declaratie conformitate-inmatriculat pilotina

Creat de alin66, Martie 27, 2014, 07:09:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alin66

Buna dimineata tuturor,
este o adevarata aventura inmatriculatul barci pilotina vega de 5,20 pe care am achizitionat-o din Italia.Aveti cumva idee unde sa-mi fac o declaratie de conformitate la un pret rezonabil ? A reusit cineva sa inmatriculeze barci aduse din italia?Stiti acte de vinzare pentru o pilotina ? Oricum dupa multe discutii si drumuri,legislatia noastra lasa mult de dorit !

tiganusmc

Salutare ,

Pentru barcile din Italia este putin mai complicat pentru ca acolo se inmatriculeaza doar motoarele din cate stiu .
Eu tocmai ce mi-am inmatriculat barca proaspat achizitionata , care circula sub pavilion olandez ,insa pentru ca a fost inmatriculata in spatiu UE nu mi-a trebuit certificat de conformitate . Cel mai bine , pentru a afla tot ce te intereseaza , suna la capitanie sa-ti dea toate informatiile necesare . Iti atasez un exemplu de certificat de conformitate sa-ti dai seama cam ce ar trebui sa contina .
Fishing cheaper than therapy

alin66

Multumesc, am vb. la capitanie de mai multe ori, vor neaparat certificat,am vb si in italia si la ei  nu se inmatriculeaza barcile cu motor sub 50cp , nu se elibereaza certificat la barcile fabricate inainte de 1999, doar placuta de identificare montata pe barca. De asemenea la italieni la vanzare cumparare este suficient un contract de mana.Capitania imi recomanda sa-mi fac declaratie (certificatul ) la uni unde ma costa peste 1000euro.Daca nu rezolv mai ieftin o sa umblu tot cu motor de 20cp.

bradutzu

incearca si la alta capitanie!
cate bordeie atatea......capitanii!
Sa auzim numai de bine!

Intersect

 Are drepitate Bradutzu,sper ca nu ai incercat la Galati(am vrut sa ii jignesc dar nu merita) sunt mai stricti pana incepi sa le pui intrebari despre cum ar trebui sa se desfasoare inmatricularea si se pierd.
Am vrut sa iau o barca din Olanda si ma trimiteau la consulat sa fac actele in fata consulului sa nu fie dubii de fals in acte.
Am cam innebunit pe moment dar bine ca mi-a trecut intre timp.
Incearca la altii ca sunt mai umani,evita si Braila ca am avut si cu ei ceva meciuri.
Born to fish,forced to work!!!

ionitzady


Captan

Incearca la Dej. E mult mai simplu,chiar daca-i departe.

Cristy

Pentru ca trebuie sa-i faci si o inspectie barcii cred ca poti incerca sa-i intrebi si pe cei de la ANR care se ocupa cu aceste inspectii; s-ar putea ca ei sa stie mai bine ce-i de facut...