kolibri 330+mercury9.9cp

Creat de ovidiu66, Aprilie 05, 2012, 02:32:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ovidiu66

in zona mea, cele mai multe barci pe care le-am intalnit pe apa, sunt Kolibri, produse in Ucraina.
am reusit sa testez un Kolibri 330(chila gonflabila), cu mercury de 10cp si 2 persoane(90+90kg) la bord.
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/4Aprilie201202#5727279008310822082
si un videoclip
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/6Aprilie2012#5727680881408910978

Dimen Levente

Buna,
Sunt nou pe acest forum, dar de cativa ani bat cu regularitare Delta cu diferite ambarcatiuni închiriate.
Anul acest am cumparat Un Colibri 360D cu chila gonflabilă, cu un motor Johnson 15cp 2 timpi. L-am testat pe un lac de acumulare, sincer nu sunt dezamagit dar nici entuziasmat peste măsură.
Viteza maxima la 2 persoane 32 km/h, iar incărcat la maxim 2 adulti + 3 copii viteza maximă 25 km/h
Stabilitate si manevrabilitate medie, preia si transmite vibratiile/ondulatiile produse de valuri.
În septembrie o să o testez în Deltă, o să vedem cum se comportă acolo ...


alexdav

Va salut,nu stiu ce sa fac.Am o pneumatica kolibri km300 si am o dilema in legatura cu depozitarea.Anul trecut am avut posibilitatea sa o tin tot umflata dar la caldura.Anul asta am de ales intre urmatoarele doua variante:sa o las afara in frig si acoperita cu o prelata sau sa o dezumflu si sa o bag la caldura.Mentionez ca nu am dezumflat-o niciodata de cand o am adica de 1 an si jumatate.Ce parere aveti?

mariusm piesenoi111

Daca o desumfli nu uita sa ii bagi un tub doua de pudra de talc prin valve in corpuri si nu o plia ffftare
Bafta

alexdav

Am inteles.Multumesc pentru raspuns Marius.Inca nu stiu ce sa fac.

scm_ro

Eu am pliat-o de 2 ori pe a mea pentru termen scurt si nu mi-a placut cum a facut cute. Drept pt care o tin umflata dar la frig. E adevarat ca sub un acoperis.
In acelasi timp am un prieten care sta la bloc si o tine pliata tot timpul cand nu o foloseste, iar cutele dispar la umflare.

sixone

Daca o tii afara, asigura-te ca e bine umflata si fii atent la soareci (aia mici).  Rod orice in ce isi pot baga dintii. Am tinut si eu o pneumatica dezumflata peste iarna in casa, a avut ceva cute primavara, dar au disparut imediat dupa umflare.

bss

Eu o tin pe a mea in casa la caldura stransa in geanta originala (unde daca nu e rulata corespunzator, nu incape). Fara talc sau alte cosmetizari. Si chiar de face cute, la umflare acestea dispar. Si o am de vreo cativa ani.
La multi ani

alexdav

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.Pana la urma o sa o tin tot unde am tinut-o si anul trecut,umflata in foisor si bag o aeroterma ca sa nu scada temparetura sub minus.Craciun fericit tuturor

scm_ro

Daca o lasi umflata nu are rost sa consumi curent.

alexdav

Am inteles ca nu trebuie tinuta umflata la maxim.Curent oricum consum pt ca am si motorul de barca acolo plus un tv si un minifrigider .Sa fie temperaturi pozitive inauntru .Sa nu fie cu minus,atat.Plus ca am si vinul acolo si nu-mi permit sa inghete. ;D

momaul

Salut.Daca ingheata vinul ai o problema ,s-ar putea a nu fie chiar vin.

alexdav

Salut,din cate stiu eu vinul ingheata la temperatura negativa corespunzatoare gradelor sale,adica de ex daca vinul are 13 grade el va ingheta la o temperatura mai mica decat -13.Oricum anul trecut nu am avut niciodata sub zero grade acolo datorita aerotermei.Scuze pt oftopic.