unde se monteaza furchetii?

Creat de cristi80, Septembrie 10, 2015, 03:17:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristi80

buna ziua, construiesc o Motor Canoe de la Selway Fisher si nu stiu la ce distanta de banca se monteaza furchetii. Am cautat pe net dar nu am gasit un raspuns clar.Daca ma poate ajuta cineva,as fi recunoscator

Moshu

Salut Cristi80,

In stadiul asta nu e cazul sa-ti bati capul cu montatul furchetilor. Termina intai barca, monteaza-i bancheta centrala si abia apoi, in functie de pozitia in care se sta pe bancheta si lungimea ramelor pe care le vei folosi ai sa poti determina distanta.

Spor la tresba in continuare!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

cristi80

va multumesc pentru raspuns.
stadiul actual nu este cel din poza, doar poza asta o aveam in calculator. mai am de vopsit exterior si dat cu bait/lac la interior.
am inteles sfatul dumneavoastra, o sa termin barca si apoi sa vad cum fac...nu prea am condus barci la rame, doar gonflabilele pe care le au pompierii, exclusiv la motor cu mansa(deh...munca)

gvincentiu

La jumatatea distantei dintre fund si genunchi, atunci cand stai in sezut pe bancheta.
Ganduri bune !

byteworks

Unii spun in dreptul palmelor, in pozitia asezat, coatele indoite la 90 de grade aastfel incat antebratele sunt orizontale, ceea ce e tot pe acolo unde spune Vincentiu.

cristi80

Am inteles, va multumesc tuturor pentru raspuns :)

byteworks

Am uitat, iat-o pe a mea, cu vasle de 180, fuge bine:










cristi80

Lungimea vaslelor se alege in functie de lungimea barcii? In cazul Motorcii, 180 ar fi lungimea optima?

byteworks

Asta e pe incercate, depinde de vaslas si utilizare: vaslas zdravan vasle lungi, daca se doreste intrarea in spatii restranse, canale inguste etc. vasle mai scurte. Poti incerca cu niste bete sa-ti faci o idee, e posibil sa-ti convina niste vasle ceva mai scurte, poate 160.

Moshu

Citat din: cristi80 din Septembrie 11, 2015, 01:11:19 PM
Lungimea vaslelor se alege in functie de lungimea barcii? In cazul Motorcii, 180 ar fi lungimea optima?

Lungimea babaicilor n'are a face cu lungimea barcii ci cu latimea ei - pentru echilibrare - si, asa cum ti-a spus si byteworks, cu constitutia vaslasului  :)

P.S. cele de 1,80m imi pare a fi cel mai bun compromis intrucat cele de 1,60, desi se echilibreaza cel mai bine, sunt cam scurte pentru valuri iar cele de 2m sunt cam lungi si foarte obositoare (dezechilibrate)
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

renata

Citat din: cristi80 din Septembrie 11, 2015, 01:11:19 PM
Lungimea vaslelor se alege in functie de lungimea barcii? In cazul Motorcii, 180 ar fi lungimea optima?
Salut !   orientativ si dupa inaltimea bordurilor cred ca sub 180 cm sunt prea scurte

cristi80

Cum si byteworks si moshu au spus ca cele de 1.80 m sunt optime, avand amandoi aceeasi barca, vasle de1.80 voi achizitiona si eu