Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Bine ati venit pe Forumul Cap Compas, forum creat din necesitatea unui mediu pertinent si echilibrat de discutii virtuale despre domeniul nautic. Ma numesc Vali Antonov, sunt din Galati, si am creat acest forum animat din pasiunea de o viata pentru ambarcatiuni si navigatie.

Scopul acestui forum este comunicarea libera si constructiva între pasionatii de ambarcatiuni si activitati nautice, fie ei amatori sau profesionisti. Prin aceasta comunicare putem impreuna contribui la dezvoltarea acestui domeniu atât de fascinant, dar si atât de vitregit la noi in tara.

Cerinta numarul 1 a participarii la discutiile pe Forumul Cap Compas este respectul reciproc între participantii la discutii, nefiind tolerat nici un fel de comportament lipsit de bun simt. O alta cerinta este exprimarea concisa si echilibrata, evitându-se pe cât posibil crearea de tensiuni in cadrul discutiilor.

O cerinta importanta, fara a fi insa imperativa, este prezentarea personala cu ocazia înregistrarii sau începerii discutiilor pe forum, care se poate face la aceasta sectiune, "Sa facem cunostinta". Nu e obligatoriu, însa e o dovada a respectului pe care il aratati comunitatii, si în momentul când userii stiu cu cine dialogheaza, aveti parte de dialog pertinent, si discutiile sunt cu adevarat deschise.

Vreau sa asigur forumistii de totala echidistanta si verticalitate a moderarii si administrarii forumului, plus atmosfera prieteneasca, destinsa si primitoare. În urmatorul post voi pune Regulamentul forumului, despre care cred ca va fi postat mai mult simbolic :), cunoscând foarte bine calitatea umana a pasionatilor de activitati nautice (cu mici exceptii ;) ).

Asa ca va salut respectuos, si va invit la discutii, a caror finalitate sa fie îndeplinirea viselor nautice ale fiecaruia dintre forumisti :). Vali Antonov, 16 aprilie 2011, Galati.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Am atasat aici varianta initiala a Regulamentului Forumului Cap Compas, urmand a fi completata daca e nevoie de-a lungul timpului. Oricum, ideile de baza sunt respectul reciproc si calitatea continutului .

Regulamentul Forumului Cap Compas:

1. Discutiile pe Forumul Cap Compas vor avea un ton respectuos, fara a fi insa rigid. Exprimarea familiara e recomandata, pentru a defini un mediu de comunicare primitor si prietenos.
2. Exprimarea trebuie sa fie concisa si echilibrata, evitandu-se crearea de tensiuni in cadrul discutiilor. In caz de polemica, trebuie pastrat un ton protocolar, argumentandu-se afirmatiile.
3. Nu se vor tolera nici un fel de atacuri la persoana sau postari defaimatoare, arogante, mincinoase, sau care irita spiritele etc, userul respectiv fiind imediat sanctionat. Exista o multitudine de moduri civilizate de a formula o postare fara a deranja inutil comunitatea.
4. Orice postare considerata ofensatoare se va raporta moderatorilor, fara a se continua disputa. Atmosfera placuta si echilibrata, alaturi de informatiile utile de interes sunt cele care definesc Forumul Cap Compas.
5. Toti participantii la discutiile pe Forumul Cap Compas sunt considerati egali in drepturi, indiferent de pozitia sociala. Oricine va desconsidera alti membri ai comunitatii va fi sanctionat.
6. La inregistrarea pe forum este preferabil sa va prezentati comunitatii, la sectiunea "Sa ne cunoastem", fiindca seriozitatea cu care veti fi tratat va depinde de acest lucru. Ganditi-va ca sunt oameni care isi dedica din putinul lor timp ca sa raspunda intrebarilor de pe forum, asa ca alocati-va un minut pentru a va prezenta.
7. Nu este permisa inregistrarea de clone, nici macar de userii care reprezinta firme sau alte organizatii. Comunicarea deschisa si pertinenta nu e compatibila cu dedublarea in spatiul virtual.
8. Drepturile de autor asupra subiectelor de pe forum apartin in totalitate userilor care le-au postat. Aveti posibilitatea de a va re-edita oricand posturile, insa seriozitatea cu care veti fi perceput va fi invers proportionala cu numarul de edit post-uri.
9. Inainte de a deschide un topic nou, verificati cu atentie daca respectivul subiect nu a fost tratat deja in discutii anterioare.
10. Aveti datoria de a pastra discutiile on-topic. In caz de nevoie, puteti deschide alt topic.
11. Reclama e permisa si e gratuita, insa se va posta EXCLUSIV IN ARIA DE PUBLICITATE. Orice incalcare a acestei reguli va atrage sanctionarea imediata a userului respectiv. Totodata, nu este permisa reclama agresiva si/sau repetata insistent. Seriozitatea cu care oferta dvs. va fi tratata va fi direct proportionala cu disponibilitatea dvs. de comunicare pertinenta.
12. Sanctiunile vor fi aplicate doar in caz de stricta nevoie, preferandu-se rezolvarea amiabila a eventualelor conflicte. Daca userul care a gresit persista in comportamentul neadecvat, va fi sanctionat dupa cum urmeaza: a) avertisment, b) suspendare temporara, c) excluderea de pe forum.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

lipan

Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Vali

Bine ai venit pe forum, domnu' jude, si scuze ca (inca) n-am rezolvat problema cu diacriticele, dar promit s-o rezolv zilele astea :). Daca mai primiti un ucenic la vele, sunt abonat pentru un loc la tabara de creatie vele  ;D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

orafaz

Buna ziua!
Ma intitulez Costin si marea mea calitate e ca sunt la doar douaj de minute de Slobozia (pentru cine cunoaste, asta e un mare avantaj).

gvincentiu

#5
Si asa, miscarea nautica on-line a trecut de la single-hull la multihull, cel putin mie parandu-mi o Proa, unde legatura intre corpuri sunt cei cu drag de ape. Se pare ca avantajele unei ambarcatiuni multicorp sunt multiple: stabilitatea (din care castiga userii :) ), poate desfasura velatura mai multa (lucrurile se misca mai repede) si poate ajunge in mai multe locuri. Ah, acum mi s-a facut pofta sa vad Waterworld http://www.imdb.com/title/tt0114898/.
Ganduri bune !

bogdanbuciu

Bine v-am gasit si eu.
Era sa plec la campionat si sa nu-mi fac cont, acum o sa lipsex putin.
Succes.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

nicu

Salut pe toata lumea .
salut si aceasta initiativa si felicit pe initiatori.
eu nu stau asa  aproape de Slobozia :( sa fie un defect?
astept cu nerabdare istorioarele lui Vali si nu numai .si sa vad evolutia acestui forum...

mermanos

#8
Salutare  tuturor!

Ma numesc Marian  Lavrente ,sunt din Tulcea si nu am vrut sa ratez ocazia de a ma gasi si eu printre pasionatii si cunoscatorii in domeniu!Felicitari Vali pentru intiativa !

Vali

@ Costin, Vincentiu, Bogdan, Nicu, Marian: bine ne-am gasit impreuna in acest cuibar virtual, si va asigur ca n-am sa va dezamagesc vreodata :). Inca sunt in faza de asimilare a noului forum (detalii aici: http://forum.capcompas.ro/index.php?topic=8.msg16#new ), asa ca daca sunt probleme, imi cer scuze anticipat, ramanand sa le rezolv imediat ce am posibilitatea. Acum fiind insa weekend, sper ca voi rezolva cu ajutorul lui Cosmin-byteworks unele probleme, iar luni cred ca totul va fi depasit.

@ Vincentiu: frumoasa tare metafora ta :). Am avut un gand secret, pe care acum il dezvalui: mi-ar placea sa fie o atmosfera cat mai frumoasa de competitie fairplay intre acest forum si forumul Barcaholic, unde majoritatea dintre noi ne-am facut ucenicia, fiindca din concurenta adevarata s-au creat cele mai frumoase lucruri. Imi pare rau ca termenii de despartire intre mine si Barcaholic n-au fost cei mai buni, dar nu consider ca e vina mea. Oricum, ultimul lucru pe care-l voi face va fi sa fiu ranchiunos sau sa tin dusmanie vizavi de cineva, nu-mi sta in caracter, si sunt pasionat exclusiv de barci si navigatie, si nu de discutii si scandaluri. Asa ca din partea mea multe salutari forumului Barcaholic, si fie ca lucrurile sa se miste in directia dorita de noi toti. Sa aveti vant de travers :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tibiti

In sfarsit.... Sa fie de bun augur!!! Si numele e ok!

adrian18

Bine v-am gasit dragii mei navo-pasionati (fosti sau actuali barcaholici).
Pentru Vali urari numai de bine si mult succes in ceea ce intreprinde(orice nastere e grea,dar sa avem rabdare) ,pentru faptul ca avem  unde vorbi in sfarsit ,,pe limba noastra ,, ,limba celor pasionati de tot ce inseamna fenomenul nautic.

Mult succes.

Cu stima ,Adrian



x_petrolist

Salut. Ma numesc Aurelian Coca, sint Bucurestean cu domiciliul in permanenta schimbare. Pasiunea pentru barci o am din copilarie dar acum 3 ani a devenit atit de acuta incit a inceput sa-mi schimbe atit viata de zi cu zi cit si planurile de viitor. Ma bucur ca am ocazia sa impartasesc cu voi din visele si implinirile mele din domeniul nautic si sa invat cit mai mult de la cei care au luat calea marii/apelor de mai multa vreme.
<< Florentina, sotia mea, ma incurajeaza chiar in momentul in care scriu aceste rinduri: "Da-mi Doamne rabdare ca daca-mi dai forta il omor">>.
Bine v-am gasit.

ss

Bine te-am regasit Vali! Mi-a fost dor de povestile tale din Balta, asa ca iti doresc succes in noua activitate ( nu esti normal, frate, ce ti-o place atata munca  ;D ). Promit sa te sprijin la categoriile "bagat strambe" si "pescuiala pentru ne-mancatori de peste"... :P

Sa nu uit de politete: ma numesc Silviu Stefanescu, mi-e drag de vele, chiar daca nu mi le permit, am D-ul si imi place sa-mi justific prin pescuit leneveala pe mal de Dunare...

florin13nicanor

Va salut pe toti!! In sfarsit e real! Am zis ca o sa fiu primul , dar am fost ocupat ( cu taiat de lemne :( , ah era mai bine in vechea Elada! ) da' nu-i bai  :) . Din respect pentru membrii  care nu au avut legatura cu forumul Barcaholic ,cred ca ar fi bine sa ma prezint: ma numesc Stoica Florin Nicanor , sunt din Hunedoara , in prezent locuiesc tot in Hunedoara dupa o perioada de 15 ani petrecuta intr-o mica insula de la Marea Ionica. Vali iti doresc mult succes si ai grija sa nu se mai ne lasi atata fara povestirile tale ! Parerea mea este ca desi a durat mult ( asta e din pacate miscarea nautica la noi) , acest nou forum e un pas mare , tinand cont ca acum cativa ani in afara de o mica sectiune a forumului Softpedia nu aveam nimic. Inca o data va salut pe toti si abia astept noile postari. Cu respect Florin.