Izvor S - aparat aerosoli tehnologie strip-plank sub 50 lei.

Creat de gvincentiu, Octombrie 10, 2012, 02:56:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Fiindcă de abia ne-am întors de la salina Tg. Ocna, am hotărât să luăm cu noi acasă și o porție de sănăntate, mai ales că in Galațiul ăsta plin de praf, astmul și alte afecțiuni gen alergii îs la ordinea zilei.
Asta e, mai am până mă mut pe mare.
Din resturile rămase de la Fraga 3 m-am hotărât să încropesc un strip-plank (nume de cod Izvor S), în genul Salin 2 fiindca am luat unul, dar după ce că e scump, face zgomot mai costă și consumabilele ceva.
Câteva resturi de stripuri, okoume de 10, aracetul de peste vară, două ventilatoare de 120mm la 20 lei bucata și ceva îndemânare. Iată ce a ieșit până acum, totul fiind la lipit acum:
Ganduri bune !

gvincentiu

... urmează un epoxy peste tot, două filtre de aluminiu de la o hotă veche și o umplu cu sare.
Ganduri bune !

gvincentiu

Este gata: lipit cu minunatul pistol cu adeziv sitele de la o hotă veche, apoi ventilatoarele. Alimentate la 6V fac un adevarat curent in cameră. Beneficii? Multiple...
Ganduri bune !

Vali

Buna treaba si excelenta idee :). Mai ales cand e vorba de sanatatea cocutelor noastre.
Cred ca am sa-mi fac si eu unul, dar al meu va fi stitch & glue  ;D. Imi mai trebuie doar sarea (banuiesc ca e adusa de la Slanic), in rest am cam totul.
Si uite asa, daca nu vine Mahomed la mare, vine marea la Mahomed :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Azi am refacut "filtrul salin" pentru aparat. Am spart o parte din bucatile anterioare, altele proaspete. In general am pus bucati mai mici decat prima data, ca sa am suprafata de contact, cu aerul, mai mare.
Ganduri bune !

gvincentiu

A aparut si varianta mai mica, sub 30 lei. Daca se cere... ;D
Ganduri bune !

Fritz

buna idee...Ca am dormit in cabinata vreo 3 nopti, ne-a si plouat torential ...si condensul ne-a cam deranjat.
Nici hartia igienica nu mai era folosibila...picura din tavan ...lenjeria semi-umeda. Cred ca imi trebuie si mie un ,,drob de sare" ...Imi place apa ...dar vreau sa fiu ud doar cand vreau eu ...Nu cand vrea ea  ;)

Don Basilio

Vincentiu, scuze ca intervin dar la aerosolii emisi de adeziv si rasina primiti ca bous nu te-ai gandit. sunt buni pt sanatate?

gvincentiu

Scandurile sunt lipite cu aracet, totul este sub rasina. Acum nu cred ca rasina epoxy emana ceva vapori dupa ce e polimerizata. Iar hot glue-ul nici atat. Oricum, până acum l-am folosit in fiecare zi, la fel si cuptorul cu microunde, tot zilnic. Putem discuta peste vreo 40 de ani despre cum o sa ma simt atunci  ;D.
Ganduri bune !