Barca mea,Black Sea 460

Creat de tiganusmc, Ianuarie 22, 2013, 09:10:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tiganusmc

Va salut domnilor si la cat mai multe iesiri cu barcile noastre  in 2013 !

Incerc sa-mi fac timp ,de prin toamna , sa va povestesc una alta despre barca mea , iar acum , pt ca nu mai pot iesi pe garla :( , mai ales la pescuit , cred ca este momentul oportun .
Anul trecut mi-am achizitionat o barca sh , open , de productie autohtona , Black Sea 4,6 , latime 1.82 , pescaj 0,20 ,clasa C , echipata cu un motor Mercury 50HP ,in 4 timpi . Dupa cum stiti , principalul meu hobby este pescuitul , drept urmare am luat decizia de a-mi lua o barca pretabila atat la spinning cat si la pescuitul la crap .
Ca si echipare "standard " a avut : lumini de navigatie  , pompa santina ,perne ,sonar Garmin ,bimini , si am mai investit intr-un GPS marinizat ,Garmin 441 , proiector ,colac , vasle si o pereche de  suporti pt lansete din inox  cu cate 3 standuri fiecare .Suportii nu m-au costat nimic , am un prieten care lucreza cu inox si i-a confectionat intr-o dupa amiaza .
Barca in acest moment necesita mici finisaje ,gen putin shlefuit  si vopsea ...  dupa cum se vede in poze a avut o vegetativa data la un moment dat si nici nu a fost ingrijita cum trebuie .... de acest aspect ma voi ocupa anul urmator .Anul asta vreau s-o alerg la maxim pt ca anul trecut am avut parte de 3 iesiri cu ea . Baietelul meu s-a nascut in luna august si n-am mai iesit de atunci . La capitolul spatii de depozitare sta destul de bine , are unul mare la pupa unde am rezervorul , bateria si imi ramane suficient loc pentru alte bagaje , inca doua dupa consola (unul la babord si celalalt la tribord) iar la  prova ,alt spatiu mai generos plus cel pt ancora .
In ceea ce priveste stabilitatea , singurul minus remarcat este faptul ca in momentul in care stau ancorat se clatina destul de mult de la valurile create de celelate barci care trec pe langa mine . In rest , la ultima iesire , 4 persoane plus bagaje fara numar , bidoane cu apa si benzina , 2 saci cu porumb ,etc , s-a comportat exemplar . Este usor manevrabila si de asemena , taie destul de bine valurile .
La capitolul consum , cei 50 de cai frumosi , consuma undeva la 10 l . Mi-ar fi de mare folos un turometru pentru a mentine motorul la o turatie optima pt un consum bun . Cred ca asta o sa fie prima investitie pe care o voi face ... la un moment dat :). De asemenea , as vrea sa-i schimb panoul de sigurante pt este mic si in acest moment am mai multi consumatori legati impreuna .
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a ma indruma asupra urmatoarei situatii . As vrea sa-i fac o modificare ,sa renunt la bimini si sa-i construiesc un paravan de genul celui de la Corsar 550 . Tot ce tine de inox nu ma va costa mare lucru dar as vrea sa stiu ce s-ar schimba in rau daca as face modificarea mentionata . Merita , nu merita , va rog , veniti cu argumente pro si contra . Din pacate,in acest moment nu am alte poze cu barca mea>Este la "iernat"acoperita bine:)>

Numai bine<
Marius
Fishing cheaper than therapy

tiganusmc

Salutare ,

hmmm , niciun raspuns ,nimic :( ?!
As vrea , de asemenea , sa ma ajutati cu sfaturi vis-a-vis de  schimbarea  elicei . Care-i faza cu marimea pitch-ului ?Acum am una cu pitch de 12 , aceasta este seria 48 816702A 40 12 P  , care este destul de ciobita , Oricum, aceasta achizitie trebuia facuta indiferent de starea elicei actuale . Domne fereste , s-o nenorocesc p'asta si sa nu am alta de rezerva pe garla !Anul trecut am mers asa dar cum spuneam n-am avut multe iesiri .


Multumesc ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

Vali

Salut Marius, o sa vina si raspunsul meu in curand, fiindca stii ca eu cand scriu, masor de 10 ori si tai odata :). Felicitari pentru achizitia barcii, si ramane sa povestim despre ea cat de repede (numai maine nu-i poimaine).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Hei ,nu ma refeream la studenti :) ... glumesc , nu-i bai . Astept sa termini examenele si ne conversam atunci .

Barfa !

Marius
Fishing cheaper than therapy

Vali

Mai bine pune niste poze cu paravanul de Corsar de care spuneai. Nu am gasit (inca) poze pe net cu respectivul tip, pe care vrei sa-l adaptezi la barca ta. Eu sincer as folosi doar o copertina de stationare, iar pentru mars as merge cu barca descoperita, fiindca daca ploua, singura care te protejeaza e o copertina complet etansa, precum cea de la Wellboat-ul rusesc din aluminiu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Am pus poza la primul post , se numeste Corsar 550 .
Fishing cheaper than therapy

Vali

Da, scuze, am crezut ca e alta varianta a barcii tale. De ce ai dori acel tip de paravan, pentru soare? Fiindca e cam singura lui utilitate, la ploaie nu ajuta, si nici macar la pescuit. In plus, face barca ceva mai vantoasa, si ridica inutil centrul de greutate. E mai mult un accesoriu trendy din punctul meu de vedere, dar poate sunt forumisti mai experimentati, care pot aduce argumente in favoare utilizarii acelui paravan.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

#7
Intr-adevar , ma interesa mai mult pt soare , desi am un bimini , numai ca este unul pe cadru din aluminiu si nu-l pot folosi decat ancorat  . In mers se repe cu siguranta .Ma gandeam ca de acel paravan as putea atasa mai usor , pe lateral, o prelata ,sa nu ma mut in  barca in functie de pozitia soarelui , cand stau la pescuit  ,cand  nu am un copac sub care sa ma ascud .Cred ca ai dreptate , la pescuit ,s-ar putea sa ma incurce tinand cont de faptul ca suportii pt lansete  sunt la pupa si este posibil sa lovesc lansetele de paravan ...cred ...  neputand fi modificata pozitia cum o pot face la bimini . Cant despre vant , intr-adevar o sa fie o mica problema .
Fishing cheaper than therapy

vali83

#8
salut eu am gasit sa schimb laguna mea 430 motor mercury 15 cp cu Black Sea 460 cu motor yamaha 50 cp si vreau mai multe sfaturi
am testat barca pe dunare si meseriasul meu nu e multumit cica" insurubeaza"ai idee de asta?

tiganusmc

Salut ,

Eu am tot un motor de 50 HP , dar n-am patit niciodata lucrul asta desi am mers in full gaz , atat cu barca supra incarcata cat si singur .
Probabil ca este o problema tehnica , motorul nu-i pozitionat bine pe barca sau ati avut greutate foarte mare pe o singura parte a barcii . Nu cunosc foarte bine cauzele care ar putea duce la acest lucru dar iti spun sincer ca nu am avut astfel de probleme . Mai mult , motorizarea maxima acceptata pe barca asta este de 75 HP .
Daca iti pot fi de folos si cu alte informatii , te rog ...


Marius
Fishing cheaper than therapy

byteworks

Sau trebuie reglat pintenul de trim de sub talpa anticavitatie.

vali83

merci pentru sfaturi inteleg de la voi ca se poate rezolva problema asta sincer cred  ca lipseste pintenul dar maine ma edific concluzia e ca barca merita

tiganusmc

Salut,barca este ok.Acum depinde cat de bine este intretinuta si sper s-o scoti la un pret corect.
Bafta
Fishing cheaper than therapy

vali83

#13
tipul care are barca se ocupa cu turismul (ponton dormitor) si spune ca are nevoie la ponton de o barca mica si vrea sa facem schimb  laguna mea 430 cu motor yamaha 15cp si peridoc inmatriculat contra black sea 460 cu motor yamaha 50 cp ambele cump in 2007 de noi si inmatriculate la capitanie
credeti ca merita am evaluat eu cam 3000 euro schimbul?