Tall Ships

Creat de pelicanul, Mai 27, 2014, 08:12:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pelicanul

Astazi s-a terminat SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014, ultimul port vizitat fiind Constanta. Velierele au sosit la Constanta vineri si simbata, iar astazi a avut loc parada care a incheiat evenimentul. Traseul a fost de la iesirea din port si pina la Mamaia, de-a lungul coastei. Asa ca am vorbit cu Nea Gica (Acig) si cu Bogdan (Captan) si azi dimineata am fost in port la Eforie, pe barca mea. Destinatia: Cazino Constanta, ca sa iesim la "ambuscada" in fata paradei.
Am avut de toate: aproape calm plat de dimineata, apoi un vinticel abia simtit, care ne-a permis sa ne jucam un pic cu gennaker-ul si apoi un vint forta 4 si niste valuri pina la 1 m, cu care am exersat toate aliurile si o multime de volte. Si, bineinteles am facut poze. Multe din ele nefocalizate si miscate, pentru ca barca mea, pe valuri de 1 m nu are stabilitatea unui transatlantic. Dar am reusit sa aleg citeva si pentru voi. Mai au si Bogdan si Nea Gica citeva poze de pus, ca de fapt de aia ne-am dus acolo.
Enjoy!

kir_gutzakis

Multumim, o treaba pe cinste; e mai interesant (uneori) decat o vizita la bordul lor...Bravo!
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper

Vali

Multumim Nicu pentru imaginile superbe, ferice de voi constantenii ca puteti sa va bucurati de aproape de asemenea evenimente.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

acig

Multmesc  colegului Pelican pt. initiativa si invitatie;
O zi superba pentru vele cu tot tacamul oferit de vreme, care in final ne-a scurtat nitel croaziera,fiind amenintati de o ploaie, care nu a venit pana la urma; Faptul ca nu ne-am permis sa ne apropiem mai mult de formatia in sir a velierelor participante la regata a facut sa sa nu am fotografii deosebite cu velierele participante ,avand un aparat de fotografiat cu zoom mic .Asa ca ma voi limita mai mult la instantane cu momente petrecute la bord.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

acig

Dupa cum observati un delfin ne-a intampinat, invitndu-ne in largurile albastre ale marii unde un eveniment inedit urma sa se petreca:
defilarea reginelor marii!
Veliere mari si mici participante la regata, urmau sa salute  in formatie de sir tarmurile romanesti;
Multumim cu acesta ocazie echipajelor si nu in ultimul rand,organizatorilor!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Captan

Deasemeni, multe multumiri lui Pelican ptr invitatia de a participa pe barca lui, la ultima zi a paradei corabiilor. Un eveniment deosebit care sa desfasurat pe parcursul a mai multor zile, finalizandu-se cu parada velierelor mari in fata Constantei.
Cu toate ca am abia am revenit pe uscat din voiaj, iesirea cu Pelicanul Si Acig a fost o super placere , petrecand o zi pe mare pe un velier cu prieteni. Nu pot descrie sentimentul, dar este ceva deosebit. Acum trag tare sa o pun pe a mea pe apa,sa o testam si la mai multe aventuri.
Pozele de la mine sunt mai putine (am stat mai mult la eche de drag),da revin in curand,deoarece nu am avut timp sa le descarc.
Salutari.

pelicanul

#6
@acig
Buna poza de inceput de sezon!  8) Mindra corabia,  ;) mester cirmaciul!  :)

acig

Multam,si chiar mandra este ca putine sunt ca ea!!!!!!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten