intrebari necesar materiale constructie barca

Creat de pilu, Septembrie 22, 2014, 11:07:45 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pilu

 Citind discutiile de la aceasta sectiune , am decis sa construiesc o barcuta folosind lemnul ,placajul si fibra de sticla . Eu locuiesc pe malul muresului si folosesc o barcuta (facuta de mine) incheiata din scanduri de brad cu fundul plat ,lungime 4metri latime fund 90 cm . Am tot modificat forma in timp si acum folosesc pe ea un motor de 15 cai ,care gliseaza bine cu 2 persoane. Singura problema este ca in timp aceasta barca se ingreuneaza destul de mult .Cand e noua are cam 90-100kg(si asa destul de grea) ,dupa ce sta la apa si se umfla lemnul ajunge la 150kg. Din aceasta cauza ma gandesc sa fac una identica dupa modelul stich&glue ,care ar trebui sa iasa mai  usoara  si sa folosesc un motor mai micut 8-10cp. Dimensiuni lungime 4metri ,latime fund (in partea cea mai lata) 90cm ,bordurile 40cm (in punctul cel mai inalt. Intrebarea mea este cam de ce cantitate de rasina este nevoie ,si ce fel de fibra ar fi mai potrivita ?si ce cantitate adica cate straturi ar trebui puse .Astept orice sugestii si detalii de ordin tehnic si practic cu privire la batutul fibrei  si nu numai

pilu

Am citit topicul mai vechi despre " planuri barca jon boat" si m-am dat seama ca barca ce vreau eu sa o construiesc seamana foarte  mult .Oare daca voi construi aceasta ridicare de 4-5cm ca in desenul atasat va ajuta la micsorarea partii udate in glisaj?

aditm

  Buna, cred ca din placaj de plop de 8mm si doua straturi de tesatura de fibra subtire va iasa o barcuta super si usoara si usor de facut, materiale (rasina, tesatura, chit si toate cele necesare) gasiti la Arad la firma POLIDYSH

pilu

multumerc mult pt raspuns , totusi mai exact daca e posibil ce densitate la tesatura de fibra e mai potrivita? si cam cata rasina sa comand?

aditm

#4
  Imi pare rau, nu stiu sa va spun densitatea exact, eu am lucrat cu mai multe densitati dar cel mai bine de lucrat e cea cu densitate mica 200-250g/m daca nu ma insel, se muleaza mai bine si nici nu papa multa rasina, daca dati doua straturi de tesatura pe exterior e suficient, iasa cam la 2mm strat de fibra, eventual la margini, la imbinari puteti taia fasii de 10cm si puneti inainte de a acoperi toata suprafata, cat despre cantitatea de rasina nu se prea poate calcula dinainte cata trebuie, depinde cum o trage placajul, cat de groasa o dati, oricum la dimensiunile pe care le spuneti cred ca va intra cel putin 2 bidoane de 5L de rasina(cam 10-12kg)la doua straturi pe exterior,

pilu

adi multumesc inca o data pt raspunsuri ,ma ajuta enorm deoarece chiar nu aveam idee despre cantitati etc.