sfaturi schimb motor

Creat de dany, Octombrie 11, 2013, 08:36:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Pateras

#45
Daca am vin cu apa minerala,nu mai iau apa multa decit ptr.cafea.Restul numai cu apa din dunare,inclusiv borsul.Ar fi pentru tine o optiune,sa mai reduci din apa.Eu la trei persoane stat 4 zile ne-au ajuns 20 l apa,asta k a fost varul meu cu mine,neexperimentat,odata in Cotul baciului,am dat cu pneumatica prin butuci,iar el s-a pus sa faca un bors,20 litri apa potabila,a consumat,si aia era toata provizia.

Ciby

Mie nu-mi sta apa de dunare in gat, chiar si bauta cu ispolu direct din balta, dar sunt altii. Oricum, mancarea, inclusiv cafeaua, cu din asta se face!

Pateras

Am fost special azi la atelier,unde imi tin barca,sa mai fac citeva poze cu ''.opera vie',am masurat si distanta dintre chila si redane este de 33cm,lungimea redanelor este de 3 m.Latimea chilei centrale este de 6cm si inaltime de 5 cm.
Citat din: Vali din Ianuarie 20, 2014, 09:18:02 PM
De acord cu tot ce spune Ciby mai sus despre barca actuala, cu forme de deplasament, dupa cum am scris si mai sus (raspunsul 15):
Citatsi circuli ceva mai repede, dar tot ineficient, din cauza formei barcii (non-glisor). In plus, consumi mai mult, si pe impozite, taxe de inspectie etc, si pe gaz, dar ai ceva mai mult confort si spatiu de bagaje.

Pateras

Vali ai spus int-un capitol 'carene de glisare',k la o incarcatura mai mare este mai eficienta la glisare o barca cu fundul plat decat o barca cu fundul in V pronuntat.

Pateras

Mai pun poze,daca pun mai multe deodata nu le afiseaza.

Vali

N-are nici o treaba barca ta cu unghiurile fundului - deadrise (mai plat sau mai ascutit), din cauza ca barca ta nu e de glisare. E o carena foarte buna de deplasament, iar chila ii da ceva stabilitate la ruliu.

Iar nervurile alea 2 din lateral nu sunt redane, ci niste mini-chile cu rol minor de stabilitate directionala (alaturi de chila), plus rol de intarire a fundului (operei vii). Redanele au alta forma si alt rol, si le gasim numai la barcile de glisare. Sunt de obicei de sectiune triunghiulara, iar rolul lor e deflectarea stropilor, ca sa nu stropeasca opera vie, plus un rol minimal de crestere a portantei hidrodinamice la glisare.

Barca ta e foarte buna cu un motor mai mic, sunt sigur ca se comporta foarte bine la valuri, si nici pescaj foarte mare nu are. Daca nu te grabesti, e o alegere perfecta pentru ture in Delta. Cred ca si pe mare s-ar descurca bine, depinde daca indeplineste cerintele clasei C de navigatie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pateras

De mare este sigur,este adusa din Barcelona,multumesc pentru lamuriri.Nervurile acelea chiar imi deflecteaza apa,cit despre glisare,chiar am reusit acest lucru,dar cu ea goala,fara pasageri si bagaje,doar cu mine la timona,si asta datorita Trim Tabs-urilor confectionate de mine.Daca o sa vin la turneu in Braila sambata viitoare,am putea sa ne gasim pentru o discutie live?
Citat din: Vali din Ianuarie 24, 2014, 02:45:22 PM
N-are nici o treaba barca ta cu unghiurile fundului - deadrise (mai plat sau mai ascutit), din cauza ca barca ta nu e de glisare. E o carena foarte buna de deplasament, iar chila ii da ceva stabilitate la ruliu.

Iar nervurile alea 2 din lateral nu sunt redane, ci niste mini-chile cu rol minor de stabilitate directionala (alaturi de chila), plus rol de intarire a fundului (operei vii). Redanele au alta forma si alt rol, si le gasim numai la barcile de glisare. Sunt de obicei de sectiune triunghiulara, iar rolul lor e deflectarea stropilor, ca sa nu stropeasca opera vie, plus un rol minimal de crestere a portantei hidrodinamice la glisare.

Barca ta e foarte buna cu un motor mai mic, sunt sigur ca se comporta foarte bine la valuri, si nici pescaj foarte mare nu are. Daca nu te grabesti, e o alegere perfecta pentru ture in Delta. Cred ca si pe mare s-ar descurca bine, depinde daca indeplineste cerintele clasei C de navigatie.

Vali

Aproape orice barca se poate glisa, daca are destula putere instalata si ceva care s-o ajute, cum sunt taburile. Asta nu inseamna ca va glisa eficient. Glisarea conventionala optima se obtine la o carena (opera vie) cu jumatatea pupa constanta ca sectiune, nu ingustata cum e barca ta.

Cred ca putem sa ne gasim, oricum mai vorbim pana atunci. Din pacate momentan nu prea ai ce sa vezi la mine, ca e iarna, si abia dupa ce termin cu examenele ma apuc de lucru. Cel mai bine ar fi sa ne gasim odata sa ne si dam pe apa ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pateras

#53
Atunci asa sa fie.Toate cele bune. 8)Spunea-ti de o barca mai usoara ca Laguna 430,ati facut-o,pentru prietenul dvs.?sau urmeaza sa o face-ti,daca ati facut-o puteti pune ceva poze?Asa,si daca puteti lua legatura cu cei 2 tovarasi posesori de laguna 430,as dori ceva informatii directe de la ei pozitive si negative,k nu prea vorbeste mai nimeni despre 430..Multumesc anticipat.
Citat din: Vali din Ianuarie 24, 2014, 03:25:25 PM
Aproape orice barca se poate glisa, daca are destula putere instalata si ceva care s-o ajute, cum sunt taburile. Asta nu inseamna ca va glisa eficient. Glisarea conventionala optima se obtine la o carena (opera vie) cu jumatatea pupa constanta ca sectiune, nu ingustata cum e barca ta.

Cred ca putem sa ne gasim, oricum mai vorbim pana atunci. Din pacate momentan nu prea ai ce sa vezi la mine, ca e iarna, si abia dupa ce termin cu examenele ma apuc de lucru. Cel mai bine ar fi sa ne gasim odata sa ne si dam pe apa ;).

Vali

Pai cand ne gasim, ne adunam si cu baietii respectivi, si povestim impreuna. Sunt prieteni buni de-ai mei.
Barca scurtata n-am inceput inca sa o facem, amicul meu a fost plecat din tara iarna asta, si cand se va incalzi, ne apucam de treaba.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

dk ajungi la Galati scrii si tu aici pe forum cand si cum si ne intalnim la o bere, cafea sau ce vrea fiecare
Sa auzim numai de bine!

Pateras

Cu o barca asemenatoare de pe Youtube,am fost ultima data le pescuit KM 45 pe bratul Sf.Gheorghe,si mi-a placut cum merge.