Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 13 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Moshu

Frumoasa barca si frumos lucrat stimabile. Ma bucur pentru tine si abia astept sa te vad, live, "facut tambal" ;D
Sa te bucuri de ea si la cat mai multe!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

silvian2009

Saptamana viitoare-i pe apa, claaar!
Multumesc de apreciere!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Si inca o zi in care intru in casa dupa ora 1...
Azi am slefuit grosier apoi am chituit interiorul cu acelasi chit din epoxi si cenosfere.
Maine slefuiesc si chituiesc pe unde mai e nevoie.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

#108
Dupa inca 12 ore de munca.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

#109
Si azi putina munca, desi e duminica.
Am chituit cu epoxi zonele de îmbinare, unde, dupa prima chituire la spaclu, au ramas cativa pori pe care nu i-am putut scoate la slefuit. Astfel, am apelat cu incredere la unul din cele 10 deşte pe care le am si-am chituit...de s-a terminat cu chituiala :)))
Mai inainte de asta, am mai lucrat nitel la marginea superioara a oglinzii, ca deh, parca n-avea haz s-o las asa.
Si daca tot ajunsesem in zona asta, de ce sa nu stabilesc găurile pt suruburile plăcii înclinate pt motor?
Si de ce sa nu le fac io largi si sa nu le incarc cu chit de epoxi si făină de lemn de la maestrul Modi, ca sa gauresc in ele dupa ce se usucă si nu in lemn, c-asa am citit io ca-i bine, la un post de-al maestrului Rumpi?!?
Maine ma apuc de slefuit tot ce inseamna lemn si sper sa iasa asa cum mi le-am imaginat.
Si sa nu uit, am rezolvat si cu prelata de stationare. La Lidl (Slobozia, ca la Brăila toata lumea cumpara orice, chiar de are sau nu nevoie, promotie sa fie)aveau niste prelate auto fffff faine, material f bun, subtire si usor, cusaturi ce par destul de solide, la pretul de 40(PATRUZECI!!!) lei.
Pai ce şunca mai mare ca asta sa vreau, fraților?!?
Mai dau vreo 10 lei si-o crizantema lu' tanti de la croitoria  din colt, sa mi-o faca pe masura si-am rezolvat-o.
...prelata, nu pe tanti.
Joi se face revizia la motor si mândra-i la balta.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Rumpi


Silvian eu pe marginea expusa a placajului de la oglinda as pune o sipca subtire sa fiu sigur ca nu intra apa. sunt sipci semirotunde la magazin, perfecte pentru asta. Pusa capac peste sipcile deja instalate o sa arate frumos (parerea mea) si o sa protejeze marginea placajului. Foarte frumoasa barca, astept lansarea.

silvian2009

Multumesc pentru sfat.
Voi tine cont si voi incerca sa vad ce gasesc sa pun acolo.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Vali

Din partea inca unuia care duminica slefuieste si bidineste la barci: imi place foarte mult meticulozitatea investita in lucrul la barca. Iti doresc ceea ce-mi doresc si mie - sa ajungi sa ai timpul si resursele materiale si psihice sa construiesti vreodata un velier clasic din lemn. Cred ca e cea mai suprema provocare pentru orice marangoz pasionat, cum suntem destui pe aici :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iulian_cioclin

Husa de la Lidl mi-am luat si eu, sunt pe 3 dimensiuni, cea mai mica de 4.40 m. Croita cum trebuie cred ca e ok.

silvian2009

#114
A mea e de 4.80 si dupa ce o insailez, o duc la croitorie si-o fac asa cum trebuie.
Grija mea cea mare e braul de acostare, care tb sa-mi iasa perfect si vopseaua la interior.
Si poate-i fac si niste paioale din sipci, tot de stejar, ca sa nu calc direct pe fundul barcii si sa se asorteze cu braul copastiei.
Si ca sa nu uit, Vali, iti multumesc pentru urare si sustinere si pentru tot sprijinul de pana acum.
Legat de constructie unui velier, am un prieten pasionat de asa ceva, care s-a pronuntat la un moment dat ca si-ar dori un velier pe care sa i-l construiesc la garaj...sau langa.
Asa ca nu se stie niciodată.
Noapte bună tuturor!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

#115
Iar n-am timp de explicatii dar poate comentati voi.
Barca e aproape gata. Din lipsa de timp, a trebuit sa ma grăbesc nitel si nu am facut(deocamdata) toate cate as fi vrut, ca sa-mi iasa potrivit planurilor mele.
Tb sa mai lucrez la partea superioara a oglinzii, sa lacuiesc braul, pe care doar ce L-am dat ieri cu doua maini de grund si...gasesc eu inca ceva, ca niciodata nu e gata.
Ca ma si intreb ce-o sa fac dupa ce n-oi mai lucra la ea, ca parca n-am rost pe lume :)
Ma grăbesc ca am platit baza nautica si locurile sunt putine si tb sa ocup si eu unul cat mai rpd. Azi schimb uleiurile si filtrelebmotorului iar maine sau sambata suntem pe apa.
Mai tb cusută prelata, montate babalele, legat baloanele...eheee, ce stiti voi?
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

corsarul

Citat din: silvian2009 din Iunie 26, 2014, 09:02:41 AM
...dar poate comentati voi.


Frumoasa !!
S-o stapanesti sanatos !!

silvian2009

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

dany

Felicitarile mele si stima pt.profesionalism! Mi-a placut mult faptul ca ai scos-o la proba inainte de finalizare,ceea ce putini fac datorita nerabdarii de a o scoate la apa definitiv si iremediabil,caci daca esti nemultumit de ceva intervii mai greu dupa....Si straturile de rasini,chituri,vopsele cum le-ai dat cu manutele tale :)[bine ca ai avut si ajutor de nadejde pe care ni-l prezinti in poze .....apropo spune-ne cum i-l cheama pe micut sa stim si noi care ne e viitorul ;)]I-mi place barca,pt,ca i-ti ofera siguranta datorita bordurilor inalte[cel putin asa-mi plac],poti pune incarcatura berechet si cu un motor de 25 cum spuneai ca-l ai,ai sa faci furori...Ca bulina neagra[una micuta-pt. ca te inteleg ca asa am procedat si eu din cauze economice si de timp care s-au dovedit nu prea intemeiate pana la urma]este faptul ca ai folosit osb.Eu am reconditionat vreo doua barci si unde a avut osb l-am gasit putrezit.Apa si-a gasit drum pana la el si l-a mancat,dar daca e bine imbracat in rasina poate sa nu ....PS.   E bine sa fie incurajati micutii  ;)

cristiantutuianu

Salut silvian2009
FELICITARI

Dar........... ai spus ca o faci rosie ? ;)
Aproape am uitat pe cand chestia aia .........TAMBAL  ;D ;D ;D