Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Pupezica

Imagini "unice"  cu "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon" si cu Pilotul meu in prima tura in Delta... de capul nostru !!! Tura in Delta 21 – 22.05.2011 – O tura prin Delta Centrala : Lacurile Uzlina, Isac si Garla Perivolovca ...    http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1659  Enjoy !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Cei care vor sa vada ... cum arata Canalul Mustaca... in zona lul "absconsa"... au la dispozitie acum un post bine documentat pe Ghidul Deltei Dunarii : Tura in Delta 28.04.2012 – Pupezica infrunta digurile submersate din Gura Dranovului http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1666

V-am obisnuit sa... "va dati doctoratul"   ;) ;) ;)  in... diverse canale si lacuri, acum aveti ocazia sa "parcurgeti" Canalul Mustaca, in zonele lui cele mai "intime" ...   8) 8) 8) ... asa cum nu l-ati mai vazut !!!

P. S. Atentie, postul are 9 pagini... Pentru cei slabi de inger si care nu vor sa vada... hoituri, va rog nu accesati acest post !!! Este "un pic dificil" sa impingi la ghiondir langa un hoit aflat in putrefactie... Dar am facut-o si pe asta !!!  ;D ;D ;D >:( >:( >:( :o :o :o
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O tura care a schimbat "soarta" echipajului "Pupezica"... Prima "Mare traversada" a Deltei Centrale, din Bratul Sfantu Gheorghe pana in Bratul Sulina, in a cincea zi de Delta efectiva... Gasiti aici ganduri si poze... Tura in Delta 28.05.2011 – Prima traversare a Deltei Centrale : din Bratul Sfantu Gheorghe pana in Bratul Sulina  http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1726

P. S. Pe atunci nu stiam ca aceasta "Mare Traversada" avea sa ne devina... obisnuinta !!!

P. P. S. M-a intrebat cineva, pe forum, nu stiu daca aici sau pe Capcompas : Cine stie traseul Uzlina - Crisan ??? I-am raspuns... "Eu, il fac in fiecare saptamana...", Raspunsul a venit imediat : BCDET ... sau ceva asamanator... insemnand "Bai ce destept esti tu"... Nu m-am suparat... i-am oferit detalii complete cum sa ajunga in siguranta de la Uzlina la Crisan... Cu tura aceasta, pe care v-o prezint, a inceput... TOTUL...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Avand in vedere urmatoarele aspecte :

1. Existenta Ghidului Deltei Dunarii ...
2. Existenta acestui mega - post (recte "Barcuta mea gonflabila de la Decathlon) care contine multa informatie despre Delta, postata atat de mine cat si de colegii de forum
3. Faptul ca nimeni nu s-a nascut invatat, drept pentru care exista destule erori referitoare la informatia postata pe acest mega - post, unele dintre ele corectate de catre colegii de forum, altele nu ...
4. Intentia mea declarata de a pastra "comunicarea" pe Barcaholic si Capcompas, insa luand in calcul faptul ca "organizarea si consolidarea informatiei" despre Delta Dunarii o voi face pe Ghidul Deltei Dunarii

Am inceput sa-mi "corectez" cele mai importante posturi de pe Barcaholic vizand turele parcurse si descrise...

Pana acum aveti la dispozitie :

1. Tura in Delta 12.05.2012 – Delta de Vest : Lacul Fortuna si Lacul Rotund, post la care lucrez chiar acum... si pentru care ii aduc inca o data multumiri lui Ciby - expertul in Delta de Vest http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1730

2. Tura in Delta 21 – 22.05.2011 – O tura prin Delta Centrala : Lacurile Uzlina, Isac si Garla Perivolovca - post finalizat http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1659

3. Tura in Delta 28.05.2011 – Prima traversare a Deltei Centrale : din Bratul Sfantu Gheorghe pana in Bratul Sulina - post finalizat http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1726

4. Tura in Delta 28.04.2012 – Pupezica infrunta digurile submersate din Gura Dranovului - post finalizat http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1666

Enjoy ... !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

 :) :) :) Pupezica a descoperit o mica comoara pe care v-o prezinta cu tot dragul : Vanatorul si Pescarul Sportiv , azi primul numar din COLECTIE !!! http://www.ghiduldelteidunarii.ro/   :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Acum la o noua rezolutie... care se poate CITI !!!

Pupezica a descoperit o mica comoara pe care v-o prezinta cu tot dragul : Vanatorul si Pescarul Sportiv , azi primul numar din COLECTIE !!!  http://www.ghiduldelteidunarii.ro/
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Dupa o jumatate de noapte nedormita   ;) ;) ;) si nenumarate teste  >:( >:( >:(, am reusit sa ajung la un compromis intre dimensiunea imaginilor paginilor scanate din Vanatorul si Pescarul Sportiv Anul VI Nr. 1 Ianuarie 1954 http://www.ghiduldelteidunarii.ro/, afisare integrala a paginii si rezolutia care sa permita cititul atunci cand faci "double - click".

Acum... cateva precizari...

Am demarat acest "mini - proiect" de digitizare a colectiei pe care o detin cu mijloace complet neprofesioniste dupa cum va puteti da seama... Adica:

1. Revista a fost "scanata" cu aparatul de fotografiat Canon 50x, fara a scoate macar stamp-ul "date & time"
2. Rezolutia pozelor a fost modificata succesiv prin incercari... pana la varianta de azi (daca rezolutia este prea mare, recte "marimea pozei" in MB, atunci se incarca greu si controlul folosit nu afiseaza poza integral ; daca rezolutia este prea mica, atunci la "double click" nu se poate citi)
3. Plugin-ul pe care il folosesc ... este la varianta ...  0.7.2 !!!

Acum, asa cum ati vazut si cu Ghidul Deltei Dunarii, sunt decis sa continui "mini - proiectul" de digitizare a colectiei pe care o detin, insa nu am toate aparitiile. Subliniez faptul ca in aceste reviste se gaseste informatie foarte valoroasa in ceea ce priveste pescuitul si vanatoarea... Voi face publice "numerele" pe care nu le am... Daca printre forumisti sunt detinatori de ... reviste, ca sa nu spun de "numere"  ;) ;) ;), care se inscriu intre cele pe care nu le am, rog sa fiu contactat pentru o eventuala digitizare, in conditiile in care acest lucru intra in vederile lor.

In scurt timp voi avea acces la un scanner A3 decent iar calitatea materialului digitizat va creste.

Iarasi, daca printre forumisti (si stiu ca sunt...  ) sunt priceputi intr-ale WEB-ului (Wordpress), poate imi recomanda un plugin mai performant pentru ca "mini - proiectul" meu sa fie mai... "performant" !!!  :P :P :P

Cu multumiri anticipate... va anunt ca am "scanat" cu un Iphone si numarul... 2  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

#187
Citat din: Pupezica din Octombrie 16, 2013, 06:23:52 AM
Dupa o jumatate de noapte nedormita   ;) ;) ;) si nenumarate teste  >:( >:( >:(, am reusit sa ajung la un compromis intre dimensiunea imaginilor paginilor scanate din Vanatorul si Pescarul Sportiv Anul VI Nr. 1 Ianuarie 1954 http://www.ghiduldelteidunarii.ro/, afisare integrala a paginii si rezolutia care sa permita cititul atunci cand faci "double - click".

Acum... cateva precizari...

Am demarat acest "mini - proiect" de digitizare a colectiei pe care o detin cu mijloace complet neprofesioniste dupa cum va puteti da seama... Adica:

1. Revista a fost "scanata" cu aparatul de fotografiat Canon 50x, fara a scoate macar stamp-ul "date & time"
2. Rezolutia pozelor a fost modificata succesiv prin incercari... pana la varianta de azi (daca rezolutia este prea mare, recte "marimea pozei" in MB, atunci se incarca greu si controlul folosit nu afiseaza poza integral ; daca rezolutia este prea mica, atunci la "double click" nu se poate citi)
3. Plugin-ul pe care il folosesc ... este la varianta ...  0.7.2 !!!

Acum, asa cum ati vazut si cu Ghidul Deltei Dunarii, sunt decis sa continui "mini - proiectul" de digitizare a colectiei pe care o detin, insa nu am toate aparitiile. Subliniez faptul ca in aceste reviste se gaseste informatie foarte valoroasa in ceea ce priveste pescuitul si vanatoarea... Voi face publice "numerele" pe care nu le am... Daca printre forumisti sunt detinatori de ... reviste, ca sa nu spun de "numere"  ;) ;) ;), care se inscriu intre cele pe care nu le am, rog sa fiu contactat pentru o eventuala digitizare, in conditiile in care acest lucru intra in vederile lor.

In scurt timp voi avea acces la un scanner A3 decent iar calitatea materialului digitizat va creste.

Iarasi, daca printre forumisti (si stiu ca sunt...  ) sunt priceputi intr-ale WEB-ului (Wordpress), poate imi recomanda un plugin mai performant pentru ca "mini - proiectul" meu sa fie mai... "performant" !!!  :P :P :P

Cu multumiri anticipate... va anunt ca am "scanat" cu un Iphone si numarul... 2  :) :) :)

Priceput in ale WEB-ului nu sunt, dar un scanner A3 gasesti la mine oricand vei avea nevoie.

Pupezica

Sa traiesti, boierule... inimos !!! Sa stii ca apelez, daca nu ma dotez... "personal"  :) :) :). Multumesc mult !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Un mic up-date "vizual" pe Ghidul Deltei Dunarii... Acum si pagina Vanatorul si Pescarul Sportiv cu doua numere din 1954 !!!   ;) ;) ;)  !!! http://www.ghiduldelteidunarii.ro/
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Utilizand textele publicate initial pe Barcaholic, adaugand comentarii pe baza experientei castigate ( inca o data, Multumesc Ciby !!!  :) :) :)  ), am finalizat inca un post : Tura in Delta 12.05.2012 – Delta de Vest : Lacul Fortuna si Lacul Rotund http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1730

Aveti la dispozitie un post de 16 pagini cu explicatii ample despre traseul urmat prin Delta de Vest in cautarea Lacului Rotund, precum si 9 galerii de poze, organizate dupa sectiunile de traseu in care au fost luate... Enjoy !!!   ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Atat, simplu si clar... MULTUMESC CIBY !!! http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=3195&page=2

Dar... mai urmeaza, experienta proprie !!!  ;D :D ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

gvincentiu

#192
Va mulțumesc pentru că m-ați ajutat în a ajunge la Maliuc dimineața, neexistând nicio altă alternativă. Chiar am să pun aici o poză cu "Mahmudia voastră" spre aducere aminte.
Referitor la Ghidul Deltei Dunării: initial eram sceptic, părerile mele fiind contruite pe faptul că prin 2000 facusem și eu ceva semănător pentru Batul Sf. Gheorghe și pentru Chilia, dar și pe faptul că a consuma atâtea resurse (benzină, timp pierdut cu deplasarile Buc-Mahmudia, cu deplasările "la locul faptei") doar pentru a desena câteva lacuri, brațe etc. mi se părea inutil. Insă....
Totul s-a schimbat sâmbătă: am cunoscut oamenii, am simțit fenomenul și nu pot să zic decât că este o muncă fenomenală, cu atât mai mult cu cât este făcută dezinteresat, pe resurse proprii și din pasiune. Așa ceva e unic.
Cât despre temerea că Delta este dezvăluită, nu mai are locuri magice asta e altă poveste. Pot pune pariu pe oricât că în următorii 50-100 de ani, aproape nimeni nu va face niciun traseu complet de-al vostru, marcat pe GDD. Din motive evidente.
Pe de altă parte: ar fi interesant ca următorul pas să fie completarea Ghidului cu legende, mituri din Delta, din locurile pe unde ați fost. Fie din carti, din studii deja făcute și care se găsesc in biblioteci, fie de la locuitorii Deltei. Mai interesant ar fi o confirmare a celor scrise, de către localnicii din zona legendei. Oare mai poate fi făcută această corespondență? Ba chiar și puțină istorie, nu ar strica. Astfel GDD ar căpăta și alte valențe.
Mulțumesc incă o dată Pilotului și Copilotului și nu uitați: cine nu bea, nu simte gustul pălincii.
Ganduri bune !

Pupezica

Citat din: gvincentiu din Octombrie 22, 2013, 10:35:05 AM
Va mulțumesc pentru că m-ați ajutat în a ajunge la Maliuc dimineața, neexistând nicio altă alternativă. Chiar am să pun aici o poză cu "Mahmudia voastră" spre aducere aminte.
Referitor la Ghidul Deltei Dunării: initial eram sceptic, părerile mele fiind contruite pe faptul că prin 2000 facusem și eu ceva semănător pentru Batul Sf. Gheorghe și pentru Chilia, dar și pe faptul că a consuma atâtea resurse (benzină, timp pierdut cu deplasarile Buc-Mahmudia, cu deplasările "la locul faptei") doar pentru a desena câteva lacuri, brațe etc. mi se părea inutil. Insă....
Totul s-a schimbat sâmbătă: am cunoscut oamenii, am simțit fenomenul și nu pot să zic decât că este o muncă fenomenală, cu atât mai mult cu cât este făcută dezinteresat, pe resurse proprii și din pasiune. Așa ceva e unic.
Cât despre temerea că Delta este dezvăluită, nu mai are locuri magice asta e altă poveste. Pot pune pariu pe oricât că în următorii 50-100 de ani, aproape nimeni nu va face niciun traseu complet de-al vostru, marcat pe GDD. Din motive evidente.
Pe de altă parte: ar fi interesant ca următorul pas să fie completarea Ghidului cu legende, mituri din Delta, din locurile pe unde ați fost. Fie din carti, din studii deja făcute și care se găsesc in biblioteci, fie de la locuitorii Deltei. Mai interesant ar fi o confirmare a celor scrise, de către localnicii din zona legendei. Oare mai poate fi făcută această corespondență? Ba chiar și puțină istorie, nu ar strica. Astfel GDD ar căpăta și alte valențe.
Mulțumesc incă o dată Pilotului și Copilotului și nu uitați: cine nu bea, nu simte gustul pălincii.

Vincentiu, iti multumesc si sa stii ca apreciez cuvintele frumoase si gandurile bune pe care le-ai dezvaluit in acest post, insa nu stiu daca eu si Pilotul meu le meritam cu adevarat... Inca o data, un "Mare MULTUMESC" pentru ceea ce ai scris, recte ai exprimat...

Am si eu, ca oricare altul, doza mea de infatuare. Adica... sa ma explic...

Ceea ce fac eu si Pilotul meu, ar trebui sa faca autoritatile... ca este multe, fir-ar al dracului...  >:( >:( >:(    si au la bani... garla. Eu am lucrat la stat o perioada si pot spune urmatorul lucru : Statul are, practic resurse nelimitate. Sunt foarte multi bani, folositi prost de foarte multi prosti, dar asta este o alta poveste... Chestiunea cu ... "nu sunt bani" este numai o gogorita aruncata pentru cei care nu stiu... nu pentru prosti, ci pentru cei care nu stiu. Daca nu ai lucrat niciodata la stat, pe o pozitie, sa spun mai... "rasarita", nu ai de unde a sti aceste lucruri... Insa daca macar o data in viata ta ai construit un buget care "se consolideaza" in bugetul mare al Romaniei, atunci... te iei cu mainile de cap (spun cap, intru-cat eu nu am... par !!!)   :) :) :)   ;D ;D ;D

Sa revenim... Sunt cateva judete din Romania care ar putea trai bine - merci de pe urma... Ghiciti    ? ? ?   ... de pe urma Deltei !!! Cum ? ? ?  ;)  Prin exploatare turistica responsabila (a se citi pentru "zombi"  ;D ;D ;D care se pricep la "proiecte pe bani europeni", recte "proiecte" de orice fel... "dezvoltare durabila"). Asta FARA A DISTRUGE MEDIUL...

Exemplele sunt nenumarate... Chamonix... Telecabina pana la 3892 m... se degradeaza Mont Blanc-ul  ? ? ?  Nici poveste. Austria, cu sutele, poate chiar miile de statiuni de ski, Franta, Italia de Nord... TOATE aceste tari exploateaza responsabil... Ce  ? ? ?  Natura. Natura si nimic mai mult. Ce le-a lasat Dumnezeu... Noi ...  ? ? ?  Avem si... si ce  ? ? ?  Dam cu curent si... "tinem ascuns". Ca sa ce...  ? ? ?  Ca sa mai putem da cu curent si maine...

Revenind la judete : Tulcea in primul rand, un judet sarac, Braila, Galati, Constanta (in completarea litoralului), Calarasi, Ialomita (il trec si pe acesta, asa, la o suparare)... TOATE aceste judete ar putea trai... NUMAI DIN DELTA. Dar... de ce nu traiesc   ? ? ?

Aici am o teorie, pe care nu am dispozitia sa o expun acum, insa... Primul pas in dezvoltarea unui turism responsabil intr-o zona este... CUNOASTEREA... sau  INFORMATIA despre zona respectiva...

Dati pe Internet... sa spunem "Dolomiti Super Ski" http://www.dolomitisuperski.com/en, sau "Hintertux" http://www.hintertuxergletscher.at/en/home.html sa vedeti ce informatie gasiti... Dati si "Delta Dunarii"... si gasiti ... nu spun numai, insa majoritatea "rezultatelor" cautarii sunt... CRETINISME !!! Oferte de cazare, hoteluri plutitoare, "trasee" care nu se pot face si alte alea... Pai asa... ne dezvoltam ??? Canci...

Eu nu am pretentia ca "dezvolt Delta" sau ca suplinesc impotenta autoritatilor, dar ceea ce fac SIGUR ii ajuta pe cei paionati, pe cei pentru care "mediocritatea" unui concediu la "All inclusive" nu este ... "pasiunea lor in viata".

Aici vreau sa-l contrazic un pic pe Vincentiu... Dupa noi (Pupezica & Pilotul)  vor veni din ce in ce mai multi... Oameni pasionati, care vor vrea sa se dea pe ape leganate... Cu ce au ei, barcute, barci, kayace, gonflabile... De cand am "deshis" GDD, am cel putin 20 de "cititori" pe care i-am ajutat, cu trasee, sfaturi, descrieri, harti... desi nu mi-a fost intotdeauna usor... Dar... "ii cresc" pe acest oameni pasionati, bucurandu-ma de reusitele lor... pe ape leganate. Si o voi face in continuare... cu ceea ce stiu. Ma sperie... ceea ce nu stiu eu si responsabilitatea acordarii unor sfaturi, precum si responsabilitatea conceperii unor trasee pentru niste oameni, pe care nu-i cunosc si despre care nu stiu ce stiu ei si mai ales, despre care nu stiu ceea ce pot...

Partea buna este ca "distrugerea in tacere" a Deltei nu va mai fi atat de facila. Partea rea este ca o parte dintre cei care vor veni dupa mine si dupa Pilotul meu vor fi bizoni, care vor distruge. Dar sunt convins ca... Delta ii va linisti !!! Nu vreau sa vorbesc cu pacat, dar se mai imbata, mai "zboara" in viteza si nimeresc... in pom si alte alea, deh, un fel de selectie naturala !!! Afirm cu tarie ca nu doresc raul nimanui, dar daca esti ghiolban si prost pe deasupra, si nu respecti decat... sa spunem "contul in banca" si mai ales... "orice ti se pare permis", ti se mai intampla... "cate o gluma" din cele enumerate mai sus !!! Inca o data, Doamne fereste !!!

Revenind la cele scrise de Vincentiu : apreciez ideea ta cu "legendele". Da, o voi face. Dubleaza cantitatea de munca voluntara pe care o am de facut... insa... DA, O VOI FACE. Multumesc pentru idee.

Chiar azi dimineata discutam cu Pilotul, daca creste apa (desi nu cred  >:(  >:(  >:(  !!! ) in iarna asta, sa facem o tura pe Crasnicol, pana la Bisericuta din Inima Deltei, sa vedem daca calugarul este acolo si sa vorbim cu el. Ideea lui Vincentiu este mai ampla, o vom pune in aplicare.

Mai spun ceva... localnicilor le este frica sa vorbeasca... Am avut un episod interesant pe care l-am povestit pe Barcaholic si pe GDD in Tura in Delta 12.05.2012 – Delta de Vest : Lacul Fortuna si Lacul Rotund http://www.ghiduldelteidunarii.ro/?p=1730 cand ma rugau, la Mila 23, sa nu-i fotografiez si sa nu pun poze cu ei, ca sa se vada cat beau. Le este frica de orice.

Mai mult, cei tineri devin violenti daca te bagi in seama cu ei... iti gasesc "bube-n cap" sau "ciunga-n par" cum ca le-ai taiat plasele, le-ai deranjat sculele... ideea este : "Cara-te dracului de aici, nu esti de-al nostru..." Asa este, noi, turistii sau... noi... "exploratorii"   8)  8)  8)  nu suntem de-ai lor, dar... oare nu ar trebui ca si aceasta populatie IMPORTANTA... sa fie integrata  ? ? ?  Vorbim numai de "categorii defavorizate", se scriu proiecte in draci, pe bani europeni, sa scolim asistentele medicale, spre exemplu, sa aiba grija de ... bolnavii de diabet. Cursuri si iarasi cursuri... POSDRU... Mai oameni buni... ati inebunit cu totii sau ... "am luat-o eu rara"  ? ? ?  Ce dracu', astia din Delta nu trebuie si ei... "integrati"  ? ? ?  Ca nu poti face turism cu populatii cvasi - ostile pe "teren"... Ganditi-va la USA si la indieni. Ok, i-au distrus, dar de la un moment incolo, i-au si sprijinit...

Ca sa intelegeti ceea ce spun, voi scana o carticica despre ... Alta. Alta fjord, acolo unde zace pe fundul marii... Tirpitz - ul. Au si muzeu. Acum dau doar un exemplu : Plimbare cu sania trasa de reni noaptea (posibil a vedea aurora) - 250 Euro ; Plimbare cu sania trasa de reni noaptea, cu oprire la cort si povesti originale sami  (posibil a vedea aurora)- 350 Euro; Plimbare cu sania trasa de reni noaptea, cu oprire la cort si povesti originale sami  si cu cina sami (a se citi peste afumat si 1/2 sticla de vin rosu, posirca)(posibil a vedea aurora)- 500 Euro. Asa se face ... turismul. Cu o populatie "cooperanta", care nu este ostila... turistului.

Pentru cei care nu vor sa citeasca tot ce-am scris:

1. Multumesc Vincentiu pentru cuvintele frumoase, nu cred ca le meritam...
2. Da, adopt ideea ta cu "legendele", cei pasionati care scriu pe Capcompas si pe Barcaholic, ma pot ajuta scriind pe Forum GDD pe sectiunea noua pe care o voi deschide...
3. Am... "elucubrat" despre "dezvoltarea durabila" si despre "turismul responsabil", lucru pentru care va cer scuze... :( :( :( sau nu  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Acum, un numar nou din Colectia Vanatorul si Pescarul sportiv, pe prima pagina a GDD-ului : Colectia Vanatorul si Pescarul Sportiv - 1955 – 1 – Ianuarie Nr. 1 Anul VII  http://www.ghiduldelteidunarii.ro/

P. S. Vezi... bibanul !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!