Trim Tab ...pro si contra

Creat de Catalin, Iulie 19, 2014, 10:10:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Salutare...acum putin timp un marinar mi-a zis ca barca mea cam topaie si ca ar fi bine sa-mi torn niste beton in chila.....Acum ce sa spun ..poate topaie poate nu ...eu sunt multumit de ea. Dar am sunat un prieten care construieste barci si mi-a propus inainte de a lesta barcuta sa-mi pun trim taburi. Ce ma sfatuiti???

ionitzady


Fritz

 BETON ?!! In nici un caz !!! Nu va mai glisa ...E o MAREEE prostie. Poate omul tau a crezut ca ai vreun velier...
Pe valuri e indicat s-o lasi mai usor . E barca de glisare si unghiul carenei nu pare prea mare.
Pe valuri si la viteze mari iti trebuie o carena in V cu unghi de stelare de 20-24 de grade. O barca cu unghi mic are portanta prea mare. Gliseaza usor, dar pe valuri bubuie ...am mai scris eu undeva ...de-ti cad ochii-n gura si te uiti printre dinti" . :D
Trim tab-ul stabilizeaza asieta prin faptul ca lungeste suprafata de glisare ..dar cel mai bine e sa reduci viteza undeva peste limita de glisare, adica sa nu cazi in deplasament ...Pe valuri mari, cand  sari din val in val socurile sunt imense. Fibra se va ,,stresa" ...adica se va macina poliesterul din ea ...si cea mai solicitata zona este spre pupa si oglinda.  Sunt forte foarte mari acolo...Masa motorului inmultita cu acceleratia cu care barca loveste apa ( care la viteza mare e tare ca cimentul)...poate rupe oglinda.

Catalin

Deocamdata nici beton nici trimtab-uri....asa cum am spus eu sunt multumit de barcuta. Dar o sa vedem ce spun si colegii la intalneala din 2-6 octombrie in Delta. 

teo pes

 >:( nu ne spui si noua ce ti au spus la intalnire? ai pus o pana sub manghina?
Viata i grea !!  Dar trece !!

bbl81

vad ca este cam vechi acest topic, dar ma cam intereseaza...as pune trim tab-uri pentru a intra mai usor in glisaj.(fara apupare)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

renata

Citat din: bbl81 din August 10, 2016, 04:36:00 PM
vad ca este cam vechi acest topic, dar ma cam intereseaza...as pune trim tab-uri pentru a intra mai usor in glisaj.(fara apupare)
Salut bbl ! La motoarele mici nu sunt indicate trim tabu-rile pentru ca vor consuma  destul de mult din energia propulsiei, din experientea proprie  te sfatuesc  sa partajezi bagajele si persoanele pe barca in functie de greutate si sa reglezi boltul trim in functie de greutatea tolala. Succes !

Catalin

Nici una nici alta...barca se comporta bine si pe ape nervoase si pe ape linistite. Colegii de ture nu au avut nimic de obiectat...de corectat...de sfatuit...ci doar cele doua cuvinte..."NU-TI TREBUIE"

Alex1958

Salut,
La barca mea Shetland 570 am gasit montate trim-tab-uri. Motorul era la limita glisarii (70CP).
La inceput nu stiam ce trebuie sa fac cu ele asa ca nu le-am atins.
Apoi am pus un motor mai mare, am rezolvat glisarea si cu incarcatura mai serioasa dar ... a inceput sa topaie la viteza, fara valuri chiar si pe apa linistita. Multumita lui Horea am inteles de ce face treaba asta. Comprima aer sub chila din cauza fortelor care imi ridicau prova (vant din fata, biminitopul ridicat in mars, bagaje si pasageri aranjati gresit) si am folosit trim taburile ca sa o scot din topaiala. Lucreaza foarte bine iar pierderea de viteza la aceiasi turatie a motorului este sub 2% -bineinteles ca le cobor destul cat sa ma scoata din topaiala.
Pentru astfel de situatii recomand cu caldura!

bbl81

eu ma gandeam la smart tabs pentru barcuta meqa. Nu ma deranjeaza ca pierd din viteza putin, dar pot sa glisez si la viteze mai mici, sa intru in glisaj mai rapid, chiar si cand sunt mai incarcat. (cel putin asa promit sa faca smart tab sx-urile)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

cristeache

Salutare camarazi,

  Mai avem vreo veste tehnica de pe aici? Si-a montat cineva trim tabs-uri,indiferent de model?
Intreb asta deoarece stau de cateva zile pe ebay mangaind cu mouse-ul butonul 'buy it now' la niste 'Nauticus  Sx9510-40 Smart Tabs".
O fi bine ?
Am observat ca pilotina mea Vega, e foarte instabila pe directie la viteze mici . Dupa ce intru in glisaj, e ok, dar trebuie sa fiu foarte atent la miscarile celor din barca. Fara sa schimbe bordul, o greutate de 20 kg. care mi se misca prin barca imi poate crea probleme.
Voi ce stiti despre trim tab? Ce experienta aveti?

Ms,
Cristeache

Alex1958

Salut,
Eu am gasit-o pe Arielle cu Trim Tab-uri montate. Cu motorul initial abia ieseam in glisare si trim-tab-urile mai adaugau frecare deci le-am ignorant. Dupa ce am schimbat motorul cu unul mai mare am dat in alta belea -purpoising-ul (balans sinusoidal in deplasarea in viteza). Cu ajutorul lui Horea am inteles fenomenul si cu trim-tab-urile il elimin atunci cand apare.
Ale mele nu au influenta la viteza mica-in deplasament, dar sunt excelente la viteza de glisare. Pot corecta o pozitie dezechilibrata. Daca individul/ indivizii se misca alandala prin barca nu te ajuta nimic in afara de autoritatea de capitan!
Toate cele bune!