Lanseta ptr. crap

Creat de cosmin91, Ianuarie 15, 2014, 02:06:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cosmin91

Salutare,

Deschid topic in speranta ca rezolv odata problema asta.......
Caut o lanseta buna ptr. pescuitul crapului din barca si as vrea sa vorbim detaliat.
Acestea ar fi cerintele care eu as vrea sa le indeplineasca o lanseta cu mici modificari:
Sa nu fie mai mare de 3m eu zic 2,7m ar fi ideal, sa arunce un plumb de 100-120gr sau un momitor de 80-100gr+20-30gr de nada deci cam tot 100-120gr per total la o distanta de 15-25m
Si aici vine partea mai greu de indeplinit in acelasi timp sa aiba senzitivitate pe varf precum Germina sau feeder.
M-am tot uitat dupa lansete de spinning dar nu cred ca pot satisface nevoia de a arunca cu 120gr si sa fie si sensibile, apoi am cautat pikere am gasit cateva dar foarte scumpe in jur de 300-400ron dar si una de la energofish ET power piker 2,7m cu actiune heavy mai rezonabila dar tot are un pret mare, nu vreau sa fiu zgarcit dar sunt de parere ca poate exista o solutie buna la un pret corect.
Trebuie sa vorbim despre situatia cand se pescuieste in buturugi si cand se da pe prag sau zone ceva mai libere unde nu trebuie sa il scoti dintre buturugi in forta.
Am folosit germine si lansete de crap de 3,6m un chin cu cele mari, in schimb germina face treaba dar nu arunca prea departe si este dupa mine prea sensibila ptr a controla unul mai vanjos, doar faptul ca indica pe varf si daca se uita crapul la ac.
Voi ce folositi ptr. pescuitul crapului din barca?

tiganusmc

Citat din: cosmin91 din Ianuarie 15, 2014, 02:06:53 AM
Salutare,

Deschid topic in speranta ca rezolv odata problema asta.......
Caut o lanseta buna ptr. pescuitul crapului din barca si as vrea sa vorbim detaliat.
Acestea ar fi cerintele care eu as vrea sa le indeplineasca o lanseta cu mici modificari:
Sa nu fie mai mare de 3m eu zic 2,7m ar fi ideal, sa arunce un plumb de 100-120gr sau un momitor de 80-100gr+20-30gr de nada deci cam tot 100-120gr per total la o distanta de 15-25m
Si aici vine partea mai greu de indeplinit in acelasi timp sa aiba senzitivitate pe varf precum Germina sau feeder.
M-am tot uitat dupa lansete de spinning dar nu cred ca pot satisface nevoia de a arunca cu 120gr si sa fie si sensibile, apoi am cautat pikere am gasit cateva dar foarte scumpe in jur de 300-400ron dar si una de la energofish ET power piker 2,7m cu actiune heavy mai rezonabila dar tot are un pret mare, nu vreau sa fiu zgarcit dar sunt de parere ca poate exista o solutie buna la un pret corect.
Trebuie sa vorbim despre situatia cand se pescuieste in buturugi si cand se da pe prag sau zone ceva mai libere unde nu trebuie sa il scoti dintre buturugi in forta.
Am folosit germine si lansete de crap de 3,6m un chin cu cele mari, in schimb germina face treaba dar nu arunca prea departe si este dupa mine prea sensibila ptr a controla unul mai vanjos, doar faptul ca indica pe varf si daca se uita crapul la ac.
Voi ce folositi ptr. pescuitul crapului din barca?


Salut ,

Eu folosesc pentru pescuitul din barca , exclusiv la crap , bete din carbon compozit , cu un varf extrem de sensibil ... Colmic Algar 2.4 m ,actiune medium light , avand putere de aruncare intre 100-300 g ,Raportul pret calitate este excelent .
http://www.fisela.ro/index.php?section=it_market&category_id=410&product_id=30450
Le-am luat anul trecut si pot sa spun ca sunt super multumit de ele .
Power pickerele de la ET le folosesc la crap primavara .
Stiam ca cei de la Jackson au facut niste bete faine cu varf din fibra de sticla ,foarte sensibil,  insa daca nu ma insel sunt mai scumpe (undeva de la 200 RON ) . Crystalis parca ca se numeste modelul .


Marius
Fishing cheaper than therapy

mustatza

 Jaxon Crystalis Power Tip, 3.00 m, 50-150 gr.
costau 180lei buc dar nu se mai gasesc de 3.0m. blank din carbon si varful pe primele 4 inele este din fibra.

bradutzu

dupa cum am mai scris siin alte posturi ar trebui sa mergi sa pui mana peele sa le simti si sa alegi!
eu din barca folosesc Balzer Matrix MX5 care sunt foarte puternice dar in acelasi timp au varf de fibra de sticla cere este foarte fin si este o placere sa lefolosesti! din acelasi concept iti sugerez sa incerci si Ron Thomson Hard Core II care sunt deasemenea foarte puternice si sensibile in acelasi timp si cred ca au cam cel mai bun raport pret calitate(http://www.pescar-expert.ro/cumpara/lanseta-2-buc-hard-core-ii-2-40m-40-80g-3546611)! Eu am pescuit vreo 3 ani cu lansetele astea (varianta de 2.7 m)si mai am una din 3 ca una mi-a furat-o un peste si una mi sa rupt dupa ce un prieten a intrat cu barca in tr-o salcie!
In toamna asta am mai achizitionat si 2 bucati de feeder (piker) tot de 2.7 m cu actiune de 90- 180 g ptr pescuitul de primavara si pentru perioadele cand crapul e mofturos si trebuie scule ultresensibile!
Chiar daca este cu actiune de 40-80 g cred ca este mult subestimata eu pescuind si cu greutati mult mai mari fara probleme iar rezerva de putere este impresionanta!

atentie!
varga in magazin se probeaza cu mulineta pe ea si cu fir me mulineta!
Sa auzim numai de bine!

dany

Acum lucrez la o lanseta care a fost de spinning greu si o modific taind din al doilea tronson [la varf]si ii introduc un varf de fibra fluoroscent pe care-i voi matisa inele.Asta o fac ,pt.ca a fost rupta din neglijenta,cum se intampla de cele mai multe ori .Trebuie atentie la matisarea inelelor,mai exact la distanta dintre ele pt. a fi cat mai eficienta la preluarea efortului.Nu conteaza  ca frecarea la aruncare v-a fi mai mare,pt.ca o voi folosi din barca si nu-mi trebuie lansari lungi,sa-mi scoata pestele din cioate asta vreau si sa-l vad in barca bineinteles!!!Multi ar fi aruncat lanseta sau lasata intr-o debara,dar mie i-mi place sa scot tot din ele,nu-mi place risipa...Sunt convins ca multi dintre voi au mai carpit cate o lanseta la care tineau f. mult...eu tin la toate.Cate una pe care o ''resuscitez'' le fac cadou pescarilor prieteni si culmea :sunt bune!!!Am si clienti care ma solicita in acest sens,cu toate ca nu lucrez chiar profi dar le fac zdravene.Chiar, eu folosesc dupa matisare RUTENLACK [CORMORAN] care este de doua tipuri cu intarire rapida si lenta.Nasol ca este incolor.Cunoasteti un lac pt.matisare sau rasina neagra[culoare inchisa]?Cred ca ar trebui deschis un topic ''atelier scule pescuit''daca nu e prea mult...dar cred ca ar fi necesar!!!

bradutzu

Stiu ca se foloseste o rasina epoxidica pentru reparatia lansetelor dar mai mult de atat........
Sa auzim numai de bine!

mustatza

de unde ai luat varful de fibra dany?

dany


cosmin91

Interesante modele....nu stiu cum se face dar eu nu dau de ele si le caut destul de bine....
Si eu sunt pentru repararea sculelor de pescuit oricare ar fi ele de la plute la lansete si mulinete chiar ieri am reparat si eu o lanseta de spinning.


cosmin91

Nea Ioane, interesante modele....:-?
Eu ma orientasem serios spre http://www.fisela.ro/produse/410/30448/Colmic-Panter-Bolentino-2-70m-200g.html
Dar cele de la dam au o putere de aruncare mica.....pot da cu cele 100gr? am si eu o germina acasa, si am dat cu ea la crap dar e scurta si nu ma ajuta.....1,8m , cea din video cu matale cand dadeai pe Sfantu Gheorghe aveai una de 2,1 si te ajuta mai mult eu cu 1,8m nu pot sa dau decat 8-10 metri cu 100gr.
Sa poata faca ce ai facut aici: crap 9 kg cu germina de 1,7 m pe sf gheorghe 2008

naspet

Lanseta EVP2 Sea Quiver 2,70m / 2 tronsoane + 4 varfuri Ron Thompson

pava

nu mai este actvitate pe subiectul asta  :D EVP2 Sea Quiver 2,70m nu se mai gasesc in acest moment . Sunt in cautarea a doua lansete pentru crap din barca , mai are cineva sugestii ?