Nivel ulei grup Yamaha 6 cp

Creat de iulian_cioclin, Martie 18, 2014, 08:37:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulian_cioclin

Am cumparat un Yamaha de 6 cp nou nout - 2013, m-am gandit ca o privire la nivelul de ulei din cisma nu ar strica si... supriza... am  constatat ca este sub nivel circa 1,5 cm (fata de surubul de sus)
El asa a venit din fabrica, ma gandesc ca stiu ei ce fac.
Este vreo problema daca merg asa cu el pana la prima revizie? adica mai am vreo 6 ore.

cristi_pescar

Salut Iulian!
Felicitari pentru noua achizitie, si sa-l folosesti sanatos, sa aduca multi pesti.
Referitor la ulei:
Umplerea cu ulei a cismei se face de obicei prin orificiul de jos. Pentru fiecare motor este specificata o cantitate anume, dar nu cred ca se pune pana da pe-afara pe orificiul de sus. Eu la motorul pe care l-am avut, daca puneam cantitatea recomandata nu curgea pe sus. Oricum, o modalitate simpla de verificare este sa dai elicea jos, si sa verifici simeringurile de la axul elicei. Cred ca de cele mai multe ori pe acolo se pierde, desi nu cred sa fie problema la tine.

kimi

In mod normal uleiul se baga prin partea de jos , pana iese pe orificiul de sus ( fara aer ) .
1.5 cm sub nivelul maxim , nu este deloc o problema . Corecteaza problema la revizie .

iulian_cioclin

Multumesc baieti,

Am sa completez cu ulei pana ,,in buza'' la prima revizie.

iulian_cioclin

Mai vin cu o intrebare, este vreo problema dacala prima revezie, la Yamaha mea de 6 cp 4 t am sa folososc la gup acest ulei de transmisie?
Il am deja si parca nu as mai da banii pe Yamalube. Voi ce ziceti? Quicsilverul are culoare albastra pe cand cel din cisma e galben.


kimi

Nici Yamaha si nici Quicksilver nu  produc uleiuri !
Cu asta eu consider ca am spus totul !

iulian_cioclin

Citat din: kimi din Aprilie 11, 2014, 08:59:24 PM
Nici Yamaha si nici Quicksilver nu  produc uleiuri !
Cu asta eu consider ca am spus totul !

Kimi, nu prea stiu ce raspuns sa interpretez la postarea ta.

byteworks

#7
Adica orice ulei cu un nume cat de cat de marca si care este conform cerintelor manualului ref API etc este in regula.

Suzuki zice pentru al meu SAE90 API GL-5.

iulian_cioclin

Pai si la Yamaha zice in manual SAE 90, dar nu gasesc nicaieri pe eticheta si nici in ,,prospectul,, din eticheta de pe spate a uleiului acesta inscriptie.

Atasez niste poze cu uleiul meu






byteworks

La acesta nu e nevoie, e Quicksilver Marine Lubricants High Performance Gear Lube  ;D
Foloseste-l cu incredere, numai sa nu fie prea vechi/desfacut, altfel mai bine iei unul proapsat/sigilat, nu-i asa scump.

iulian_cioclin

Uleiul are aprox 6-8 luni de cand este desfacut. A stat in casa la caldurica, nu cred sa fie probleme.
Multumesc de raspunsuri