Aeroglisor

Creat de Thor, Decembrie 06, 2013, 12:28:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Thor

Au mai fost discutii si aici si dincolo despre acest plutitor-zburator.
Bag de seama ca totusi poate fi construit si in "garajul" de acasa: http://pascal.lepicier.free.fr/tornaplan/d00.jpg.
Daca vrea cineva sa incerce...

Vali

Se pare ca linkul nu e bun...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau



Thor

 Acum am vazut... Multumesc pentru depanare. Asta era!

Vali

Indraznesc sa continui si aici putin ideea aeroglisorului, dupa ce am ajuns dincolo la concluzia ca utilizarea lui nu se prea justifica.

In primii ani cand abia descoperisem web-ul (in preajma lui 2000), bineinteles ca am "sapat" cu pasiune dupa subiectele care m-au interesat vizavi de barci. Printre ele si domeniul aeroglisoarelor.

Am descoperit ca e destul de accesibila constructia si exploatarea, cel putin teoretic. Entuziasmul era mare, ca pe vremea cand eram pionier si puneam in practica aproape tot ce gaseam in carti sau planuri, anume modelism, electronica, mecanica auto-moto etc.

Mi-a placut foarte mult modelul de aeroglisor tip ecranoplan, dar si celelalte modele simple si usoare. Era in perioada cand tunam motociclete si ma dadeam cu ele la maxim, si simteam nevoia sa aplic asta si la ceva plutitor, dar mai neconventional.

N-am continuat insa tocmai fiindca nu am gasit utilitatea practica a conceptului. Colegul Mihaif99 a scris dincolo cateva din dezavantajele aeroglisoarelor. Daca credeti ca are rost sa dezbatem, sunteti invitati la discutii.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Fritz

un + la Karma pentru Vali !!! Tu ajuti si ,,cufundacii" ...
Aeroglisorul ...consuma cat un elicopter si se deplaseaza cu viteza unei barci.  In Delta ,dupa parerea mea ...ar trebui interzise ever... Sunt interzise pe canale. Daca gresesc ...sa ma impuste cineva... :'(