Pareri despre Corsar 550 BR de la Dunarea Nautica

Creat de undo83, August 22, 2012, 09:36:12 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

undo83

Salutare tuturor,

in cautarea barcii ideale, am dat peste cei de la DunareaNautica.ro care au modelul acesta:

http://www.dunareanautica.ro/products/view_ambarcatiuni.php?id=1

Imi puteti spune daca ati avut ocazia sa mergeti cu asa ceva? este o barca pe care ma pot baza? producatorul il cunoaste cineva?

Ma intereseaza o barca pentru activitati combinate de agrement/pescuit, pentru delta, si mi se pare ca 550BR se muleaza pe nevoile mele..

Orice detaliu/parere/critica/comentariu este bine venit..

Vali

Salut, s-a discutat despre Corsar 550 si aici (despre varianta Minicab): http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,315.msg2874.html#msg2874

Personal nu m-am dat pana acum cu asa ceva, deci nu pot formula o parere despre cum am "simtit" barca. Cea mai apropiata barca dpdv al conceptiei ar fi Alfa Super de la Spat, cu care m-am dat din nou de curand. Diferenta dintre ele e configuratia fundului, Corsarul avand un unghi de stelaj putin mai ascutit, deci ia valurile ceva mai usor. Mai ales ca Alfa Super e recunoscuta ca "tranteste" ocupantii prova la valuri, deci vai de "bow-rideri".

Despre producator, face barci bune, in general lumea e multumita. Dupa cum scriam si in postul din link, am un amic care are un Corsar 550 si e multumit de barca, singura lui retinere fiind ca barca e cam grea. Cel mai bine ar fi sa ai posibilitatea unei probe cu barca, deci poate producatorul iti ofera un exemplar pentru test. Oricum, parerea mea e ca e mai buna o barca noua a unui producator autohton, decat o barca sh adusa de afara, despre care nu stim cum a fost exploatata, nu avem asigurata garantie, reparatii, reechipari etc.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianix

Salut. Cunosc producatorul si barca. M-am dat cu barca de care vorbesti si am fost multumit. Am fost cu ea chiar si la mare,dar depinde foarte mult ce vrei tu de la o barca. Ca parere personala pot zice ca la minsuri poti trece faptul ca te cam scutura la valuri iar la plus este faptul ca planeaza repede si este foarte manevrabila.

Catalin

Si producatorul este deosebit de maleabil....accepta orice idee realizabila...in ceeace priveste culoare, dotari, motorizare, huse , scaune...aproape orice. Dar cum am mai zis sa nu fi SF-uri.

Catalin

Am urcat intr-un corsar facut de cei de la dunarea nautica...era foarte bine finisat. In acel moment era la TNG pentru husa de mars. Arata foarte bineeeeeeeeee..era facut pentru un client din delta.

bradutzu

eu fac ceva lucrari la barca la baietii de la Dunarea Nautica
zi ce vrei sa stii si maine cand ma duc sa iau barca intreb patronul si iti scriu aici!
salutari
Sa auzim numai de bine!