Sfat achizitie motor electric

Creat de tiganusmc, Decembrie 02, 2013, 12:58:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tiganusmc

Salutare ,

Doresc sa achizitionez un motor electric pe care sa-l folosesc la partidele de spinning , pe barca mea , un open Black Sea 460 .
Barca cu tot cu motorul termic  are undeva la 400 kg . Ca si amplasare ma gandesc sa-l pun la prova , acolo fiind si un loc bun de pescuit . Am nevoie de suportul si indrumarea voastra pentru idei vis-a-vis de prinderea acestuia  si , de asemenea , pentru modele de motoare existente pe  piata din Romania care sa faca fata ambarcatiunii mele . La cele 400 kg ale barcii ar mai fi de luat in calcul si 2 pescari .
Va atasez si o poza cu barca mea .
Multumesc anticipat pentru ajutor ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

dan dragos

daca vrei sa il montezi in prova o sa iei unul cu comanda la picior si aste vin de obicei cu un suport care se prinde orizontal pe barca. sa fii atent la lungimea axului ca sa ajunga elicea in apa, cred ca a ta este cam inalta pe fata (la mine de exemplu nu merge)
sunt si motoare electrice cu comanda la picior are se prind pe oglinda sau pe un suport simplu pe oglinda, daca nu mai ai loc
cel mai simplu si mai ieftin iesi cu un motor cu comanda la mansa care se prinde pe oglinda

ca si greutate barcii, si cele mai mici - cele de 30 lb , dar de firma serioasa - se dau mari ca deplaseaza peste 400 de kg
pune la socoteala si o baterie agm sau gel care costa si aia :D


http://www.american-nautics.ro/motoare-electrice-motorguide.php https://www.peapa.ro/produs/8984/Motor-electric-cu-comanda-la-picior-Bulldog-40-FT-MotorGuide.html
sau alte site-uri de articole de pescuit

tiganusmc

Salutare Dragos si multumesc pentru indicatii .
Cam scumpe ce-i drept motoarele indicate . Sincer , la electrice nu ma pricep , este ceva nou pentru mine . Si cand aveam pneumatica tot cu termic ma miscam asa ca mai am de invatat la acest capitol dar timp suficient s-o fac in aceasta iarna .
Intr-adevar , barca este destul de inalta la prova  si mi-e teama ca nu va ajunge elicea in apa .
Sa inteleg ca Minn Kota sau alte motoare pe la 800-900 RON nu sunt ce par a fi ?

Merci ,
Marius

Citat din: dan dragos din Decembrie 02, 2013, 06:07:31 PM
daca vrei sa il montezi in prova o sa iei unul cu comanda la picior si aste vin de obicei cu un suport care se prinde orizontal pe barca. sa fii atent la lungimea axului ca sa ajunga elicea in apa, cred ca a ta este cam inalta pe fata (la mine de exemplu nu merge)
sunt si motoare electrice cu comanda la picior are se prind pe oglinda sau pe un suport simplu pe oglinda, daca nu mai ai loc
cel mai simplu si mai ieftin iesi cu un motor cu comanda la mansa care se prinde pe oglinda

ca si greutate barcii, si cele mai mici - cele de 30 lb , dar de firma serioasa - se dau mari ca deplaseaza peste 400 de kg
pune la socoteala si o baterie agm sau gel care costa si aia :D


http://www.american-nautics.ro/motoare-electrice-motorguide.php https://www.peapa.ro/produs/8984/Motor-electric-cu-comanda-la-picior-Bulldog-40-FT-MotorGuide.html
sau alte site-uri de articole de pescuit
Fishing cheaper than therapy

dan dragos

salut,

ba minkota sunt motoare bune. cand am spus de firma serioasa ma refeream la producatorii care nu dau prea multe detalii tehnice. este unul sh cu comanda la picior si ax de 120 cm la vanzare pe lrs.ro.
http://lrs.ro/forum/viewtopic.php?f=19&t=1208&sid=609530629423647966c1ee5a80f2b424

La pneumatica de 3.20 m eu am avut un energo team de 34 care cu o baterie de 100 amp ma tinea o zi intreaga de fataiala pe apa la stiuca, chiar si pe dunare m-am dat cu el. pe una de fibra mergea si mai bine
Motorul vreu sa il pun acum pe nufaru' meu dar pe un suport fixat de oglinda .

numai bine



tiganusmc

Citat din: dan dragos din Decembrie 04, 2013, 11:55:21 AM
salut,

ba minkota sunt motoare bune. cand am spus de firma serioasa ma refeream la producatorii care nu dau prea multe detalii tehnice. este unul sh cu comanda la picior si ax de 120 cm la vanzare pe lrs.ro.
http://lrs.ro/forum/viewtopic.php?f=19&t=1208&sid=609530629423647966c1ee5a80f2b424

La pneumatica de 3.20 m eu am avut un energo team de 34 care cu o baterie de 100 amp ma tinea o zi intreaga de fataiala pe apa la stiuca, chiar si pe dunare m-am dat cu el. pe una de fibra mergea si mai bine
Motorul vreu sa il pun acum pe nufaru' meu dar pe un suport fixat de oglinda .

numai bine

salut ,

se pare ca cele pentru prova sunt destul de scumpe si nu ma incadrez in buget ca sa -mi pot lua si un acumulator pe gel
cred ca ma voi limita la un motor pentru pupa si voi pune , la fel cum spui si tu , un suport pe oglinda

multam inca o data pentru ajutor
Fishing cheaper than therapy

kimi

A folosit cineva motoarele electrice de la Energofish sau Baracuda ?
Preturile sunt relativ similare , astia de la Energofish parca ar avea totusi produse mai de calitate .
Am vazut intr-un post si ceva despre motoarelele electrice de la Dechatlon , pare cea mai atractiva oferta pt. un motor nou .

modi

Citat din: kimi din Ianuarie 12, 2014, 08:45:34 PM
A folosit cineva motoarele electrice de la Energofish sau Baracuda ?
Preturile sunt relativ similare , astia de la Energofish parca ar avea totusi produse mai de calitate .
Am vazut intr-un post si ceva despre motoarelele electrice de la Dechatlon , pare cea mai atractiva oferta pt. un motor nou .

Energofish ! Parerea mea , .... punct !

Functioneaza aproximativ 25 % in plus ca timp / baterie fata de Baracude .
Extrem de silentioase , suficient de robuste , reprezentate elegant si relativ ieftin de catre service-uri .

tiganusmc

#7
Citat din: modi din Ianuarie 12, 2014, 08:56:42 PM
Citat din: kimi din Ianuarie 12, 2014, 08:45:34 PM
A folosit cineva motoarele electrice de la Energofish sau Baracuda ?
Preturile sunt relativ similare , astia de la Energofish parca ar avea totusi produse mai de calitate .
Am vazut intr-un post si ceva despre motoarelele electrice de la Dechatlon , pare cea mai atractiva oferta pt. un motor nou .

Energofish ! Parerea mea , .... punct !

Functioneaza aproximativ 25 % in plus ca timp / baterie fata de Baracude .
Extrem de silentioase , suficient de robuste , reprezentate elegant si relativ ieftin de catre service-uri .


Salut Modi ,

Ai pus mana pe un motor Energofish ?
Intreb pt ca sunt inca in cautari . Aveam o promisiune ca-mi aduce cineva din State un Minn Kota insa a picat deal-ul .

multumesc ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

aditm

buna, cer scuze pentru interventie, in legatura cu motoarele electrice de firma, va pot spune ca am avut motor minn kota, l-am vandut si pe urma mi-am cumparat de pe ebay germania altul mult mai ieftin si mai puternic si isi face treaba destul de bine la o barca in jur de 400 kg

http://www.ebay.de/itm/MOTOR-BOOT-12v-Aussenborder-ELEKTROMOTOR-BOOTSMOTOR-62-lbs-Aussenbordmotor-703-W-/400418837262?pt=Bootsteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item5d3ad2930e

si mai sunt pe ebay si ceva motoare cu comanda la picior destul de ieftine dar nu stiu cat de bune


http://www.ebay.de/itm/Haswing-Cayman-B-55-Elektro-Ausenborder-660W-Elektromotor-Aussenbordmotor-/200917508405?pt=Bootsteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2ec79de135

kimi


Mihaif99

Ca sa adresam o neclaritate

Un motor electric modern este cel cu plaja de viteze infinit, si cu comanda electronica. Acesta consuma energie proportional cu viteza

Motoarele vechi, cu x viteze inainte si z viteze inapoi consuma tot timpul la fel de mult, chit ca mergi repede sau incet. Cand meri incet bagi in circuit niste rezistente care disipa energia in in apa sub forma de caldura.

kimi

Stii pe cineva care produce asemenea motor de generatie noua ,  la un pret decent ?

Mihaif99

Minn Kota cu nume care contin cuvintelul "max".

La pret decent sunt modelele denumite "Endura Max". Adica modelul de baza Endura, dar cu maximizer.

kimi

Multumesc . L-am gasit .
Pretul e mai mult decat accesibil , din pacate doar pt. cei de peste ocean . :(

Mihaif99

Citat din: kimi din Martie 15, 2014, 09:16:01 PM
Multumesc . L-am gasit .
Pretul e mai mult decat accesibil , din pacate doar pt. cei de peste ocean . :(

Adevarul e ca tocmai am fost la un targ si mi-am cumparat un EnduraMax 50. Pretul, in linie cu cel de la Cabelas, dar a fost o promotie si nu am platit taxe (TVA). Tine cont ca in America si Ca preturile sunt fara TVA. Se pare ca EnduraMax 50 e cel mai economic din gama 40-45-50-55. Are acelasi consum cu 40-ul. In fine, la EnduraMax 50 "torpila" e mai mare in diametru, asa ca pe un caiac EnduraMax 40 s-ar putea sa fie mai rapid.
Dupa rabat, EnduraMax 50 a costat cu 35$ mai mult decat EnduraMax40.