Un incepator si un Valk (barca mea)

Creat de felicimond, Noiembrie 22, 2012, 07:25:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

felicimond

Citat din: Florio din Noiembrie 27, 2012, 11:00:19 PM
Ah, am uitat sa-ti zic.
Bine-ai venit la club ! Ai fost ilegal non stop dar plin de noroc .
DIn Olanda iesit, restul tarilor pretind inmatriculare la orice forma de remorca. SI asigurare.
Dar acum ca esti acasa, eu zic sa nu mai fortezi norocul, ca si-a facut destul datoria :)

P.S.
   Subsemnatul a venit 3000 km in aceleasi conditii ca tine. Am fost oprit de nenumarate ori, dar fiind inalt, blond si cu ochii albastri, nu m-a amendat nimeni. La drept vorbind, inocenta o fi de vina. :)

Va multumesc pentru vestile "bune". M-am linistit pe moment cu iesirea pe apa. O sa incep demersurile pentru intrarea in legalitate cu peridocul desi ma astept la ce-i mai nasol pentru ca singurele "acte" pe care le am despre el sunt doua cuvinte care apar pe factura barcii :"cu trailer". Si in rest nimic, absolut nimic.
Acum inteleg de ce nici macar nu m-a oprit nimeni pe drum , eu fiind inalt, blond si cu ochii albastri (fara gluma). Ma rog, blond e un fel a spune pentru ca acum sunt aproape alb complet.
Ramanem asadar pe uscat sau ramanem pe alta data?

Vali

Destul de complicat daca nu sunt acte la peridoc, dar nu nerezolvabil. Sunt persoane care au inmatriculat asemenea peridocuri, declarand ca sunt construite in regie proprie. Conditia e prezentarea la RAR a unui proiect, plus componente "de firma", in cazul cuplei insistandu-se pe numele Knott. Cred ca ar fi bine sa discutam mai in detaliu pe privat, fara a fi vorba de vreo propunere din partea mea, ci doar consultanta pentru rezolvarea problemei.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

#32
Citat din: felicimond din Noiembrie 28, 2012, 07:53:24 AM

Ramanem asadar pe uscat sau ramanem pe alta data?

Eu sunt tatal si mamal optimistilor. Dar uitandu-ma la ceas, vad ca suntem in prag de decembrie ; e greu de crezut ca se rezolva cu omologare, inmatriculare, inscriere la fisc si tot noianul de acte+drumuri , atat de repede cat sa ne mai permita si vremea  o iesire pe apa.
   
Daca totusi astrele se aliniaza atat de bine, raman disponibil asa cum am spus si mai inainte :) .

P.S>
Ia legatura cu Vali, poate cu experienta lui, gasiti o rezolvare mai facila problemei peridocului .  Chiar nu ai acte deloc ?

pelicanul

#33
Nu mai e valabil anuntul de pe probarca? http://www.probarca.ro/anunt/31182/105/1/105/Vand-peridoc.htm.
Tipul e din Galati, consatean cu Vali , si vinde(a) numai actele cu 500 lei. Eu zic ca e un inceput, chiar daca e vorba de un peridoc mai mic, dar daca nu ai acte de loc ... :(

pelicanul

Citat din: Florio din Noiembrie 28, 2012, 11:18:15 AM

Eu sunt tatal si mama optimistilor.


Ai em za fazar end za mazar  :), dupa cum spunea un clasic in viata.

Vali

Am incercat sa sun la numarul din Probarca, dar suna permanent ocupat, posibil ca numarul sa fie numai pentru "combinatii". La scorul de 500 lei, daca RAR-ul accepta sa poansoneze seria din certificat pe peridocul lui Dragos, e o afacere buna, evitandu-se multe batai de cap.

Daca nu, ramane de luat de la capat, declaratie notariala, proiect, omologare, bonuri de materiale etc etc. Un avantaj ar fi ca la Galati treaba se misca repejor, fiind multa lume care inmatriclueaza peridocuri, din cauza ca suntem la mal de ape. Ar trebui insa o vopsea noua pe peridoc, sa arate macar a nou, chiar daca nu e. Ramane sa mai discutam, mai intreb si eu, si vedem cum o rezolvam.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Ia legatura cu Lucian Banjar de aici: http://www.barcaholic.ro/f14/pierdut-peridoc-dau-24-cutii-haineken-celui-mi-spune-unde-este-3447.html. Tu ai un peridoc fara acte, el a ramas cu actele ... Poate va intelegeti.

felicimond

Salutare si multumesc tuturor pentru participare.
Intre timp mi-am luat inima in dinti si am sunat la RAR Volunari, la informatii, expunand situatia. Doamna foarte draguta de acolo mi-a spus sa iau legatura cu Dl. Dumitrache la serviciul inmatriculari remorci si alte dispozitive artizanale, la tel 0213508285 (poate mai are nevoie cineva).
Am sunat si tipul, foarte amabil (cred ca e ziua mea norocoasa) imi spune ca nu e o problema, pentru ca asa este, sunt tari unde nu se inmatriculeaza si ca ma asteapta maine dimineata la RAR cu peridocul si barcuta sa vedem ce si cum. Eu zic ca e un inceput, nu?

Florio

#38
Citat din: pelicanul din Noiembrie 28, 2012, 01:42:42 PM
Ia legatura cu Lucian Banjar de aici: http://www.barcaholic.ro/f14/pierdut-peridoc-dau-24-cutii-haineken-celui-mi-spune-unde-este-3447.html. Tu ai un peridoc fara acte, el a ramas cu actele ... Poate va intelegeti.

Bravo, buna idee !

L.E.

Ah, am vazut ulterior ca ai o alta portita.
Foarte bine, daca rezolvi ne spui experienta ta !

Dar nu l-ai intrebat ce faci cu dosarul penal capatat daca te opreste un politist pe drum ?

Vali

Corect, nu as risca sa plec la drum cu un peridoc neinmatriculat, e caz penal.

Am fost sunat de vanzatorul actelor de pe Probarca, si mi-a spus ca vinde cartea de identitate cu toate ok in ea, ramanand sa se scoata certificatul de inmatriculare de catre cumparator, direct pe numele acestuia. I-am spus ca ramane sa-l contacteze cumparatorul, asa ca Dragos, poate il suni pe numarul din anunt pentru mai multe detalii. Asta bineinteles daca nu apare alta varianta mai convenabila.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Mai exista si varianta cu numerele rosii, cred ca primul pas este sa obtii o traducere legalizata a contractului de cumparare (ca oricum trebuie sa o ai) si apoi sa mergi sa intrebi de numere rosii la Politie sau la o firma din asta de intermedieri si inmatriculari auto.
Vezi si aici: http://www.prefecturabucuresti.ro/servicii-publice/271.html

Florio

Citat din: pelicanul din Noiembrie 28, 2012, 05:02:22 PM
Mai exista si varianta cu numerele rosii, cred ca primul pas este sa obtii o traducere legalizata a contractului de cumparare (ca oricum trebuie sa o ai) si apoi sa mergi sa intrebi de numere rosii la Politie sau la o firma din asta de intermedieri si inmatriculari auto.
Vezi si aici: http://www.prefecturabucuresti.ro/servicii-publice/271.html

Asa da !

Vali

Sper sa mearga, insa nu cred. E nevoie de un act original al peridocului, la Galati asa se cere. Pentru orice peridoc care vine la RAR la identificare sau omologare self-built, se elibereaza cartea exclusiv pe baza unui act de provenienta, sau a declaratiei notariale de regie proprie.

Cel mai bine e sa asteptam sa vedem ce zice omul de la RAR care l-a invitat pe colegul nostru la discutii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

felicimond

Hai ca am inceput sa albesc. Stai, am uitat: sunt deja alb. Maine incerc sa obtin numere rosii ca sa nu am probleme pe drumul spre+dinspre RAR. Varianta prezentata de Vali (multumesc) o tin de rezerva. Un avantaj al numerelor rosii e ca au o luna valabilitate, deci pot ajunge si la Snagov daca e totul ok. Maine trebuie sa se clarifice intr-un fel.

O seara buna tuturor!

felicimond

azi am reusit la 14,30 sa imi iau un bon de ordine la serviciul inmatriculari dupa ce am adunat toate actele necesare (factura de la contabila, sa fac traducere autorizata, etc). Am avut numarul 184 iar pe display era afisat abia 139. Am calculat sansele de a putea depune actele atunci si rezultatul a fost zero. Asa ca voi reveni luni. Pana atunci numai bine tuturor si "La multi ani!" tuturor romanilor.