesc in Cerna- Tulcea unde am cumparat o casa.Curtea mea[ la sosea ] poate fi recunoscuta f. usor dupa splendida cultura de buruieni,[singura la care ma pricep] unica in localitate.
Sant apoape vegetarian [pestele bata-l vina ],asa ca nu cresc oratanii" in schimb inspir cu nesat aerul curat al zonei si ies des ,pe munte, la picior insotit de cainele meu [amstaff-3 ani] pe nume Nero.
Am mult mai multe pasiuni decat tip liber,sau resurse, dar ma daruit Dumnezeu cu rabdare.[chestie care ajuta si in casnicie]
Sint nascut in 1965,deci am aproape 30 de ani. :D
Valy spune la inceputul forumului ,ca prezentarea e un gest de respect fata de colegii de forum si are dreptate.Incerc sa acopar aceasta ideie prin cele cateva cuvinte pe care le-am scris,chiar daca mai glumesc. Bine v-am gasit !

Vali

Citat din: Laurentiu N. din Decembrie 27, 2011, 07:39:28 PM
...-Laurentiu este numele meu,sant galatzean,dar acum locuiesc in Cerna- Tulcea unde am cumparat o casa...

Acum vreo 7-8 ani, in talciocul din Galati, am stat cred cateva ore continuu si am discutat cu un tip foarte "doxat" si pasionat in ale motoarelor - choppere, bobbere etc (era si golanu' de Cici prin zona ;D). Mi-a spus atunci ca si-a luat casa la Cerna, undeva langa moara din sat, si isi va deschide o frizerie. Am vorbit inclusiv despre minunatiile muntilor Macin, despre Delta si barci etc. Nu stiu de ce, dar sunt prea multe coincidente ca sa nu fii aceeasi persoana :D. Si oricum, chiar daca nu e asa, bun venit pe capcompas.ro, Laurentiu .
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

-Valy, mi-au trebuit cateva momente sa-mi revin, dupa ce am citit mesajul tau.Am chemat-o pe sotia mea care l-a citit si ea ,apoi am exclamat -Fantastica memorie !!! Sant vinovat ???
-Acum vreo 8 ani am cumparat casa din Cerna,tocmai ma intorsesem din Italia.
-Langa moara din localitate,la strada.[ DN 22D]
-Frizeria am deschis-o de atunci
-Ma duc des in talcioc,iar de la Cici vroiam un rezervor de IJ ca sa-l latzesc si o janta pe 19.
-Imi aduc aminte ca am abuzat de timpul unui pasionat de motoare ,putin mai tanar decat mine in talcioc.Dar gasesc f. rar pe cineva cu care sa pot discuta despre pasiuni.[daca ma interesa fotbalul-era mult mai simplu]
-Acum incerc sa-mi gasesc un loc in familia Cap Compas.
-Multumesc de primire !
[cum spui ,o gramada de coincidente ]

Vali

#127
In 2 cuvinte: ce mica-i lumea :D.

LE: placerea a fost atunci de partea mea, daca-ti amintesti, nu ma mai opream nici eu din povestit, si nici nu ma dadeam plecat ;D. Iar acum, daca tot am aflat ca ne cunoastem, nu ne ramane decat sa punem la maxim tara la cale despre barci  (ca de motoare mi s-a cam luat, iar despre "folbal" chiar n-am vreo sansa sa ma molipsesc vreodata :P).
Ma bucur sa ne reintalnim, mai ales ca acum stiu bine cu ce tip "doxat" si pasionat vorbim :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

Sa punem tara la cale !!! Doar ca barca mea acum se profilileaza incet la scara 1/10 ,[52cm] Navomodelismul sa traiasca ! Am vazut ca ai postat imagini cu o Nancy"s China=excelenta barca,are recenzii"fara cusur de la cei care au construit-o in lume si au avut bunavointa sa scrie cate ceva, despre ea, pe "net. Ma bucur pentru propriertar-constructor de oriunde ar fi, daca e din Galati cu atat mai bine.
Am cumulat deja vre-o 20 de ore, de cascat gura,  pe mal ,la sloop-ul de aprox 6m,ce a aparut anul asta la debarcaderul GL.[seamana cu proietele rusesti gen "Natalie"] Este si o yola,cred [nu tin minte exact pozitia" arborelui artimon] ,deschisa,din lemn,extraordinar de frumoasa.Poate ca erau mai multe barci daca preturile la debarcader semanau cu cele din Braila.Probabil ca orasul vecin duce o politica mai umana",Bravo lor !

republicii

Bine v-am regasit!Ca majoritatea cred am emigrat si eu pe CAP COMPAS,ma numesc Catalin Teodorescu si sunt di Rm.Valcea iubesc Delta Dunarii si nu am sarit nici un an sa nu o vizitez macar o data pe an in ultimii 26-27 de ani dar abia acum am devenit  sau mai bine zis sunt in devenire capitan de barca cu motor.Stima la toata lumea!

Vali

Salut Catalin, bun venit intre noi, si mult succes in obtinerea statutului de capitan de barca  :D. Am vazut ca ai niste mici nelamuriri vizavi de inmatricularea barcii. Propun sa le discutam in timp la rubrica de legislatie, mai ales ca putem obtine raspunsurile necesare direct de la reprezentatii ANR de la noi din zona, oameni deschisi si competenti. Stima si dvs :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Ștefan

Salutare tuturor!
Numele meu este Stefan Constantin. In "partea cealalta" am postat in cateva randuri cu numele Eos.
Relatia mea cu apa a inceput asa: la trei ani am vazut pentru prima data marea si, cu o maturitate care de atunci nu m-a mai caracterizat, mi-am fixat scopul vietii mele de om mare: sa fac pe dracuinpatru si sa ma mut pe tarm. De cativa ani m-am mutat in Jurilovca, numai pe jumatate deocamdata, care nu-i pe malul marii, dar are farmecul uneia care a fost  :).
Anul trecut am ratat tabara de la Juri. Anul asta insa sper sa-i dau si eu o mana de ajutor lui Paul la gazduire.
Vali, felicitari si multumiri pentru tot!

Vali

Salut Stefan si bine ne-am regasit in acest cuibar :). Ma bucur mult ca avem intre noi inca un expert in zona fascinanta a complexului Razelm-Sinoe, asa ca e din ce in ce mai aproape ziua cand aceste ape vor deveni "Balatonul romanesc" .

Abia astept sa ne cunoastem "pe viu" la tabara, alaturi de toata brigada care se va aduna acolo, in jurul unui foc si al unui peste fript :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

republicii