Barca pentru pescuit

Creat de xilex, Ianuarie 06, 2013, 08:03:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

xilex

Salutare, pasiunea pentru pescuit m-a facut sa descoper si aceasta pasiune pentru barci. Anul trecut am reusit sa termin o barcuta de 2,8 m din fibra care sa o folosesc la spinning pe balti, pentru anul acesta ambitiile sunt mai mari si apelez la un sfat al vostru...
In acest moment sunt in discutii de a achizitina barca din imagini si totodata ma gandesc daca sa investesc in ea sau sa incep sa imi fac proiectul care l-am achizitionat anul trecut- Garvey flex 12' http://www.boatplans.dk/pictures.asp?id=22
Scopul este de a o putea folosi la partidele de pescuit care vreau sa le fac pe Dunare in zona Oltenia, Giurgiu...

Vali

Salut xilex si bun venit pe capcompas.ro.

Barca din poze e salupa Brates, construita incepand din anii '80 la cooperativa omonima in Galati. Prin urmare are si calitatile, dar si defectele barcilor de la Bratesul SCCA. Sa le luam pe rand:

- Calitati: e construita sanatos, fara a se face economie la materiale, deci e solida si suferitoare. Geometria corpului, chiar daca nu e chiar la moda, isi face bine treaba, barca fiind stabila in stationare la pescuit, si avand calitati bune de mars la glisare. Are spatiu interior suficient pentru confort la bord si pentru pescuit (aici colegii pescari pot spune mai multe). Nu in ultimul rand, e o barca accesibila, gasindu-se la sh la preturi bune. Chiar acum vreun an am intermediat cumpararea uneia, cam neglijata ce-i drept, cu 400 ron.

- Probleme: tocmai din cauza ca e construita "ruseste", barca e grea, depasind multe barci similare la numarul de kilograme. Copastia si paiolul (podeaua) din fibra groasa au un procent mare din greutatea barcii. Imbinarea paiolului pe corpul barcii se face de obicei peste varange in lemn de brad, prinse in fibra de interiorul fundului barcii. Daca paiolul e crapat, in santina intra apa, iar varangele neavand gauri de scurgere, nu se poate colecta apa la pupa, pentru evacuare. Am gasit deseori sub paiol polistiren ordinar super-imbibat cu apa, care adauga greutate inutila barcii, afectandu-i performantele.
In plus, la exterior barca e chituita din belsug cu chit poliesteric, din cauza ca nu se folosea gelcoat, iar matritele erau si sunt facute grosier. Astfel ca la orice reparatie pe exterior, pentru priza buna trebuie polizat chitul poliesteric pana la fibra curata.
Un alt dezavantaj ar fi ca din cauza greutatii barcii, plus cea a echipajului si bagajelor aferente, are nevoie de motorizare de minim 25 de cai, iar consumul e ridicat.

Pe ansamblu insa, cred ca e o alegere buna, si daca se investeste ceva munca in ea, poate iesi o barca buna. Am mai postat pe scurt despre barca aici: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,598.msg7827.html#msg7827 , si se vede ca poate iesi ceva frumos daca se lucreaza cu grija.

Daca esti hotarat sa o iei si sa o renovezi, scrie-ne pe forum si te vom indruma pas cu pas. Pe de alta parte, mai spune-ne despre Garvey Flex-ul din link, daca vrei sa-l construiesti, cum si unde vrei sa-l folosesti, fiindca e posibil sa fie o alegere buna, in functie de zona de pescuit.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

xilex

Cum am spus si mai sus barca voi fi interesat sa o folosesc in zona Oltenita mai mult, sa pot merge in aval sau amonte cu ea catre zone mai putin aglomerate.
Cand am scris aici am gandit ca poate sunt printre voi care a folosit Garvey, referitor la salupa Brates ma incanta mai mult prin faptul ca pare mai solida dar totodata ma gandesc ca va fi necesar neaparat peridoc... si motor peste 20 cp- cu motor poate am noroc am inteles ca la ea ar avea si un motor Neptun prin garaj dar asta implica inmatriculare si nu stiu acum cum sta la capitolul documente tinand cont ca cel care a avut-o a decedat acum 2 ani si sotia vrea sa scape de ele din curte cum a scapat si de preridoc dandul la fiare vechi...

xilex

Astazi am discutat la telefon se pare ca sotia raposatului nu mai stie de documente pe unde sunt si ce s-a facut cu ele..stie ca la un moment dat sotul platea impozit pentru barca dar a radiat-o, aveti idee cum as putea rezolva sa o pot inscrie la primarie  in cazul in care as lua barca in ideea ca as  pune pe ea un motor de 20 cp sa nu fie nevoie sa o inmatriculez? sa mai confruntat cineva cu problema asta

Vali

Daca are motor pana in 20 de cai inclusiv, nu trebuie nici inmatriculata, nici inregistrata, conform art 51/4 in OG 74/2006. Implicit, conform art. 261/alin. 1 cod fiscal, nici nu trebuie inscrisa la fisc. Sunt cateva topicuri la sectiunea legislatie despre inmatriculare/inregistrare, si ce trebuie evitat pentru a nu plati sume astronomice la fisc.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

xilex

Vali, multumesc de raspuns, duminica o sa merg sa vad barca si sa ma intelg la pret.

xilex

am mai gasit cateva poze cu barca..