Unde las barca in Delta ?

Creat de Dbr, Aprilie 07, 2014, 07:25:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bradutzu

multumesc
este bine de stiut!
eu am transmis colegilor si dk doresc te anunt!
Sa auzim numai de bine!

weasel

Cu placere si daca va hotarati sunteti bine veniti:-)

bradutzu

am transmis dar deocamdata nu prezinta interes pentru ca de la murighiol de obicei obisnuiam sa luam un Lotus cu motor de 10 cp, honda, 4 t cu 100 Ron/zi
interesanta este oferta fara motor dar momentan niciunul din prietenii mei nu poseda un motor si nici permis de condus barca!
om vedea pe viitor pentru ca unul din ei intentioneasa sa isi achizitione un motor de 5 cp si va fi nevoie de o barca atunci
singura problema e ca noi plecam de obicei de la Murighiol si nu din Dunavat dar asta probabil ca e rezolvabila!
Salutari
Sa auzim numai de bine!

weasel

Daca plecati din Murighiol presupun ca mergeti pe Uzlina, Isac sau pe c Litcov .Cei care vin in Dunavat, merg de obicei in Holbina , Solomon sau Giurova la stiuca, iar pentru crap si somn merg pe c Dunavav sau pe bucle la Dunare, la Perevolovca sau la 44.

Nu stiu altii ce ofera, dar stiu ce le ofer eu, adica barci si motoare in stare tehnica si optica impecabila,cu taxa ARBDD platita, asistenta in caz de urgenta, aprovizionare pentru cei care campeaza pe una din rutele mele frecvente,etc. Logica mea e simpla, decat sa am 200 de clienti prefer sa am 100 si de calitate, care stiu sa foloseasca motoarele,sa se orienteze in spatiu si au grija de barci. Clientii mei sunt si prietenii mei.
Pt un client nou pretul e fix, iar daca dupa instructaj il vad ca este antitalent ii inchiriez cel mult o barca fara motor.Pentru clientii vechi e o alta discutie. :)Cum e sa inchiriezi barca cu 65ron pe zi, sa lasi rulota 2 ani in curte fara taxa, iar dupa ce ai condus 800km sa te astepte cineva cu un bors de peste aburind din partea casei,ei cu palinca noi cu ciorba?
Dar oamenii acestia vin de 3-4ori pe an, de 8 ani incoace, apreciaza ceea ce fac si mai ales apreciaza Delta la adevarata ei valoare.Acesta este genul de clienti pe care ii caut si daca sunteti genul acesta de oameni veti fi oricand bineveniti. Cu stima

bradutzu

Multumesc de raspuns
noi campam pe bucla pe la 29 si pescuim pana pe la 11.
ca si obisnuinta eu fac 2 drumuri cu barca iar la pescuit mă duc singur si ei rămân pe mal. La somn iau pe unu din ei cu mine când ies noaptea. Anul trecut am fost de 3 ori in delta datlr anul asta e greu de spus când voi ajunge ca apele astea arata groaznic
Sa auzim numai de bine!

weasel

Da apele sunt foarte mari si curentul puternic .Malurile s-au cam inundat, insa pe Dunare vor mai fi locuri de campat unde e malul mai inalt.
Referitor la destinatie, nu sunt 100% sigur, dar cred ca din Dunavatu de Jos e traseul mai scurt. Plus ca amonte  se poate merge de la 42 pe c Dranov - c Mustaca apoi pe Dunavat, evitand astfel sa mergeti contracurentului.

weekendul asta ma duc iar in delta  si eventual revin cu relatari de la fata locului:)

bradutzu

Mie mi s-a parut mai lung traseul de la Dunavat(Satul )pana la Dunare decat de la Murighiol dar poate fi si doar o impresie!
Mai mult, vara, cand sunt apele mici era un calvar sa iesi in canalul Dunavat cu o barcuta mai mare! Eu am reusit sa o pun "pe uscat" de 2 ori un romcraft 410!
Poate intre timp s-a dragat, nu mai stiu, ca nu am mai fost pe acolo de vreo 2 ani!
Salutari
Sa auzim numai de bine!

virus100b

In primavara am fost cu ceva treaba la Hotel New Egreta.  Atunci am observat ca se draga canalul ce duce din sat catre Lipoveni. Acest canal a mai fost dragat si acum 2 ani prin vara. Anul trecut pe ape mici (sub 50cm la Tulcea) era la limita navigabilitatii dupa parerea mea, apa mica maxim 40cm.

weasel

L-au dragat , acum are vreo 2,7 m adancime, testat cu sonarul. Cand scade apa tot o sa aiba cam, 1,5m.

weasel

Spuneam mai sus sa fiti atenti unde lasati barca in Delta pt fenomenul de furt de barca sau de pe barca a luat amploare. Azi noapte mi s-a furat un motor de 9.9 yamaha de pe barca. Seria F9.9CMH 66N S1000023 Q.  An fabricatie 2002. :(

bogdanpesc

Pune o fotografie doua ,a motorului,poate ai si vre-un semn distinctiv pe el, la vedere

La cati suntem de umblam pe ape ,poate ne sare in ochi

Stiu ca sunt sanse mici sa-l gasim dar nu se stie niciodata

bradutzu

Din pacate acest fenomen al furturilor se pare ca este destul de raspandit mai ales la motoarele mici si asta mai ales ptr ca nu se inmatriculeaza si nu exista o evidenta clara a lor!
Sper sa il gasesti!
Sa auzim numai de bine!

weasel


Am atasat poze cu motorul si seria . Ca semn exterior are placa anticavitatie gaurita, a avut hydrofoil pe el.  Nu prea mai sunt multe motoare de 9.9 cu capac mare( modelul 2002) mai ales cu cizma scurta. Am mai vazut pe la pescari motoare asemanatoare, dar cu cizma lunga si sunt foarte uzate.

Ce poate atrage atentia este ca arata foarte bine pentru un model 2002.  A fost cumparat nou in 2005 si a fost foarte putin folosit.

Nu imi pun mari sperate ca il voi mai gasi, dar cine stie.

Ciby