inmatriculare barca achizitionata din Italia

Creat de weasel, August 04, 2014, 02:15:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

weasel

Salut,

Intampin ceva probleme cu inmatricularea unei barci aduse din italia. Mi s-a cerut certificat de neinmatriculare sau de radiere a barcii, desi legea in Italia spune clar ca barcile mici nu se inmatriculeaza, doar motoarele.
A mai avut cineva astfel de probleme? Cum a rezolvat?
Dosarul este complet, inclusiv raportul de inspectie . Singura mentiune fiind aceasta hartie.

pelicanul

A mai fost o asemenea discutie pe barcaholic. Stiu ca se cere o adeverinta din tara de origine (Italia) in care sa scrie ca tipul respectiv de barca (si/sau motor) nu se inmatriculeaza in tara respectiva (Italia).

In cazul Italiei, adeverinta se obtine de la "Capitaneria di Porto" (adica de la capitania portului) cea mai apropiata de domiciliul vinzatorului. Apoi trebuie facuta o traducere legalizata dupa aceasta adeverinta.

Probabil la aceasta adeverinta te-ai referit cind ai scris "certificat de neinmatriculare".


weasel

Asta au cerut de la capitania Mahmudia unde am depus dosarul ( am inteles ca dosarul a fost trimis la Constanta) .
Am dat mail catre capitania portului din Muggia / Trieste in speranta ca voi primi si un raspuns. Ideea e ca pe contractul de vanzare cumparare a fost specificat textul cf articolului x din legea y  barcile mici nu se inmatriculeaza , doar motorul. S-a facut aceasta mentiune special pentru a nu intampina astfel de probleme, dar  totusi  traim in Romania:(.

As fi vrut sa vad cum arata o astfel de adeverinta, sau sa vorbesc cu cineva care a  reusit sa-si inmatriculeze o barca adusa din Italia sa stiu ce fac mai departe.