DURATA MARS MOTOR 2T

Creat de bbl81, Martie 24, 2014, 11:33:54 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbl81

Salutare,
as vrea sa aflu cateva pareri despre durata de functionare continua la un motor 2t Am un Mercury 200 2t de 20 cp, foarte batran(1973 cred). vreau sa stiu cam cat timp pot sa merg cu el in mars fara sa se supraincalzeasca sau alte probleme. barca are cam 100 kg si gliseaza destul de rpd.

Multumesc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

pai daca e in apa si nu ai probleme de racire, de ce sa se incalzeasca?
daca ai probleme de racire atunci il repari inainte sa pleci cu barca!
Sa auzim numai de bine!

bbl81

pai vreau sa stiu daca merg cu el 50-100- km pe apa rezista sau sunt limitate.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bradutzu

nu am auzit de astfel de limitari dar sunt pe forum altii care se pricep mai bine!
sa asteptam si raspunsul lor!
mai mult de atat pe apa nu gandesti in km ci in ore de mars ca in anumite conditii ai sanse sa mergi vreo 3 zile sa faci 100 km!
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

pai !!!   cine a facut motorul , nu la facut sa mearga o bucata de distanta 1km-10km - sau ...   bla bla , el trebuie sa mearga non stop , sa ai benzina , ulei si apa la elice .
Daca tu vrei sa mergi cu el 100 km nu ar trebui sa fie o problema dar ar trebui o revizie buna inainte  si cu el pus la punct : apa, paie si bataie

bbl81

Multumesc pentru raspunsuri.  :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Sosoktm

varsta motorului nu e prea relevanta, insa estimez ca intre inlocuirile de pistoane/segmenti ar trebui sa fie macar 500 ore de utilizare. Sfant e sa faci un test de compresie , sa vezi pe unde te afli acum si sa verifici elemente relativ consumabile (furtune cauciuc, impeller, bujie). In rest, apa in racire si evita sa mergi numa` in blana.
La cum zici ca e barca cei 100 km ar fi undeva in jur de 3 ore de mars, adica o nimica toata.

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"