Barca black sea-minor

Creat de geoh, Februarie 25, 2013, 03:54:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

geoh

Salut tuturor pasionatilor de apa,barci si natura de pe acest forum.
Am apreciat comentariille membrilor acestui forum,cu deosebit respect pt.Vali din Galati si doresc
sa va consult in urmatoarea problema.
Am citit comentariile despre barcile care se fabrica la noi si vreau sa cer o parere despre
barcile black sea510-minor fabricate la pronautica-tulcea,daca are cineva si cum merg cu
un motor de 15hp.Vreau sa precizez ca nu este aceasi barca black sea510 care se fabrica si
cu consola si este mai lata si cred ca si bordul mai inalt.

Vali

Salutare @geoh si bun venit pe capcompas.ro. Sper sa gasim impreuna pe forum raspuns la orice probleme vei intampina vizavi de barcute.

Din pacate nu am avut ocazia sa ma dau cu barcuta mentionata ca sa pot formula o parere, si in primul rand nu parerea mea conteaza, ci a proprietarilor, cei care se dau suficient cu barca pentru a-i sti toate metehnele. Sper deci ca poate ne va scrie cineva din experienta.

Avem un coleg din Tulcea care are Black Sea 510 - varianta lata, si a avut si colegul Capitanul o asemenea barca, stiu ca era multumit cum se misca la motor de 15 cai. Deci daca 510 minor e mai mica, posibil sa se impace bine cu 15 cai. Asta se vede totusi cel mai bine tot la o proba pe apa, asa ca poate poti face proba si sa ne povestesti eventual si noua pe forum :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

geoh

Salut.Mai fratilor chiar nu sa "dat"nimeni cu barcuta asta de care v-am intrebat?
Luna aceasta pe 25 sper sa fie gata si sa plec cu ea la sulina si vroiam sa stiu la ce sa ma astept.
Nu am condus decat barca pe care am avut-o pana anul trecut (o vechitura de 5m facuta la brasov)
nu stiu cum se numea dar sigur nu mergea in glisaj si o copie facuta de un amic dupa un lotus
cu un motor yamaha de 15hp care mrgea ca "dracu"
Inca astept o parere,un sfat oricum am sa postez impresiile de pe drumul tulcea-sulina sper sa
fie pozitive si sper sa tina si vremea cu noi

adrianpacurici

eu am cea cu fund dublu. Barca de care vorbiti este destul de stabila..ceva gen laguna 480..insa atentie la viraje ca nu are chila..este plata pe fund. am vazut oameni cu acel model pe Dunare chiar cu un 15cp si mergea f frumos. Vara acest tip de barci sunt folosite pe lacul Ciuperca pentru inchiriat..deci stabilitatea nu e o problema si merg usor si la rame
pentru 15cp cred ca e o alegere f buna