G48 + Yamaha 90hp

Creat de AdrianZUZ, Decembrie 31, 2013, 01:18:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdrianZUZ

Avand in vedere ca am fost destul de cuminte anul asta, Mosul a venit cu un motor ca nou si o factura proforma pentru un nou RIB!

As vrea sa ma lamuriti un pic cam ce am de adunat pentru inmatriculare barca cu motor - la motor am contract de v-c si factura de achizitie initiala iar barca vine cu factura IT si COC producator (vine direct de la constructor, noua, echipata cu lumini, instalatie, busola ....) ????

Asta ca hartogarie, tehnic sper sa mearga bine = barca are 300kg seaca si motorul este 90cp 2 timpi 119-122kg, 90cp este si maximul de motorizare pt care barca este omologata!

Inca nu am poze ptr ca jucaria este inca in Sardinia ... un filmulet de prezentare = GOMMONAUTICA G48 "OCEAN NAVIGATION"

Multumesc si un An Nou Bun!



ionpescarul

Adriane ,cu actele nu am cum sa te sfatuiesc ,dar ma bucur pentru cadoul pe care ti-lai oferit,acum cativa ani ,tot in ultimele zile ale anului , mi-am facut  si eu un cadou  cu impact foarte puternic emotional  la vremea aia ,vreo luna am fost chiaun  ,nici nu mai stiam ce lucrari aveam in derulare ,de fapt ulterior nu mai mi-am adus aminte  nimic din ce sa intamplat  in luna aia. Ar fi bine ca macar o data in viata fiecare dintre noi sa isi poata face un cadou care sa il chiauneasca.

dany

Tind sa cred  ca asemenea riburi sunt cele mai sigure ambarcatiuni.Viteza ,capacitate de incarcare au berechet .Dezavantajul este ...pretul cam piperat dar banuiesc ca-ti place'' condimentat'' :D ceea ce mi-as dori si mie si tuturor celor de pe aici .Sa ai parte de ea si sa te bucuri multi ani cutreierand apele inclusiv ''apa cea mare''.Faina treaba!!!Felicitari!

AdrianZUZ

In primul rand multumesc!
M-am blocat la ideea de rib pentru ca 95% din timpul de apa este la mare ... daca era 90% Delta, canale etc SIGUR nu merita investitia in asa ceva!!!
Cum nici masina de teren ideala nu exista, tot asa cred ca nici barca buna la toate nu exista.
Un rib din hypalon facut manual in Italia nu are cum sa coste putin ... acum ca depaseste pretul unei cabinate turnate in Polonia ... asta nu pot evalua!
Ce este interesant este ca au ajuns sa dea garantie la material (cauciuc/neopren) 10 ani ... si chiar barcile ingrijite arata ca noi si la 20!!!


modi

Citat din: AdrianZUZ din Ianuarie 02, 2014, 05:44:37 PM
In primul rand multumesc!
M-am blocat la ideea de rib pentru ca .....

Hombre , personal cred ca te-ai blocat exact unde trebuia !  ;) ;) ;)
Congrats , si ..... prietenesti invidii !

corsarul

#5
Felicitari pentru achizitie !!
O dragoste mai veche a mea...RIB-ul... ;D

mario38

Citat din: corsarul din Ianuarie 02, 2014, 08:32:41 PM
Felicitari pentru achizitie !!
O dragoste mai veche a mea...RIB-ul... ;D
de la tine astept editia a II -a adaugita si revizuita . sa nu crezi ca te-am uitat.

corsarul

#7
Citat din: mario38 din Ianuarie 04, 2014, 06:34:14 PM
Citat din: corsarul din Ianuarie 02, 2014, 08:32:41 PM
Felicitari pentru achizitie !!
O dragoste mai veche a mea...RIB-ul... ;D
de la tine astept editia a II -a adaugita si revizuita . sa nu crezi ca te-am uitat.
Cu siguranta ! ;)
De data aceasta...... mult mai usor (greutatea totala).... neaparat ALB..... fara"zorzonele  ;D".... si cu terminatia tuburilor din fibra, NEtaiate.
Multumesc pentru incredere ....si pentru sfaturi !  ;)
Cu toate aceste, sunt perfect constient ca NU o sa ajung sa construiesc un RIB...."in batatura" si sa fie de talia celor construite de italieni .
Dar sa stiti ca ma straduiesc !!  :)

dany

Vorbesti prostii!!!!Mie cu primul mi-ai luat aerul....La al doilea cred ca-ti fac din chipul tau icoana!!!Esti bun man!!!

corsarul

Inca o data
Multumesc frumos !!!

AdrianZUZ

3 luni mai tarziu am reusit sa intru in posesia barcii.
Sa ajungi sa vezi o barca de la nenea asta din Sardegna trebuie sa ai nervi de fier ... am pierdut 3-4 camioane care incarcau de la Sassari, asa ca, sus in masina,  4350 km + 600 cu ferry Livorno-Olbia!
Acum nu mai conteaza, jucaria este in curte si am inceput sa o echipez + o curatenie asa ca dupa un drum lung.

AdrianZUZ

#11
Am si o prima intrebare ... prima dintr-un lung sir!

Barca a venit, in ciuda insistentelor mele, cu timonerie Ultreflex T67 si cablu M58, ambele bune pana la 50cp!

Pentru motorul meu de 90 trebuie cablu M66 (cu tija mai lunga) si caseta T71 sau T85! As vrea un sfat, ce sa aleg T71 sau T85, diferenta din fisa tehnica este ca una permite 3 ture de volan si una 4 !??

Evident caseta T67 noua (montata) + cablul M58 (in cutie) sunt de vanzare!

rover.marius

Salut Adrian
Pai la intrebare ai raspuns singur. Eu am motor 90cp si am pus in primavara cremaliera t71 si cablu m66 si este f bine.Raspunde f bine la viraje chiar si mai stranse

AdrianZUZ

Citat din: rover.marius din Mai 02, 2014, 06:29:35 PM
Salut Adrian
Pai la intrebare ai raspuns singur. Eu am motor 90cp si am pus in primavara cremaliera t71 si cablu m66 si este f bine.Raspunde f bine la viraje chiar si mai stranse

Multumesc de raspuns, o sa comand luni, sper sa gasesc si pe stoc.

AdrianZUZ

Intr-o frumoasa zi ploioasa am reusit sa sui motorul si printre picaturi si ceasurile si mansa.
Rezultatele sunt neclare - trim OK, tachometrul merge perfect, speedo de loc! Azi sper sa verific contactele si sa vad ce nu-i place (fie ceva oxidat fie am legat firul negru care trebuia sa ramana ptr sonda de benzina :D)