Despre GPS si nu numai

Creat de kir_gutzakis, Ianuarie 21, 2014, 11:07:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Operatorii de telefonie mobila au harti de acoperire, si nu-si prea permit sa zgandare marmota prea mult, uite de exemplu Vodafone , voce este peste tot in Delta, probabil la fel si GPRS (Internet cu viteza mica dar suficient sa se incarce o harta), iar 3G (Internet de mare viteza) in 3/4 din teritoriu. Eu care-s dependent de legatura Internet  dpdv servici nu am avut probleme pe unde am fost, si daca am avut pe alocuri am apreciat cateva ore de relaxare  ;D

Ciby

Hartile operatorilor GSM sunt calculate si nu au gradul de acoperire prezentat 100%. Depinde mult de vegetatia din zona si de distanta pana la releu.
In zona intersectiei Dunavat cu Cocos, pe Mustaca si in zona Holbina, mi s-a intamplat de multe ori, avand roaming-ul activat, sa imi intre pe un operator din Ucraina, lucru ce nu mi s-a intamplat in zona Sontea - Maliuc - Mila 23 situata mult mao la nord, deci mai aproape de Ucraina.
Deasemenea, 3G-ul pe Vodafone nu are acoperire la mine in curte, cu toate ca un releu este amplasat in Peris, la aprox. 10 km distanta iar cel de al doilea, in Buftea, la vreo 3-4 km. Ca sa folosesc stick-ul de net al nevestei, a trebuit sa-l ridic intr-un bat la vreo 5 m inaltime cu doua cabluri prelungitoare USB.
Asa ca eu unul nu ma bazez pe ce spun ei. Si in plus, legile lui Murfy vegheaza!

byteworks

Pai nu stiu unde stai Ciby, ai verificat pe harta ce arata, sunt ceva gauri in zona aceea dupa cum vad? Poti face cautare si dupa numele localitatii.

Altele: e clar ca procedura standard langa granita sa blochezi dispozitivul pe reteaua dorita, de acasa, ca sa nu ai surprize din acelea - propagarea radio e o chestie care rareori poate fi prezisa cu certitudine in zonele cu probleme; asa e o salcie inalta poate fi de folos si in Delta, ca si batul tau in curte; 3G (Internet de mare viteza) in 900 MHz, cel mai eficient ca distante obtinute, este interzis in fasiile de granita unde se acopera in 2100 MHz, mai problematic.

cristiantutuianu

Daca ai smartphone  (android ,Iphone ),cat timp are modul GPS si harti offline nu ai nevoie de operatori GSM ,cu 3G si ........alte servicii . In orice caz e bine sa ai un SD card  "generos" 1G minim.
In cazul in care nu ai modul GPS ,e necesar semnal wi-fi sau retea pentru a gasi locatia pe harta.

moneytehnik

Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 27, 2014, 07:03:13 PM
Daca ai smartphone  (android ,Iphone ),cat timp are modul GPS si harti offline nu ai nevoie de operatori GSM ,cu 3G si ........alte servicii . In orice caz e bine sa ai un SD card  "generos" 1G minim.
In cazul in care nu ai modul GPS ,e necesar semnal wi-fi sau retea pentru a gasi locatia pe harta.

Am inteles cum afli locatia cu GPS ... si  cu  retea... dar cum se face asta cu ajutorul wi-fi ?

byteworks

La fel ca si in cazul releelor GSM, o baza de date relationeaza identitatea punctelor de acces wireless cu locatia deja cunosuta a acestora.

moneytehnik

Citat din: byteworks din Februarie 07, 2014, 10:33:36 PM
La fel ca si in cazul releelor GSM, o baza de date relationeaza identitatea punctelor de acces wireless cu locatia deja cunosuta a acestora.
Asa te gaseste STS-ul cel mai usor... Base a zis-o.

cristiantutuianu

wi-fi virelesul
E o chestie legata de IP  panaramele deIP-uri  (internet protocol) Este un numar dedicat   fiecarui dispozitiv care face parte din reteaua de calculatoare foloses  ..internet protocol
O adresa IP are doua functii gazda sau interfata pentru identificare si localizare locatia adresei .Numele indica ce vedem si adresa indica unde este.Ruta indica cum sa ajungi la.
IP-ul este un numar binar dar el este in format text sa fim in stare sa il citim

111.222.333.444 /este un exemplu fiecare "pereche " de 3 cifre are valori de la 0 la 255
Exista o autoritate care aloca acest numar pe zone.(IANA Internet  Assigned Number Authority) aceasta autoritate ,deleaga 5regiuni sa ofere un grup de IP -uri pentru toti provideri de internet.

Cum afla locatia ta ..simplu au adresa imi permit sa simplific
225.40.196.185
225=europa
40=romania
196= 1 Bucuresti 9 sector 6 cartierul
185= 1 strada 8 numarul 5 familia .......

Cum afla cine esti se intelege ...Imaginati-va ca toata treaba e corelata cu o harta care automat iti trimite tie pentru ca folosesti un program de navigatie locatia grade/min/sec   Ok vorbim de wireless in momentul in care din meniul unui device 
Cand intri in menu la Location and security si dai bifa pe /Use wireless networks .
Esti de acord sa iti fie determinata locatia cu ajutorul wi-fi si sau reteaua de telefonie mobila (3G in curand 4G pe  zonele acoperite de 3G.....pe scurt .......am internet pe mobil) ;)

bluewave

pe ip , doar pe ip public (cel pe care ti-l da providerul de net).
doar ca in spatele acestuia tu poti merge pe privat, unde vrei, asa ca locatia nu mai este asa de exacta...
"No Whistling on Board"

Pupezica

Citat din: cristiantutuianu din Februarie 08, 2014, 12:46:22 AM
wi-fi virelesul
E o chestie legata de IP  panaramele deIP-uri  (internet protocol) Este un numar dedicat   fiecarui dispozitiv care face parte din reteaua de calculatoare foloses  ..internet protocol
O adresa IP are doua functii gazda sau interfata pentru identificare si localizare locatia adresei .Numele indica ce vedem si adresa indica unde este.Ruta indica cum sa ajungi la.
IP-ul este un numar binar dar el este in format text sa fim in stare sa il citim

111.222.333.444 /este un exemplu fiecare "pereche " de 3 cifre are valori de la 0 la 255
Exista o autoritate care aloca acest numar pe zone.(IANA Internet  Assigned Number Authority) aceasta autoritate ,deleaga 5regiuni sa ofere un grup de IP -uri pentru toti provideri de internet.

Cum afla locatia ta ..simplu au adresa imi permit sa simplific
225.40.196.185
225=europa
40=romania
196= 1 Bucuresti 9 sector 6 cartierul
185= 1 strada 8 numarul 5 familia .......

Cum afla cine esti se intelege ...Imaginati-va ca toata treaba e corelata cu o harta care automat iti trimite tie pentru ca folosesti un program de navigatie locatia grade/min/sec   Ok vorbim de wireless in momentul in care din meniul unui device 
Cand intri in menu la Location and security si dai bifa pe /Use wireless networks .
Esti de acord sa iti fie determinata locatia cu ajutorul wi-fi si sau reteaua de telefonie mobila (3G in curand 4G pe  zonele acoperite de 3G.....pe scurt .......am internet pe mobil) ;)

Cristi, cu scuzele de rigoare, nu-i deloc asa. Ce trebuie retinut este ca poti localiza dupa adresa de IP ... pana la un punct. Adresa publica este localizata pe baza "repartitiei" claselor de adrese IP publice catre diversi provideri, dar numai cu ajutorul lui, automat sau nu. Informatia aceasta este publica. Adresa de IP privata tine exclusiv de provider. Doi provideri diferiti pot folosi aceeasi clasa de adrese private, insa in header-ul pachetelor TCP/IP este pastrata adresa publica externa care a fost folosita pe post de Gateway.

Daca vrei, putem detalia, dar sunt sigur ca este plictisitor pentru cei mai multi ...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

cristiantutuianu



Daca vrei, putem detalia, dar sunt sigur ca este plictisitor pentru cei mai multi ...

Ai dreptate
...ce am povestit e daca pot spune asa e o explicatie din topor
da inca o data e chiar plictisitor

Intersect

Salutare tuturor,De cand mi-am luat barca am vrut sa imi iau o statie marina lucru care sa intamplat acum modelul este Icom IC-M422,mai trebuie sa ii cumpar antena si ansamblul este gata.Sper sa imi foloseasca abia astept sa o vad pe barca.
Breitlingul l-am vazut pe viu este fenomenal ceas dedicat aviatorilor,superb dar pretul,au pretul.....
Born to fish,forced to work!!!

pelicanul

Citat din: Intersect din Martie 07, 2014, 09:19:51 PM
Salutare tuturor,De cand mi-am luat barca am vrut sa imi iau o statie marina lucru care sa intamplat acum modelul este Icom IC-M422,mai trebuie sa ii cumpar antena si ansamblul este gata.Sper sa imi foloseasca abia astept sa o vad pe barca.
Breitlingul l-am vazut pe viu este fenomenal ceas dedicat aviatorilor,superb dar pretul,au pretul.....

O scula buna! Sa o stapinesti sanatos!
Ai luat-o de noua? Intreb fiindca ma interesa cum e cu mmsi-ul si cu inregistrarea la ANCOM. Sau nu se pune problema? :)

Intersect

Da este noua,maine urmeaza sa ma intalnesc cu un prieten de la capitanie sa vad daca imi trebuie licenta sa o folosesc,nu cred,dar mai bine il intreb si postez toata conversatia.
Licenta de transmisie nu cred ca iti trebuie doar daca ai ca arie de navigatie porturi straine ceea ce implica un certificat separat,cunostintele mele in materie sunt limitate.Statia am luat-o pentru ca o consider un accesoriu vital pe barca.
Born to fish,forced to work!!!

cristizz

Atribuirea MMSI catre o statie VHF cu DSC mi se pare ,,must have''.
Doar asa vei beneficia de ceea ce inseamna cu adevarat DSC, mai ales in caz de urgenta.
Aditional, daca barca este echipata si cu un GPS Chartplotter care are posibilitatea de conectare NMEA 0183 (vad ca statia nu are NMEA 2000), se pot interconecta cele doua astfel incat in caz de semnal distress sunt transmise automat si coordonatele geografice.
Un alt avantaj este ca prin interconectarea celor doua aparate (deci trebuie sa ai MMSI inregistrat) statia are posibilitatea de a transmite sau receptiona pozitia altor MMSI-uri. Daca ai prieteni in zona, echipati de asemenea ca mai sus, si le cunosti dinainte MMSI-urile, atunci poti sa le ceri/trimiti pozitia care va aparea pe Chartplotterele voastre. Asta se face direct, fara sa stai sa cauti conversatii prin diversele canale disponibile ale statiei.