Wood Duck 12. De data asta hibrid si...dus pana la capat :)

Creat de silvian2009, August 06, 2014, 10:33:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silvian2009

Asadar, dupa cum rezulta si din titlu, vreau sa incep din nou constructia unui caiac Wood duck, constructie pe care intentionez sa o si finalizez.
Dupa terminarea lui Tango skiff, garajul e dezastru. Deh, am fost ocupat cu plimbarile, pescuitul...spartul in figuri, cum a-ar spune, asa ca n-am mai avut timp si de altceva.
Si mi s-au terminat si fondurile :)
Acum, aflându-ma in ajun de concediu, ma gandesc sa-mi cumpăr vreo doua foi de placaj si sa ma apuc din nou de constructia caiacului pe care am vrut si anul trecut sa mi-l fac si n-am mai reusit din cauza mai multor factori.
Planurile pt modelul standard s&g le am insa nu vreau sa-l fac asa ci cu puntea superioara din lamele, adica modelul hybrid, asa cum este el descris pe saitul celor de la Clc.
Din motive de economie si implicit, de evitare a unui impas inca din faza incipientă, nu pot cumpara planurile pt modelul respectiv.
Asa ca va adresez din nou rugămintea de a ma ajuta cu ceva sfaturi despre cum pot adapta planurile pe care deja le am, pentru a-mi construi si adapta formele pentru puntea din lamele.
M-a încântat felul in care mi-a iesit braul de acostare la barca finalizată si am prins curaj în ceea ce priveste lucrul in lemn.
M-am convins ca lemnul modelat si tratat cu atentie bate orice placaj, ca si impact vizual, cel putin.
Toate bune tuturor!

Si niste rate..
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristiantutuianu

Citat din: silvian2009 din August 06, 2014, 10:33:32 AM
Deh, am fost ocupat cu plimbarile, pescuitul...spartul in figuri, cum a-ar spune, asa ca n-am mai avut timp si de altceva.


Am banuit ca asta e motivul  ;D  ;D  ;D
Salut silvian2009
Uite atasez o poza  .....sa iti faci o idee  ;)

silvian2009

Salut, Cristi!
Am vazut imaginea respectiva insa ma gandesc daca nu cumva formele tb sa respecte întocmai planurile proiectantului sau pot improviza dupa bunul meu plac.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

silvian2009

#4
Citat din: bbl81 din August 06, 2014, 04:22:19 PM
da macar Tzambal ai apucat sa te faci?

Ooohhooo!
Am repetat tzambalul de-am ajuns la nivel de harpa...
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

cristiantutuianu

Uite silvian2009 vederea isometrica a ratzoiului.Distanta intre forme 304,8mm~305mm seamana adica pe limba lor 1 feet.

Ai primit mail ? Verifica

Vali

Diferenta dintre varianta s&g si varianta hibrida este doar curbura transversala a puntii. Forma corpului e identica.
Parerea mea e ca se poate modifica acea curbura a puntii, astfel ca sa obtinem o punte din sipci ca in pozele de pe site-ul clc.
Cand mai gasesc ceva timp liber (destul de greu), am sa ma apuc de modificat. Pana atunci, poate mai incearca cineva.
Apropo, hai sa vedem ce esente putem folosi pentru sipci. Eu am ceva tei, molid si putin mahon, sa vad cum s-ar potrivi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

silvian2009

Multumesc pt forme, Cristi, le-am primit.
Acum ma gandesc ca ar trebui sa -mi vina relativ usor sa le asez , raportandu-ma si la cele doua sectiuni transversale date in planurile s&g.
Vad eu ce-o iesi cand ma apuc.
Eu mi-as dori cat mai repede, ca mi s-a pus pata ca in cazul barcii.
Sper sa ma mai suporte nevasta in continuare, ca nici n-am terminat de platit datoriile de la barcă. ;)
Voi folosi placajul de la dedeman, pe care il lăudăm intr-o postare anterioară si pe care L-am gasit impecabil, mai ales ca am de gand sa-l vopsesc, mai putin puntea superioara.
Asa ca in prima faza voi "baga" 100 lei, poate 150 pe placaj.
Lemnul nu-i o avere, atata timp cat folosesc rasinoase si poate vreun capăt de lemn de esenta tare pt contrast, intr-un oarece model, ca nu vreau sa arate chiar asa chel...
Vali, deocamdata nu stiu de unde sa iau alte esente de lemn, ca in afara de brad, fag, stejar si inca un tip despre care cel cu care am tratat la uscator nu a stiut sa-mi spuna ce este, nu am gasit.
Iti dai seama ca mi-ar plăcea să am de unde alege, sa ma rasfat in optiuni de modelat puntea, dar...
Ideea e ca am vazut acum doua zile, doi tipi cu caiacele intrând pe insula Fundul Mare, dupe ca eu făceam cale-ntoarsa cu barcă, ca urmare a nivelului apei insuficient.
Si m-a prins flama.
Gata, imi fac si caiac.
Il pot face intr-o saptamana, la modul heirupist, fara figuri, modele si alte arogante sau intr-o luna, la modul woow!
Si cum vara e inca lunga si toamna blândă, cum ne-a tot dovedit in ultimii ani, zic sa-l fac asa cum trebuie.
Si prind si salariul din septembrie, ca acum e mai greu cu banii.
Pentru ca, din seria concediilor si pt ca nevastă...  ;)
In concluzie, estimez ca termen maxim de finalizare, sfarsitul lui septembrie, ca-n octombrie poate-o tai in Delta. Si cu barca, si cu caiacul :D
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristiantutuianu

Cu placere
Citat din: silvian2009 din August 07, 2014, 11:14:06 AM
Ideea e ca am vazut acum doua zile, doi tipi cu caiacele intrând pe insula Fundul Mare, dupe ca eu făceam cale-ntoarsa cu barcă, ca urmare a nivelului apei insuficient.
Si m-a prins flama.
Gata, imi fac si caiac.
Aooleeo silvian2009 ,silvian2009  m-am infestat ...au aparut limbrici si la mine !
Cum zicea si Vali puntea o dai si din  ;) am mazgalit si eu ceva asa ca iti pun la dispozitie !

DDaniel

Citat din: silvian2009 din August 07, 2014, 11:14:06 AM
Lemnul nu-i o avere, atata timp cat folosesc rasinoase si poate vreun capăt de lemn de esenta tare pt contrast, intr-un oarece model, ca nu vreau sa arate chiar asa chel...
Vali, deocamdata nu stiu de unde sa iau alte esente de lemn, ca in afara de brad, fag, stejar si inca un tip despre care cel cu care am tratat la uscator nu a stiut sa-mi spuna ce este, nu am gasit.

Intamplator doresc sa incep un proiesc identic cu al tau, doar ca sunt total in afara de seama cu constructiile 1/1, am facut doar modele la scara. Despre postarea ta mi-a atras atentia Vali eu incepand o discutie pe alt forum de profil, tot el venind cu ideea sa ne combinam, asa ca iti propun sa ma ajuti cu planurile, care imi vin cam greu si mie sa dau 500 de lei si eu te ajut cu material lemnos, adica ceva sipci de molid pentru partea alba si larice pentru rosiatic, eu unu pentru nuanta de mahon inchisa la culoare o sa folosesc ceva bait. Locuiesc in jud. Suceava unde lemn se gaseste din belsug, referindu-ma la esentele autohtone. Ideea o am de vreo 2 luni si cand m-am hotarat la un model de caiac in speta Duck 12 Hybrid, m-am apucat sa-mi strang materiale si in momentul de fata am un dulap in uscatorie care cred ca il iau in vreo luna si cateva scanduri de larice gata uscate, banuiesc ca ajung pentru mai mult de 2 caiace asa ca pot imparti. Din cat am vazut si din banuieli sipcile sunt frezate la rotund la capete dar unul pozitiv si un capat negativ pentru o mai buna imbinare. Eu intentionez sa cumpar placaj okoume de la Holver Iasi care e mai aproape de mine si di9stribuie in oras la mine dar nu stiu ce grosime, de 4 sau de 6 mm. Tesatura o sa folosesc de 160 g/mp pentru capac si de 200 g/mp pentru restu, rasina o am urmeaza sa cumpar doar tesatura, 
Poate imi dai un nr de telefon sa putem vorbi mai pe indelete.

CrocodiluDiluDilu

Citat din: DDaniel din August 07, 2014, 10:24:04 PM
eu unu pentru nuanta de mahon inchisa la culoare o sa folosesc ceva bait.

Ideea cu baitul nu merge. Dupa ce vei termina de lipit baghetele, urmeaza o slefuire care va elimina suprafata baituita (baitul nu intra in profunzimea lemnului).
Life in color!

silvian2009

#12
Salut , Daniel si multumesc de oferta.
Discutam in privat.
Cat despre nuanta închisă, gen mahon, Crocodilu are dreptate. Baitul nu intra in profunzime si nici nu poti controla perfect răspândirea pigmentului in fibrele lemnoase.
Ai putea incerca sa faci un desen din bait, aplicat pe un sablon, dar numai după ce ai terminat de slefuit caiacul si urmatorul pas ar fi laminarea exterioară in epoxi.
Si asta cu burete îmbibat în bait si bine stors, treceri succesive peste sablon, etc. Găsesti pe barcaholic un tipic despre constructia unui caiac s&g, unde s-a folosit metoda asta de aplicare a baitului.
Placajul e de 4 iar tesătura poate fi si mai subtire sau de 160 g/mp, peste tot. 200g/mp e deja prea groasă pt un caiac...cel putin asta am retinut din tot ce am citit pana acum pe cele doua forumuri de profil.
Eu am folosit la macheta barcii un stratimat fffff subtire, străveziu, care se desira la cea mai mica forta. Am laminat barcuta cu epoxi peste acest stratimat, intr-un singur strat si doar la exterior si n-o sa-ti vina sa Cat de rezistenta poate fi. Am 93 de kile si M-am urcat cu picioarele peste macheta, asezand-o pe dusumeaua atelierului cu burta-n sus si nici macar nu scartaie.
Epoxi si fibra in combinatie cu lemnul formeaza o structura incredibil de compactă si rezistenta. Repet: INCREDIBIL!!!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Va salut pe toti!
Cu capul plecat, apar din nou in fata voastră, cu dorinta de a invia acest topic in care nu a-a mai miscat nimic de 120 de zile.
E drept ca din toamna m-am implicat intr-un proiect personal(un mic pet shop) care nu mi-a mai permis nici sa ajung pe acasa, sa nu mai spun de construit bărci.
Cu toate astea, ma gandesc ca vine primavara cat am spune "peste"...sau barcă sau ce vreti voi  :D si pana apuc sa-mi dau barcă la apa, adica undeva prin vara, o sa ma usuc pe mal de dor.
Asa ca trebuie sa ma misc. Momentan am inceput din nou sa-mi fac temele si vreau sa-mi adun de la început toate materialele necesare, pentru a nu ma lovi din nou de problemele cu care m-am confruntat la constructia lui Tango Skiff.
Raman la varianta lui Wood Duck in varianta hibridă, insa vreau sa-l fac deosebit, sa folosesc lemn bun si cateva esente diferite, implicit si nuante contrastante, in asa fel incat sa ma pot juca cu un tipar in nuantele de lemn ce vor forma "capacul" caiacului.
Am avut o promisiune prin toamna de la un membru al forumului, care s-a oferit sa-mi trimita cateva sipculite de larice in schimbul planurilor. Eu planurile i le-am trimis( oricum o făceam si fara sa mi se promită nimic in schimb, din moment ce si eu le-am primit gratis, prin bunăvointa voastra) insa sipcile nu au mai ajuns nici pana azi. Asta e, o fi avut omu' treaba.
Asadar, apelez din nou la ajutorul vostru, rugandu-va ca in cazul in care aveti niste resturi "interesante" de lemn sau scânduri intregi sau stiti pe cineva de la care pot lua, dati-mi de stire. Evident, ma angajez sa le plătesc fara nicio ezitare daca se doreste acest lucru. Ideea e ca marile magazine sau producatorii locali nu stiu cat sunt dispusi sa-mi trimita mie doar o scândură sau vreo sipca de nuc, cires, wenge, etc.
Repet: am nevoie de cateva esente diferite pentru un joc de culori, restul urmand a fi construit din brad, molid, poate larice, in functie de ceea ce gasesc.
Acestea fiind spuse, va doresc un 2015 grozav, la finalul caruia sa va laudati fiecare cu cat mai multe creatii lemnoase proprii!
Sa fiti iubiti!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Si inca ceva...
Unde as putea gasi in Ro capete de frezare pentru canturile lamelelor de lemn?
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto