Salupa cabinata pentru Delta/Dunare

Creat de tiganusmc, Noiembrie 18, 2011, 11:51:01 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tiganusmc

Fishing cheaper than therapy

Captan

Sorry, sorry, nu am vazut mai sus, nu se incarca f.bine toate paginile.Conexiunea mea la net e destul de slaba. Deci ramane motorul in discutie de vanzare sau nu?

tiganusmc

Fishing cheaper than therapy

tiganusmc

Salut Vali ,

Urmaresc de doua zile , in limita timpului disponibil , post-ul tau despre creatia proprie, si , sincer , sunt din ce in ce mai interesat de acest model , mai ales ca spuneai ca ai putea pune o cabina si , de asemenea , o poti amenaja pentru pescuit .
Sper ca nu te superi ca am abordat acest subiect aici dar  acum esti  " luat in vizor " ca si producator de barci indigen :) .
Dimensiunile detaliate de tine , mai devreme , par ok ,acum sper ca si spatiul din interior sa fie destul de generos .
Spune-mi , te rog , unde vrei sa dezbatem aceasta discutie .

Multumesc ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

Vali

Salutare Marius, daca tot sunt luat in vizor, inseamna ca trebuie sa ma conformez  :D.
Despre dezbatut problema, avand in vedere ca pe forumul capcompas.ro e democratie maxima :P (nu ca in alte parti ;)), o putem dezbate absolut oriunde ai placerea :).
Despre cabina care va fi pusa pe barca facuta de mine, ar fi mai multe variante: hardtop detasabil, cabina monobloc cu copastia, sau chiar o cabina plianta din Sunbrella. Oricum, am sa pun curand desenele cabinei, sa le dezbatem cu spirit critic ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Perfect .

Atunci astept pozele sa vad exact despre ce-i vorba :)



Spor la treaba ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

tiganusmc

salut Vali ,

ce zici de motorul asta ?
http://www.probarca.ro/anunt/19393/104/1/104/Vand-motor-SUZUKI-DF50-50-CP-.htm

merita banutii la 100 ore functionare ?
mai ca ma bate gandul sa-l iau
Fishing cheaper than therapy

Levy

Aia cu orele de functionare uita de ea.Ca fiecare tigan isi lauda marfa.Intreaba mai bine de anul de fabricatie si tara de origine si in functie de asta pune 100-150 ore de functionare pe an pe ea.
Ca si pret e OK la vechimea asta.

Vali

Oferta "suna bine" teoretic, insa doar la fata locului se poate constata starea reala. De obicei, lumea care vinde motoare sau barci pune o poza cu obiectul in sine, nu o poza generica luata de pe net.
Actul de provenienta e bine sa fie factura originala, fiindca de multe ori vanzatorul prezinta doar o chitanta de vanzare-cumparare intre persoane fizice. Cel mai bine trebuie intrebat la filiala ANR unde se va inmatricula motorul daca respectivele acte sunt suficiente.
Eu zic ca nu strica sa faci o intrebare vanzatorului, si in functie de ceea ce raspunde iti poti face o parere (poti scrie si aici pe forum ce a raspuns respectivul). Succes :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Salut ,

Multumesc pentru raspuns, atat tie cat si lui Levy .
Revin imediat ce am un raspuns de la vanzator .


zi buna
Fishing cheaper than therapy

asdepica

Salut, Marius.
Ceva de genul asta credca te intereseaza. Acum cativa ani am avut si eu aceeasi intentie ca si tine si am "sapat" netul. Acum mi-am amintit.

Vali

Citat din: asdepica din Noiembrie 30, 2011, 01:31:06 PM
Salut, Marius.
Ceva de genul asta credca te intereseaza. Acum cativa ani am avut si eu aceeasi intentie ca si tine si am "sapat" netul. Acum mi-am amintit.

Cred ca linkul este acesta: http://www.mursanmarin.com/eng/index.php?page=m455baby#
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Fishing cheaper than therapy

tiganusmc

Fishing cheaper than therapy

Vali

Parerea mea e ca barcile din linkurile atasate mai sus sunt urate amandoua :D. In afara de design, care pe mine "nu ma coafeaza", cabina inalta si patratoasa are rezistenta aerodinamica mare, iar spatiul interior e destul de spartan.
Barcazul unguresc e facut pe un corp de catamaran, care am inteles ca se face sub licenta si la noi, undeva prin Ardeal, dar fara cabina. Corpul de catamaran si echiparea cu motor electric ne arata ca barca e mai mult pentru ape mai linistite. Pretul fara tva de 740.000 inseamna cam 10360 lei, dar Ungaria tocmai ce a marit tva-ul la 27% (nu mai stiu cum e cu tva-ul cand scoti barca de la ei din tara).

Daca ar fi sa scriu despre cabinate care mi-au ramas la suflet, as pune cele 2 barci glisoare pentru home-build ale rusului Igor Sedelnikov, Sever 520 si Sever 600:





Sever 600 poate fi simpla sau cu pilot-house, si are in plus fata de 520 o mica bucatarie si un compartiment de toaleta. Ambele barci pot fi dotate cu copertine din Sunbrella, pentru pilotajul pe vreme nefavorabila.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau