barca mea papuc

Creat de dany, Ianuarie 21, 2013, 02:14:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Azi la a patra iesire cu barca am mers in sfarsit si singur ,cu ceva bagaj[3 lansete si cele trebuincioase pescuitului din barca la crap].Am probat in sfarsit barca de unul singur si pur si simplu am'' zburat''!!!! Mi-a fost un pic frica la inceput cand abia atingea apa,mama ce zenzatie!!!!Ai avut dreptate ady cand mi-ai spus de senzatiile traite de tine!!!! ZBURAM ,si-i uitai   pe tovarasii mei   uitandu-se lung dupa mine....trebuia sa-i trec inapoi lacul caci iar se adunau nori de ploaie.A plouat sambata spre duminica toata noaptea si se pare ca mai avea un rest si pe azi....Peste ,au prins platica tovarasii mei ,eu m-am incapatanat sa astept crapul....si punctele continua  .E posibil sa fi ajuns aproape de 40 la ora???Asa am avut impresia ,dar calculele vorbesc ,si masuratorile evident.Fritz esti bun sa-ti dai cu parerea?Multumesc!

Fritz

#106
Salut Dany. Ma bucur ca-ti merge !  :)
Nu stiu ce greutate are barca si ce elice ai (pasul).
Asa ..un calcul estimativ...la ochi !!! Barca are 175 Kg ( parerea mea)...Motorul 63, rezervorul 20, vasle 5 kg...scule si momeala 5 kg...si tu 80 ? ...Sa le adunam  175+63+20+90=348 kg .
Deci 350 kg / 25 cai =14 kg /cal  :o
Pai d-aia merge bine .   650 /14 = 46.4 km/ora  Cam asa iese la ochi.  Daca ai si o elice sa ajunga la viteza aia ...asa merge. Daca nu...motorul se plafoneaza in turatie pe la 5500 si acolo ramane.
Deci folosind un calculator ...la 350 kg si 25 de cai rezulta ..la 5500de ture cu o elice cu pas de 13 ...49 km/ora.  Daca ai pas de 11 ...o sa ai 42 km/ora .
Am facut o poza.   
Cel mai bine instalezi pe telefon un program de gps.  Ai un android?  Uite aici...Testat.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest

Iti da si pozitia (coordonatele) ai si compas ( daca smartfonul are senzor de gps) ...si iti da viteza exacta.
Eu zic ca ai trecut de 40.

M-am uitat la pozele in care apare elicea. Cred ca e cu pas de 11 ...Amita 3. Deci nu e originala de Yamaha.  E un pic mai buna cea de Yamaha ...E un pic mai mica in diametru si ca suprafata palei si pala e mai subtire. Diferenta e mica..

ionitzady

he he , ia sa-l vezi pe apa , trece omu ..  pe langa noi cu viteza si ochelari de soare si nu ne baga-n seama ... :))  , cine ma voi eu barca aproape noua .... peridoc galvan , motoru mere brici ..... etc :))
   


m-a bucur pt colegul nostru ca-i merge bine si am glumit un pic , iar fritz sunt tare curios pe seama vitezei , eu am mers cu bradutu cu 40km/h si parca era altfel ca la mine , dar na o fi .... mai vb , oricum codul elicei este 9x1/2x ...  cam asa ceva.

dany

#108
Salut.FRITZ,pt.a nu stiu cata oara ma umpli de bucurie si ai de la mine tot respectul !!!!M-am uitat acum la elice folosind o lanterna pt. ca este f. de dimineata, si are codul:9 7/8 x11 1/4-F .Cred ca nu am vazut rau F-ul din coada...Eu cu barca asta voi merge de regula in 2insi cu bagaj si toate cele,si dupa cum spui conteaz f. mult dimensiunile elicei,pt. a avea randament bun,nici sa  rup motorul,dar nici sa merg ca melcul .Eventual,daca trebuie voi cauta o elice potrivita nevoilor mele si daca i-mi poti da un cod esti tare si unde o gasesc[noua sau sh]Am incredere in tine,sau cum ar spune unii:merg pe mana ta ,chiar daca nu ai vazut barca in realitate si ai estimat greutatea[care e corecta-poate+ - cateva kg].MULTUMESC!!!

dany

ADY,la fel de pisicher ca intotdeauna,afla ca atunci cand am sa vin pe la voi:GL,TL,BR...LA VOI ,brotaceilor de apa dulce ,o sa va intrebati :cand mai pleaca moldoveanul asta? :)Am o lista intreaga de pe acum,d-apoi la anul cand planuiesc o ieseala la VOI!!!! ;)Am in vedere in primul rand ''atelierul ''lui VALI,care sunt sigur ca-mi v-a asigura o mare cantitate si calitate de informatie,[nefiind necesar sa stea cineva dupa mine,si sa fiu ca un ghimpe in coasta ,sper]si in al doilea rand DELTA  si pescuitul ,fratilor!!! Tu ADY ,esti numit oficial deja ghidul meu personal si sa nu cumva sa ma dezamagesti ;D....M-am trezit ,gata,intrasem in transa,a venit un client ...SALUT.

Fritz

Dany, deocamdata lasa elicea pe care o ai.  Ce merge nu se schimba !!!
Daca iti mai iei o elice ...de rezerva ...sa zicem , i-ati un 9 7/8 x12 ...de Yamaha sa fie.
Sau ceva de genul :
http://www.ozpropellers.com.au/outboard-propellers/yamaha/yamaha-replacement-propeller-509.html
care e o copie reusita . Are pala subtire si trompeta aia pentru evacuare. 
Uite si originala cum arata. Dar gasesti elice si sh. Motoare Yamaha in 2T sunt pe toate drumurile.

ionitzady

Fritz lasa omu sa se trezeasca si sa mearga la munca , ce atata barca si motor la produs cascaval , :)) , da eu cam asa am codul ...

Fritz

Salut Ady .  Trimiti omul la munca cu noaptea-n cap ? Azi e luni. Nici iarba nu creste...
Deci lunea poti zice ,,buna dimineata" pana la ora 12 !  ;)
Codul tau e incomplet. 9 1/2 este diametrul ...lipseste pasul elicei.  Adica 9 1/2 x 13 ...sa zicem.
  Numai bine.