Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Bai , da voi nu va uitati la meci ???
Hai , ca sunteti deja o dependenta frumoasa ! Desi ma doare , plec totusi sa vad Brazilia - Mexic .....

Babele noastre tot in acelasi punct se afla pana maine .......

Va pup ! Si va multumesc tuturor ! Fiecaruia pentru ce-a facut in topicul asta !

sa ne vedem in carca "babelor" pe apa !  ;) 

Ciby

E vorba de latimea taieturii din spatele panzei de fierastrau. 1 mm, 2?

modi

Are de la aprox. 1,5 mm pana pe la 3 mm. V-am spus , fermoarul l-am trasat si taiat empiric , "la ochi" . Fara niciun fel de sablon .
Am acordat atentie doar la viteza de inaintare a panzei in material . Aceasta avea tendinta de-a "rupe-o la fuga" . Ori eu trebuia s-o "infranez" si sa urmaresc curbele .

Evident , decupajele nu abunda in acuratete insa am mizat pe chituiala si pe fibra . Dupa cum observi "dintii" fermoarului nu sunt identici . Atata doar , cei ai celeilalte piese trebuiesc sa se potriveasca cu ei . Si repet , chiar si asa exista tolerante .

modi

Citat din: Ciby din Iunie 17, 2014, 04:38:40 PM
Cea mai simpla cale de a crea un fermoar cu imbinare perfecta este cel propus acum cativa ani, daca nu ma insel, de Gigitolan. Se petrec foile una peste cealalta pe o lungime de 8-10 cm si se taie amandoua foile de placaj o data cu soricelul sau cu o masina de frezat de mana pentru lemn .....

Ieri am fost la un tip ce are routter ( CNC ) sa negociez cu el o eventuala colaborare pentru debitarea foilor de placaj . Nevoia de-a ajunge la el a venit exact din considerentul asta . Pentru a-mi face (si) fermoarele Dumnezeieste . Mi-a dat un "scor" de-am vazut stele verzi !

- Domle , ca sa-ti decupez astea te-ar putea costa cam 100 E !
- Frate , .... nu esti sanatos ? Pai de-o suta de euro sunt in stare sa le tai eu cu unghiera !!!
- Stii , noi am mai lucrat , asa ca asta e un pret preferential .....
- Am mai lucrat , trai-ti-ar , dar ce vreau eu acum este pentru o barcuta . In general proiectul unei barci se "aseaza" de la 50 la 250 coco . Cum sa-mi convina sa dau inca 100 pe routter ?
- Daca faci mai multe facem discount .
- Mai multe .... cum adica ? Identice , sau mai multe de mai multe feluri ?
- Identice , normal !
- .... Mda ..... Multumesc , nu .

Dar , asa cum zicea "omu' cu capu" , trecand la productie de serie a unui tip de barca , pentru a iesi toate absolut identice , merita debitarea pe CNC . Mai mult , proiectul il iei o singura data .


Spinoza

Citat din: modi din Iunie 18, 2014, 07:07:38 AM
Ieri am fost la un tip ce are routter ( CNC ) sa negociez cu el o eventuala colaborare pentru debitarea foilor de placaj . Nevoia de-a ajunge la el a venit exact din considerentul asta . Pentru a-mi face (si) fermoarele Dumnezeieste .
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

silvian2009

Citat din: Spinoza din Iunie 18, 2014, 07:27:06 AM
Citat din: modi din Iunie 18, 2014, 07:07:38 AM
Ieri am fost la un tip ce are routter ( CNC ) sa negociez cu el o eventuala colaborare pentru debitarea foilor de placaj . Nevoia de-a ajunge la el a venit exact din considerentul asta . Pentru a-mi face (si) fermoarele Dumnezeieste .
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Superb!
Da-mi voi sa folosesc aceasta maxima in postarile mele, ca semnătura!
Sa ne amintească tuturor ca atunci cand ceva nu ne iese perfect, poate ca asa ar trebui sa fie.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

modi

Mai baieti , io v-am zis ca va ajung din urma !  ;) ;) ;)

Ia dati cu ochiu' la ziua doua de lucru ( care presupune si confectionarea unui jig de lucru ) :

modi

Si tot asa ! N-am "cusut" atat de cand eram io mic , de la Lucru Manual :

modi

La final , eventual intr-un topic consacrat , am sa vorbesc despre complicatiile intalnite . Diferente , inadvertente , intre proiect si "proba practica" , retusari "la greu" ale foilor de placaj , etc .......

Dar de iesit .... iese !  ;)

Moshu

Modi,

"Mai baieti , io v-am zis ca va ajung din urma !  ;) ;) ;)" - Bravos domne, da-i inainte ca nu esti departe, mai ai putin si'o dai gata ;D

Apropos de "... eventual intr-un topic consacrat ...", am o mare rugaminte si sper sa nu ma intelegi gresit, chiar daca'i din neamu' babutzei as prefera sa vad intreaga ei evolutie intr-un topic separat ... ;)

Spor si viteza marangozule!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Citat din: Moshu din Iunie 19, 2014, 11:03:04 PM
Modi,

"Mai baieti , io v-am zis ca va ajung din urma !  ;) ;) ;)" - Bravos domne, da-i inainte ca nu esti departe, mai ai putin si'o dai gata ;D

Apropos de "... eventual intr-un topic consacrat ...", am o mare rugaminte si sper sa nu ma intelegi gresit, chiar daca'i din neamu' babutzei as prefera sa vad intreaga ei evolutie intr-un topic separat ... ;)

Spor si viteza marangozule!

Inteleg perfect !

Chiar simt nevoia de-ami cere scuze c-am dat buzna peste Babutza cu "clona"ei . A fost doar din entuziasm si solidaritate cu echipa Constanta . Dar asa este . Ceea ce fac eu acum , in paralel cu voi , cerea un topic separat . Inca odata , mii de scuze .

Am sa-l rog pe Vali sa "sparga"topicul si postarile mele referitoare la altceva in afara de Babutza voastra sa ia calea altei discutii !
Am sa initiez eu spre seara un topic separat .

Vali

@ Modi: atat sa-mi spui, ce titlu sa punem la postarile care vor fi separate. Cel mai bine ar fi fost sa facem un singur topic, incepem cu postarile separate de aici, dupa care continui tu cu baba ta :). Oricum, tu decizi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

Citat din: Vali din Iunie 20, 2014, 12:05:07 PM
@ Modi: atat sa-mi spui, ce titlu sa punem la postarile care vor fi separate. Cel mai bine ar fi fost sa facem un singur topic, incepem cu postarile separate de aici, dupa care continui tu cu baba ta :). Oricum, tu decizi.
Mai aveti , va rog , rabdare pana spre seara . Intre timp ma gandesc si la numele topicului si aduc si ceva nou in acesta . Mai ales ca vreau sa-l initiez cu un anumit tip de interventie .
Topicul nu va face referire stricta la realizarea barcii asteia . Ci mai mult la provocarile si dificultatile intampinate pe parcursul lucrarii . Mai exact , vreau sa fie un topic instructiv , util incepatorilor ( si nu numai ) .

Multumesc anticipat pentru rabdare !  ;)

bradutzu

eu nu inteleg un lucru: Modi a inceput cu 1st Lady si a ajuns la babe!
Sa inteleg ca iti scad pretentiile odata cu varsta sau ::)
Sa auzim numai de bine!

modi

Citat din: bradutzu din Iunie 20, 2014, 12:21:20 PM
eu nu inteleg un lucru: Modi a inceput cu 1st Lady si a ajuns la babe!
Sa inteleg ca iti scad pretentiile odata cu varsta sau ::)

Nu Cristi !  ;D

Insa First Lady este un proiect elaborat . Mult prea complex ca sa ma apuc de el in pripa .
Mai mult , cere o investitie serioasa in materiale si finisaje , investitie careia nu-i pot face fata momentan .
First Lady este barca visurilor mele . Si va trebui sa fie .... PERFECTA !

Iar ca nivel de finisaj si estetic va arata cam asa  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :