Velier

Creat de kir_gutzakis, Decembrie 22, 2013, 11:18:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kir_gutzakis

Ma suna deunazi un tovaras sa ma intrebe de un catarg si niscaiva vele pentru o proaspata achizitie cu care sa se dea pe Snagov....Orice sugestie e binevenita....si orice surplus deasemeni...
Craciun fericit tuturor si vanturi prietene in 2014!
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper

Vali

Tipul asta de barcuta e cel care trezeste in subsemnatul emotii vii. Cu destui ani in urma visam incontinuu la asa ceva, un velier mic pentru Delta, Razelm si gurile Dunarii, fara sa indraznesc sa-mi inchipui ca voi ajunge sa-l si am. Asa ca felicitari proprietarului, mai ales pentru intentia de a-l echipa ca velier.

Din ce se vede, barcuta e in stare buna, pacat ca i-a fost cracanat suportul de catarg pentru montarea sculei aleia electronice - sonar sau ce o fi. Are nevoie de carma, arborada, velatura, si cred ca, avand in jur de 6 metri, s-ar potrivi echiparea de la o poloneza precum Conrad sau El Bimbo. Sunt unii baieti la Constanta care mai au ceva piese pentru asa ceva - catarge, vele etc, am sa-ti trimit numerele lor.

In caz ca nu se gaseste, se poate face usor un catarg+ghiu din pin sau molid stratificat cu epoxy. Colegul blue marlin a facut asa ceva asta vara, si a iesit un catarg de 6 metri foarte solid, si mai usor decat unul echivalent de aluminiu. Singura problema e ca un catarg din lemn stratificat, chiar daca e mai ieftin, cere mai mult timp, mai ales ca e nevoie si de piesele de inox pentru manevrele fixe si mobile, plus toate manevrele.

S-ar putea in plus ca si carma sa trebuiasca facuta de la zero, pentru ca sa se potriveasca la inaltimea oglinzii si la pescajul barcii (banuiesc ca are derivor briceag). Despre vele, cel mai bine e de gasit de cumparat, ori de pe ebay, ori direct de la barcagii, fiindca e cam multa munca daca se fac in-house, si nici nu e sigur ca iese ceva optim. Mai ales ca la dimensiunea asta oferta de vele e destul de consistenta si de ieftina (am luat de la Constanta acum cativa ani 4 vele cu cateva milioane in total).

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: Vali din Decembrie 23, 2013, 07:51:42 AM


Din ce se vede, barcuta e in stare buna, pacat ca i-a fost cracanat suportul de catarg pentru montarea sculei aleia electronice - sonar sau ce o fi.

E un reflector, cu siguranta.

Barca trebuie sa fie excelenta pentru distractii de weekend.  Ar fi interesant de gasit modelul si de copiat intocmai arborada.
Daca nu se gaseste catarg din aluminiu, varianta propusa de Vali mi se pare foarte accesibila mai ales avand in vedere dimensiunile mici ale barcii.
Velele iarasi se cumpara si/sau se ajusteaza cat sa se potriveasca pe proiectul original.
Eu tot ii dau intr-una cu dimensiunile si proiectul original, fiindca o barca de serie e gandita si testata de niste oameni de specialitate .
Este optimul de care vorbea maestrul de dinainte :) .

Sa aiba parte de ea si sa coloreze Snagovul cu inca un set de vele !