schite catamaran free de la Delftship

Creat de felicimond, Ianuarie 07, 2014, 03:45:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

felicimond


Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Pai daca nu te scarpini cand te mananca pielea, atunci cand sa te mai scarpini?!?
Felicitari Maestre!
Dar nu ne-ai spus urmarea. Acum te mai mananca palmele de unul in marime naturala?

felicimond

Citat din: Ciby din Septembrie 15, 2014, 05:36:01 AM
Pai daca nu te scarpini cand te mananca pielea, atunci cand sa te mai scarpini?!?
Felicitari Maestre!
Dar nu ne-ai spus urmarea. Acum te mai mananca palmele de unul in marime naturala?

Normal! Dar "prietenul": nu si nu.

cristizz

Citat din: felicimond din Septembrie 15, 2014, 07:19:32 AM
Normal! Dar "prietenul": nu si nu.

Tu ai un vis grandios. Poate daca oferi ''prietenului'' alt vis grandios la schimb ....

Modelul este foarte frumos. Chiar daca va fi greu din multe puncte de vedere, cel mai greu este sa te apuci de proiectul 1:1, dar eu te incurajez sa o faci. Iti tin pumnii.

felicimond

Citat din: Vali din Septembrie 15, 2014, 12:45:13 AM
Un singur cuvant: superb :).

Un singur cuvant dar totusi prea mult pentru mine. Multumesc oricum
Citat din: cristizz din Septembrie 15, 2014, 09:13:31 AM
Citat din: felicimond din Septembrie 15, 2014, 07:19:32 AM
Normal! Dar "prietenul": nu si nu.

Tu ai un vis grandios. Poate daca oferi ''prietenului'' alt vis grandios la schimb ....

Modelul este foarte frumos. Chiar daca va fi greu din multe puncte de vedere, cel mai greu este sa te apuci de proiectul 1:1, dar eu te incurajez sa o faci. Iti tin pumnii.

Visul e grandios intr-adevar. Dar am auzit ca daca iti doresti cu adevarat ceva, atunci tot Universul lucreaza pentru tine. Eu cred ca acest lucru se intampla deja, chiar daca nu vedem noi. Multumesc de incurajari.

modi

Bai , stati asa sa va povestesc io care-i treaba !!!

Vine Dragos sambata la mine si , evident , vine vorba si despre "jucarioara" asta de katamaran :

- Ia zii hombre , ai mai facut ceva la aia ?
- Bai , nu prea . Ca - vezi tu ? - ..... nu mai am rabdare . Gata , am imbatranit , nu mai am rabdare .
- In fine , la ce stadiu te afli cu macheta ?
- Pai ..... nu prea am ce sa-ti spun . Dar mai am de lucru , asta-i clar .

Si-acu' vad pe forum ca deja a "botezat-o" !!! Nu-i normal sa ma apuce "nervii" ?

p.s. Si , Dragos , ..... nu vrei inainte de toate sa dai o fuga sa-ti iei niste bere ??  ;D ;D ;D ;D ;D

p.s.s. Congrats , bro !!! Abia astept sa vin sa vad macheta "live" !

felicimond

Citat din: modi din Septembrie 15, 2014, 12:07:55 PM
Bai , stati asa sa va povestesc io care-i treaba !!!

Vine Dragos sambata la mine si , evident , vine vorba si despre "jucarioara" asta de katamaran :

- Ia zii hombre , ai mai facut ceva la aia ?
- Bai , nu prea . Ca - vezi tu ? - ..... nu mai am rabdare . Gata , am imbatranit , nu mai am rabdare .
- In fine , la ce stadiu te afli cu macheta ?
- Pai ..... nu prea am ce sa-ti spun . Dar mai am de lucru , asta-i clar .

Si-acu' vad pe forum ca deja a "botezat-o" !!! Nu-i normal sa ma apuce "nervii" ?

p.s. Si , Dragos , ..... nu vrei inainte de toate sa dai o fuga sa-ti iei niste bere ??  ;D ;D ;D ;D ;D

p.s.s. Congrats , bro !!! Abia astept sa vin sa vad macheta "live" !

Pai trebuia sa fie si un pic de surpriza, nu? Pentru mine oricum este surprinzator cat de repede am pus-o pe apa. Cel mai misto a fost ca fetele mele nu au crezut ca pluteste si ca o putem pune pe apa. Au crezut ca glumesc când le-am spus ca mergem s-o lansam. Oricum, pe apa a confirmat: linia de plutire a fost exact acolo unde unde o aratau schitele.

Florio

Citat din: felicimond din Septembrie 15, 2014, 12:48:54 PM
Citat din: modi din Septembrie 15, 2014, 12:07:55 PM
Bai , stati asa sa va povestesc io care-i treaba !!!

Vine Dragos sambata la mine si , evident , vine vorba si despre "jucarioara" asta de katamaran :

- Ia zii hombre , ai mai facut ceva la aia ?
- Bai , nu prea . Ca - vezi tu ? - ..... nu mai am rabdare . Gata , am imbatranit , nu mai am rabdare .
- In fine , la ce stadiu te afli cu macheta ?
- Pai ..... nu prea am ce sa-ti spun . Dar mai am de lucru , asta-i clar .

Si-acu' vad pe forum ca deja a "botezat-o" !!! Nu-i normal sa ma apuce "nervii" ?

p.s. Si , Dragos , ..... nu vrei inainte de toate sa dai o fuga sa-ti iei niste bere ??  ;D ;D ;D ;D ;D

p.s.s. Congrats , bro !!! Abia astept sa vin sa vad macheta "live" !

Pai trebuia sa fie si un pic de surpriza, nu? Pentru mine oricum este surprinzator cat de repede am pus-o pe apa. Cel mai misto a fost ca fetele mele nu au crezut ca pluteste si ca o putem pune pe apa. Au crezut ca glumesc când le-am spus ca mergem s-o lansam. Oricum, pe apa a confirmat: linia de plutire a fost exact acolo unde unde o aratau schitele.

Excelent Dragos !
Tot vorbiram zilele trecute si nu mi-ai spus nimic de minunea asta pe care ai pus-o la cale :) .

Daca te hotarasti vreodata sa iei taurul cel mare de coarne, eu iti doresc succes.
Ca opinii stii ca sunt in tabara prietenului care zice "mai convenabil si rapid e sa cumperi o barca decat sa o construiesti".
Dar asta nu ma impiedica sa nu admir ideea, motivatia si tenacitatea. Vreau sa admir si produsul finit.
Lagoon sa fie, dar sa-l stim si noi ! :)

Vali

Eu am ramas masca la vederea modelului de Lagoon. Chiar daca Lagoon nu e un catamaran de croaziera, ci de charter (se vede clar asta din prioritatea acordata amenajarilor in detrimentul proprietatilor aero si hidrodinamice).
Dragos, sa stii ca noi iti suntem alaturi, oricare ti-ar fi decizia. Abia astept sa ne gasim din nou si sa detaliem subiectul.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

felicimond

#70
Ei, cum mai puneti voi paie pe foc! Nu era destul ca am mancarimea oricum; ii mai dati si voi cu praf de scarpinat.
Oricum, ma bucur daca v-am facut o surpriza placuta.
@Florio : stiu opinia ta cu privire la constructie vs achizitie si mai stiu si ca este realista. Tocmai asta face dificila o decizie. De placere, as construi; e adevarat. Dar decizional, lucrurile se complica.
@ Vali: da, asa cum am mai spus, confortul este important pentru mine. Face parte din intregul pe care sper sa il obtin cu un astfel de proiect. Nu sunt pasionat de viteza si intrecere. Imi plac lucrurile asezate. Plus ca nu stii unde te duce viata. Charter s-ar putea sa fie si viitorul ambarcatiunii asteia, daca va fi sa se nasca. Oricum, trebuie sa fiu realist: nu exista comparatie intre a face o macheta si ambarcatiunea 1:1. Dar a fost util si mi-a facut si placere sa incerc sa construiesc ceva cu mainile mele. Daca ar fi sa aplic un model matematic, scara fiind 1:10, probabil ca trebuie sa ridic la a 3-a (vorbim de volume). Deci un efort de 1000 de ori mai mare decat cel necesitat de macheta.

gvincentiu

Este imposibil si nici nu recomanda un astfel de proiect, din motive mai mult decat evidente.
Eu inca visez la un catamaran remorcabil, de maxim 400-500 kg,, asa cum am schitele si asa cum au construit multi. Probabil il voi face peste cativa ani.
Macheta este ingenioasa. Acum pune-i tot ceea ce inseamna actionare prin RC si o sa ai o jucarie cu care te poti baga la competitii, etc.
Ganduri bune !

felicimond

Citat din: gvincentiu din Septembrie 16, 2014, 01:36:35 PM
Este imposibil si nici nu recomanda un astfel de proiect, din motive mai mult decat evidente.
Eu inca visez la un catamaran remorcabil, de maxim 400-500 kg,, asa cum am schitele si asa cum au construit multi. Probabil il voi face peste cativa ani.
Macheta este ingenioasa. Acum pune-i tot ceea ce inseamna actionare prin RC si o sa ai o jucarie cu care te poti baga la competitii, etc.

Ce dimensiuni are catamaranul din proiectul tau?

Vali

Citat din: felicimond din Septembrie 16, 2014, 11:55:51 AM
Oricum, trebuie sa fiu realist: nu exista comparatie intre a face o macheta si ambarcatiunea 1:1. Dar a fost util si mi-a facut si placere sa incerc sa construiesc ceva cu mainile mele. Daca ar fi sa aplic un model matematic, scara fiind 1:10, probabil ca trebuie sa ridic la a 3-a (vorbim de volume). Deci un efort de 1000 de ori mai mare decat cel necesitat de macheta.

Exact acum sunt la job - lucrez part-time intr-o firma olandeza de proiectare navala, pe segmentul iahturi cu vele si / sau motor.
Proiectul la care lucrez este un catamaran de croaziera de 12 metri. Desi sunt abia la inceput, la partea preliminara si de arhitectura navala, pe viitor voi ajunge sa fac tot ceea ce inseamna calcule economice detaliate, pentru principalele tehnologii si materiale de lucru. Totul la nivel cat se poate de profi. Asta inseamna ca vom avea o estimare pertinenta a volumului de materiale si manopera necesar.

Pana atunci insa mai e mult de treaba. In toamna asta voi definitiva designul carenei, voi face testele CFD si cele de la bazin, si cred ca voi incepe esantionajul (dimensionarea) structurii. Partea de amenajari va fi destul de flexibila, vom povesti la momentul respectiv.

Pana atunci, atasez pdf-ul lui Terho Halme despre proiectarea preliminara a catamaranelor, impreuna cu Excel-ul care face automat calculele. Au mai fost atasate pe forum, dar nu le gasesc momentan.
Linkul de download: http://we.tl/yvSGr1j3Fh

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Citat din: Vali din Septembrie 17, 2014, 11:29:46 AM
Exact acum sunt la job si simulez ca lucrez...
orecum offtopic
Daca tot muncesti pe rupte la olandezi aia, nu scoti din palarie niste documente asemanatoare si pentru monococi? In curand termin motorizata si ar trebui sa ma apuc de whitey-ul prezentat pe aici pe undeva.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer