Ajutor achizitie motor

Creat de eugen67tl, Februarie 20, 2014, 03:58:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

eugen67tl

Buna ziua,
Doresc sa-mi cumpăr un motor pentru barca pe care mi-am luat-o (lungime=3,90 lățime 1,50 cca.100 kg) dar nu sunt sigur ce tip de cizma am nevoie.Barca are oglinda de 42 cm.Merge cu cizma scurta sau medie?In cazul în care imi iau unul cu cizma medie trebuie sa modific si oglinda sau pot sa-l folosesc la aceasta oglinda ?Influențează în vreun fel ?Eu as opta pentru un motor intre 8cp si 1o cp .Credeti ca este suficient?(de obicei mergem in doi la pescuit pe distante scurte)
Îmi cer scuze pentru avalanșa de întrebări dar sunt nou in tagma barcagiilor si am o mulțime de nelămuriri. :-[

dany

Ar fi indicat sa pui niste poze ale barcii,pt. care te felicit,ca si pt. carnet de altfel.Atunci baietii au sa aiba ''cu ce lucra'' Salut.

eugen67tl

Mulțumesc dany,din păcate nu am încă poze cu barca dar am ceva de pe net. Asa ar trebui sa arate si a mea dupa un pic de reparatii.

Pateras

Iti recomand direct 20 hp 2 timpi,cizma medie(42cm),daca iti iei unul mai mic o sa mergi si cu el,dar dupa aceea o sa vrei sigur mai mare,sant patit,barca e faina,sa o folosesti sanatos.

kimi

Exact aceeasi dilema am avut-o si eu dupa ce mi-am luat barca ( tot oglinda de 42 ) , dar m-a lamurit cineva pe forumul barcaholic .
42 cm = 16,5 inch
Te incadrezi in plaja superioara pentru motoare cu cizma scurta.
www.onlineoutboards.com/Help.html?Question=Shaft-Length
Personal mi-am luat un Suzuki DT25 , cu cizma scurta , si desi credeam ca o sa fiu la limita cu placa anticavitatie , aceasta e chiar unde trebuie , 3-4 cm sub oglinda .

Mihaif99


eugen67tl

Mulțumesc mult tuturor pentru promptitudine și informații.Acum încep căutarea sa vad ce găsesc la banii pe care mi-am propus sa-i aloc pentru motor (nu pot cheltui mai mul de 600 de euro având în vedere ca trebuie sa fac și mici reparații si retușuri la barca plus vopsit) .Probabil voi cere ajutorul când va trebui sa aleg intre diferite oferte.

Sosoktm

in functie de producator, cizma scurta are 15 inch (38 cm), cea medie 17 (44 cm) iar cea lunga 20 (52 cm). La unele modele de motoare nu exista cizma de 15 inch, incepe direct cu 17. NU lua cizma de 15, e prea scurta pt barca asta. Pt forma si greutate, minim 15 cai, preferabil 20 daca vei merge mai incarcat si vrei sa te misti mai rapid.
La 600 euro mai gasesti, dar....cu cat mai mult cu atat mai bine pentru linistea ta.

Trebuie avuta in vedere si forma operei vii, un v mai pronuntat e mai iertator daca esti mai sus decat ar trebui cu motorul.
@KIMI...probabil ca ai masurat oglinda in sine (ipotenuza) in loc sa masori verticala ;) de acolo "diferenta minune", altfel geometria e impartiala


kimi

#8
Citat din: Sosoktm din Februarie 21, 2014, 02:36:46 PM
@KIMI...probabil ca ai masurat oglinda in sine (ipotenuza) in loc sa masori verticala ;) de acolo "diferenta minune", altfel geometria e impartiala

Chiar deloc , am masurat mediatoarea triunghiului isoscel facut de oglinda , minus decupajul pt. motor , bineinteles . Exact 42 cm .
Motorul model Suzuki DT25AC cu cizma scurta , are cizma ( e drept nu masurata la perfectiune ) de 42 .
Inainte sa iau motorul asta , am probat asa de curiozitate , un Johnson Bombardier tot cu cizma scurta , si s-a potrivit manusa si ala .
Undeva exista totusi un semn de intrebare , teoretic motoarele astea nu ar fi trebuit sa se potriveasca pe oglinda de 42 .

Mihaif99

+1 Kimi  de acord

@soso - unde se gasesc cmotoare cu cizma de 17?  Eu am vazut doar 15, 20 si 25, ultimele fiind foarte specializate. In general ca auxiliar pt veliere.

Sosoktm

La naiba, dupa ce scrisesm la greu, dincauxa de multiwindow imposibil pe ipad am muncit degeaba :-\
Uite un link edificator, vezi pe alese in toata gama.
http://www.brisbaneyamaha.com.au/yamaha_outboards/f20bmhs.html

Reveind, ce am avut eu pana acum, 2 yamaha si 1 johnson, sunt date ca short dar au 17 inch.
Pe siteuri de motoare noi , parca merc suzi nissan, la puteri pana in 10 cai short e 15 inch, adica 38 cm. oglinda la gonflabila mea are 38 cm fix si e rated pt max 5 cai( merge belea cu 8 cai, apropos :)))  )
Ma gadesc si ca de pe la 15 cai in sus standardul short sa fie 17 inch, din motiv de bordaj "natural" mai mare la barci ce duc puteri de min 15 cai. Alta explicatie chiar nu vad. Parca imi aduc aminte ca am vazut motor disponibil in vers S, M , L. Exact pe 15,17 si 20 inch.
Dupa cum vezi in link, desi e cam aiurea ca nu e un standar fix, yamaha short nu are exact 17 inch, si pe acolo+- 0,5.
@kimi...nu inteleg ce are mediatoarea triunghiului treaba in masuratoare? Sau te referi la cateta?

eugen67tl

Am reausit sa-mi achizitionez motorul,este un Yamaha 9,9 cizma scurta si se pare ca este exact ce-mi trebuie (cel putin asa vad eu desi nu am masurat exact lungimea cizmei).Multumesc din nou pentru ajutorul oferit.

Sosoktm

din poza pare ca e lungimea potrivita pentru barca ta. Spor!