Alegere barca !

Creat de kato, Septembrie 17, 2012, 01:22:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kato

Va salut pe aceasta cale pe toti iubitori de barci !
ma numesc Eugen Vraciu....  Kato pe net si prin alta pasiune care o am demult ...offroadul !
sunt din Timisoara !

Am nevoie de parerile voastre...initial am optat pentru o pneumatica dar copiloata mea nu prea vrea sa auda(nu stie sa inoate si are spaimos de intepat barca)...asa ca: cu un buget destul de restrans am inceput sa caut ceva de fibra si am gasit o salupita Delfin  de 3.9/1,55 cu acte in regula si la un pret in care ma incadrez !

As dori sa aflu parerile voastre despre acest model de barca ...mentionez ca vrem sa o folosim pentru plimbari pe Dunare ,delta, lacuuri si in principiu pe unde se poate naviga pe ape interioare !

cu respect

kato

adrianix

Salut. Daca e sa tii cont de copilot...,sa stii ca ai sarit di lac in put. ;). Prima se sparge, cealalta e mica,jucausa pe valuri si nu o sa-i ofere siguranta copilotului. Am si eu aceiasi problema si cred ca problemele tale nu se vor termina aici. Revenind la lucruri mai serioase,cred ca e o alegere buna,barca e destul de distractiva,buna pentru doua persoane,cu un motor de 25cp se misca destul de bine iar la minusuri a-si adauga faprul ca e foarte joasa si cand sunt valuri te vei uda destul de serios. Am avut si eu una care mi-a adus multa satisfactie. Ce masina ai pentru offroad?

kato

Salut !

multumesc de raspuns...cu toate ca ma asteptam la mai multe !
masina de off este un Nissan Patrol GR

cu respect
kato

Vali

Salut Eugen, nu sunt prea multe de spus in plus fata de ce a spus colegul adrianix. Barca e bunicica, insa are intr-adevar bordul liber cam coborat, iar daca prinzi valuri mari pe Dunare nu prea mai e fun.
O alegere mai buna, in aproximativ aceeasi gama de pret, ar fi salupa Brates de 4,10 m lungime pe 1,60 latime (scuze pentru calitatea filmarii, nu a fost facuta de mine) :
MVI_3528.avi
In afara ca are bordul liber mai inalt, incarca mai mult, insa cere macar de 25 de cai. In filmulet se misca avand un Johnson de 25 CP/2T.
Singura problema la salupele de tipul asta e starea podelei (dublul fund), care e facuta din fibra groasa, si se mai intampla sa nu mai fie etansa si sa intre apa in santina. Solutia e inlocuirea podelei de fibra cu una mai usoara (placaj cu epoxy de exemplu), inlocuindu-se si varangele. Mai trebuie lasate si locasuri de scurgere a apei intre varange, apa colectandu-se in zona cea mai joasa, de unde se scoate usor cu ispolul sau pompa de santina.
Ca idee generala insa, barcile sunt solide, iar daca ai norocul sa gasesti una bine finisata, te va tine vreme indelungata.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

kato

#4
Salut pe toata lumea ...si multumesc de sfaturi !

am cumparat barcuta ...atata am putut sa ma intind dar sunt multumit de ea... deocamdata !!!
cu valurile o sa incerc sa nu ma avant pre tare !

ca aspect ar necesita o mica revizie dar la fibra sta bine si cu podul la fel...are un motor Vihr de 30 cp. la care compresia este de 9 pe ambi cilindri (are set nou) plus am mai primit un set de rezerva si un magnetou !...mai caut o elice de rezerva si nu gasesc !...mai un plus zic eu ar fi ca este inmatriculata cu actele in regula !


asta este barcuta:

adrianix

Salut. Frumoasa si cred ca e mai buna decat Delfinul. Sa te poarte fara probleme. Nucunosc acest tip de motor dar din cate vad,cred ca este in 2 timpi si este destul de vechi. Mai bune pune bani deoparte si i-ati unul mai nou,in 4 timpi,decat sa mai bagi banii in acesta. Nu ma intelege gresit,dar daca o sa il folosesti des,tot timpul o sa se strice cate ceva le el si pe apa e  mult mai periculos decat pe uscat.

kato

Salut pe toata lumea !!!

Am mai evoluat...am optinut permisul de navigatie si am scos si barcuta la apa ...pe Bega !!!
a fos super ...barca sa comportat excelent si motorul la fel chiar daca este rusesc...sa vedem cat tine  :)

as vrea sa mai fac o iesire chiar daca este Noiembrie !

un mic filmulet

prima iesire pe Bega !