MONOCOCA VS CATAMARAN

Creat de radu andritoiu, August 20, 2017, 07:07:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radu andritoiu

so, keep floating for pleasure

radu andritoiu

so, keep floating for pleasure

Razvan Evergreen


cristizz

In primul video, proprietarul Puffin abordeaza cam tot ce ne-ar putea interesa ca diferente intre cele 2 variante.
Are un punct de vedere corect, in general, dar mai si exagereaza pe alocuri, in opinia mea.

De exemplu, spatiul in cabine este asa cum spune el numai la ambarcatiunile mici, sub 35' dar nu si la cele pe care le-a comparat el, de 60'.

Mai sus am atasat planurile unor catamarane de 60' , Puffinul lui avand 62' si nu vad deloc ca Privilege, Lagoon sau Bali ar avea cusete mici.

De asemenea, referitor la grosimea corpului, el are dreptate, ca pentru mentinerea scazuta a greutatii catamaranelor au trebuit adoptate solutii. Insa corpul mai gros (deci mai solid, in opinia lui) al unei monococi se regaseste in special la ambarcatiuile mai vechi. Azi atat mono cat si multicocile flolosesc  sistemul sandwich, care ofera o rezistenta si o rigiditate de minim 6 ori mai mare decat in cazul unui laminat simplu (la aceeasi greutate a fibrei).



Cred ca cea mai buna e cea mai mica barca care iti satisface nevoile, cu conditia sa ti le identifici corect si sa nu te lasi prada ambitiilor.


cristizz

De la situatie la situatie, de la barca la barca, dar deplasarea in catamaran pe vant foarte puternic pare destul de ... acceptabil de suportat (mai ales in cazul barcilor mari).

https://www.youtube.com/watch?v=njcbjnSMdH0