Bazias - Oltenita si 650 km pe Dunare

Creat de mustatza, Ianuarie 15, 2014, 11:45:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mustatza

revin cu informatii din zona bazias:
- sunt 3 locuri unde se poate lansa barcile la apa
- daca nu pescuim pe zona nu avem nevoie de pg,dar nu trebuie sa ne apropiem de malul sarbesc

mustatza

am discutat telefonic cu seful de la ecluza portile de fier 1 si nu avem nevoie de statie emisie/receptie.
vorbim cu dansul cu 24/48ore inaitea ecluzarii si o sa primim nr de tf de la turnul de control.singura conditie este sa fim grupati. idem sila portile de fier 2.

Florio

Citat din: mustatza din Februarie 11, 2014, 11:00:56 AM
la aceeasi perioada m-am gandit si eu,desi ar fi de preferet pana nu eclozeaza miliardele de minivampiri

In iunie eclozeaza triliarde de tantari, dar nu va tin pe voi in loc asemenea prostii :) .
Tot in iunie are si Dunarea ape mari, ceea ce va creste viteza de coborare. Doar cu locurile de popas e la "ghici", fiindca in functie de cotele apelor, mai exista sau nu plaje . Daca se doarme in barci nu e o problema. Oricum e frumos sa faci popas pe un mal nisipos sau inverzit, cu incingerea gratarului de rigoare :) .

Mi-a luat-o imaginatia la vale si o dau in nostalgii ! :)

bradutzu

eu am vreo 2 saptamani de cend numai la delta imi sta mintea si nu ma pot concentra lanimic!
chiar ma gandeam sa plec in delta weekendul asta dar e clar ca nu prea am ce face asa ca........raman doa cu nostalgiile si amintirile  :'(
Sa auzim numai de bine!

bogdan1323

Speram sa fie cald si noaptea ca sa lungim cât mai mult serile pe mal si apa calda sa putem face câte o baie.

mustatza

Citat din: bogdan1323 din Februarie 13, 2014, 10:50:00 PM
Speram sa fie cald si noaptea ca sa lungim cât mai mult serile pe mal si apa calda sa putem face câte o baie.

eu ma multumesc si cu 9/12 grade noaptea,chiar daca creste consumul de antigel :)

bogdan1323

Creșterea consumului de antigel, creste buna dispoziție .  Va rugam nu incercati acasă . Boat only.

bogdan1323

LA MULȚI ANI indragostitilor ..............de APA ;)

Captan

M-as baga si eu,dar ajung acasa la inceput iunie si imi trebuie cateva zile sa aranjez barca.Ma hotarasem pentru inceput iulie sa fac traseul asta, dar vedem, ramanem in contact si hotaram.
Salutari

mustatza

Citat din: Captan din Februarie 15, 2014, 01:54:23 PM
M-as baga si eu,dar ajung acasa la inceput iunie si imi trebuie cateva zile sa aranjez barca.Ma hotarasem pentru inceput iulie sa fac traseul asta, dar vedem, ramanem in contact si hotaram.
Salutari

salut,
sfarsitul primaverii inceputul verii este un punct de referinta discutabil,trebuie tinut cont de mai multe variabile:vreme,cote,timpul liber al fiecaruia etc
exact cum ai spus si tu ramanem in contact si vedem ce si cum.
numai de bine

bogdan1323

De paste, cineva? Ceva concret? Eu as face o coborare pana in delta de la Giurgiu .

capitanu

De curiozitate, dupa atata organizare ati coborat bucatica de Dunare sau ba? Eu am coborat-o aproape toata la vasle, de pe la Ingolstadt, este frumoasa foc, mai ales inlulele si plajele pusti,

Vali

Capitane, nu toata lumea isi poate lua ca tine o vara intreaga de vacanta ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mustatza

la cotele de anul trecut nu am putut iesi mai des la pescuit ,de coborare nu se putea discuta.
poate o facem vara aceasta daca nu avem surprize cu cotele.