PARERE DESPRE ACEST TIP DE BARCA

Creat de Nakasone, Martie 03, 2014, 11:17:31 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Nakasone

Vreau sa va cunosc parerea despre acest tip de barca , despre nr. de chile, stabilitate, valuri de pana la...m., etc.( fibra ,3,5 m, 65 kg, max. 10 hp.). pe ce ape se preteaza mai bine si pe care nu,etc. Are cineva asa ceva ? Recomandati ?Multumesc anticipat.
carpe diem

dany

Salut.Ma bag in seama tinand cont ca multi din cei de aici detin barci monococi si o parte din ei sunt reticenti la astfel de multicoci[i-mi dau cu parerea ,nu sariti ]Incep cu interiorul care i-mi place maxim.E grozava pt. pescuit,ca spatiu,cutii depozitare,atat ca mi se pare ca furchetii sunt cam spre pupa,dar poate nu....Chila barcii este tip trimaran cu forme agresive de viteza.Nu stiu ce greutate are barcuta dar tinand cont ca e dublu corp tind sa cred ca are suta sau ce putin 90.Barcile astea au avantajul ca poti merge pe ape mici fara grija pragurilor sau grindurilor aflate la mai mult de25- 30cm sub nivelul apei.La pescuit ,daca stai la ancora o sa te supere valurile care o sa se sparga in borduri,care sunt cam drepte si chilele de la tribord si babord sunt f. ascutite.In mars ve-i bate la fund multe barci cu aceiasi motorizare,si la viraje stranse o sa se comporte f. bine. A mai fost parca o postare cu o barca asemanatoare si spunea ceva ,ca la viteza pe val i-ti cam clantane dintii....habar n-am...caci nu prea mai am... :D La inceputul postarii am fost mai rau[i-mi cer scuze]dar am vrut sa intarat baietii sa-ti raspunda :D.Ar fi potrivit sa-i faci o proba ...Care nu ar vrea!?

Nakasone

@dany, multumesc ptr. ca ai spart gheata. Greutatea ei este de 65 kg. Eu cu pescuitul nu le am ,asa ca despre "statioanar" nu prea se pune problema.  Utilizarea ei ar fi exclusiv ptr.  plimbare/deplasare. Pe mare cum credeti ca s-ar comporta (max. la 2-300 m. de tarm). Bordurile, zice producatorul ,au 50 cm. O fi destul ?
carpe diem

dany

Pe mare in nici un caz,E scurta a naibii pt. valurile marii,si nu-i numai asta.Nu stiu care-i spilul cu producatorii de barci[aici poate raspunde vre-o unul]de ce oare le fac asa joase?Ce calcule stau la baza in afara de cele economice,caci 5cm in inaltime inseamna destul material inteleg,se scoate mai greu de pe matrita?Ca veni vorba de matrita trebuie si ea mai mare,mai grea,etc.....

Sosoktm

nu doar ca nu e potrivita pentru mare, dar nu e ok nici pentru valuri pe ape interioare! strict pentru plimbare as alege o forma clasica, mai potrivita mersului la deplasament (viteze mai mici) si cu bordaj mai inalt. Imi imchipui ca nu ai in plan doar plimbari solo, incearca sa gasesti ceva cu siguranta mai mare.
Sau gonflabila, daca greutatea mica e importanta.

dan dragos

salut,
daca vrei o barca pentru plimbari 'usoare', fara bagaje, 2-3 persoane mai bine iti iei o pneumatica 3 - 3.60 m. la greutate tot pe acolo o sa fie, cu un 5 cp o sa te descurci onorabil iar cu 10 cp va fi perfect.
si la vasle o sa mearga mai bine ca asta
numai bine,

solpet

#6
Citat din: Nakasone din Martie 03, 2014, 11:17:31 PM
Recomandati ?Multumesc anticipat.
Drept vana (parola -wellness) s-ar preta nemaipomenit!

Are tunel(uri)  (cate un V invers),
deci umpluta cca 50 % din volum cu sampanie , ar fi extraordinar de stabila in caz de zbenguieli.

Ca sa folosesti pe mare, lacuri montate sau bratele navigabile ale Dunari?
Numai daca tii neaparat se te sinucizi cu o barca...

Poate pare "cam la misto" raspunsul meu, dar nu este, si chiar de loc...

coldea radu ioan

posed o barca asemanatoare,sessa-italia! greutate 120 kg. o folosesc la belis la pescuit in exclusivitate,echipata cu un selva-ray 8 hp.cu mine singur gliseaza in 30 de m aproximativ. pt .pescuit ce sa spun,e extraordinara,la spining,musca. la vasle o deplasezi ceva m greu.ce e f convenabil,stabilitatea in timpul pescuitului,poti sa te deplasezi in ea dintr-un colt in altul fara frica de a lua apa.Cum spunea Dany pe vauuri de juma de metru te cam leagana,dar nu-ti face feste oricum.pe mare nu vreau sa dau sfaturi pt ca nu ma simt in stare.Concluzie-stabilitate ffff buna.pe lacurile de multe-testata-

bradutzu

fara suparare: nu mai confundati baltile cu Dunarea sau cu marea :o
daca nu va permiteti/nu doriti barca mai mare si rigida luati o pneumatica de minim 3.5m si veti fi in siguranta(relativa siguranta)!
cu o chestie din aia de jucarie te joci in piscina, intr-o balta de cateva hectare sa dai de mancare la peste sau sa duci o montura si alte chestii!
PE DUNARE SE IESE CU JUCARII PENTRU BAIETI MARI CA DUNAREA NU SE VA SFII SA TE OMOARE DACA II DAI OCAZIA!
stiu ca pare dramatic dar din pacate nu este! eu stiu cum este sa stai in barca si sa vezi valul pe Dunare ca este mai inalt decat parbrizul la barca si din cand in cand sa mai strangi chingile la vesta de salvare ca nu stii daca mai ajungi la mal! Si vorbim totusi de o baca destul de grea si motorizata serios!
Sa auzim numai de bine!

mustatza

posed o barca asemanatoare,sessa-italia! greutate 120 kg

nu poti face comparatie intre un producator de barci si un producator de ..............piscine ;)
in rest subscriu la cele postate de bradutzu.

suciupetru

E ok si pe Dunare ,my opinion.eu am ceva asemanator chiar mai mica si credema am mers singurel pe Dunare la valuri de 1 metru am stat ceva mai in spate pt a se ridica botul si nu au fost probleme.Asa ca dak vei merge singurel pe Dunare e ok daca mai iei pe cnv ala se va uda la valuri de 1 metru dar nu va scufundati.mare grija tine prova in val:))
Vant din pupa!!
Apropo : cu 10 hp  vei zburda cu ea la 25 -32 km/h singur. si 16 km/h 18... in 2 persoane , cu ceva bagale light.Toata increderea in tipul acesta de barci .Succes nu ezita!!!

suciupetru

#11
my boat, aia cu sinucisul de mai sus pica parerea mea.

dany

Cum arata "fundul ''barcii tale,Petrica?Tip catamaran?

jack

A mea http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,605.html . Foarte stabila pe valuri de jumatate de metru pe Dunare (   ;D am cam transpirat ce-i drept dar am trecut Dunarea la Iordan Calin ( pentru cine cunoaste zona )

gvincentiu

PMai ca merge facuta din placaj okoume, nu chiar asa de rotundă si incape pe un plafon de masina. Greutatea ar fi cam de 40-50kg:
http://www.ultraskiff.com/
Ganduri bune !